Tadeusz Urbańczyk (pedagog)


Tadeusz Urbańczyk, urodzony 19 lipca 1887 roku w Krakowie, a zmarły 19 sierpnia 1973 roku w Chrzanowie, był znaczącą postacią w polskim szkolnictwie. Pełnił funkcję profesora gimnazjalnego, gdzie nauczał przedmiotów związanych z filologią polską, klasyczną oraz germanistyką. Dodatkowo, jego działalność wykraczała poza ramy nauczania – był również aktywnym pedagogiem oraz działaczem kulturalnym w Chrzanowie, przyczyniając się do rozwijania edukacji i kultury w swoim regionie.

Życiorys

Tadeusz Urbańczyk swoją edukację rozpoczął w Gimnazjum oo. Jezuitów w Chyrowie, a następnie kontynuował ją na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po zakończeniu studiów, osiedlił się w rodzinnym domu w Chrzanowie przy Alei Henryka i podjął prace jako nauczyciel w lokalnym gimnazjum. W 1927 roku wziął ślub z Ireną Giżejewską, która również była nauczycielką, specjalizującą się w geografii.

W trakcie swojej kariery edukacyjnej, Tadeusz U. nauczał przedmiotów takich jak język polski, łacina oraz greka, a także historii i geografii. W okresie międzywojennym organizował chór i orkiestrę w szkole, a także prowadził koło naukowe. Był dyrygentem chóru męskiego „Żaby” oraz reżyserem miejskiego teatru amatorskiego. W czasie II wojny światowej, angażował się w tajne nauczanie młodzieży w swoim domu.

W 1981 roku, po jego śmierci, władze Chrzanowa zakupiły od jego spadkobierców wartościowy dom, aby w 1985 roku zrealizować tam otwarcie oddziału miejscowego muzeum. Jego pamięć uczczono także poprzez nadanie jego imienia jednej z ulic w Chrzanowie.

Urbańczyk spoczywa na cmentarzu parafialnym w Chrzanowie, w kwaterze numer 1.

Przypisy

  1. Mariusz Paździora: Dzieje cmentarza parafialnego w Chrzanowie. Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, 2020 r., s. 71. ISBN 978-83-952555-9-5.

Oceń: Tadeusz Urbańczyk (pedagog)

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:20