Zbigniew Chudzikiewicz


Zbigniew Mikołaj Chudzikiewicz urodził się 10 września 1909 roku w Krakowie i pozostaje do dziś znaną postacią w polskiej architekturze. Jego działalność oraz osiągnięcia miały znaczący wpływ na rozwój sztuki architektonicznej w Polsce.

Niestety, zmarł w tym samym mieście, 13 kwietnia 1991 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek oraz liczne uczniów. Był profesorem ASP w Krakowie, gdzie kształcił nowe pokolenia architektów, przekazując im swoją wiedzę i pasję do sztuki budowlanej.

Życiorys

Zbigniew Chudzikiewicz to postać znacząca w polskiej architekturze. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Lwowskiej, zdobywając tytuł inżyniera-architekta w 1937 roku. Działalność zawodową rozpoczął w 1938 roku, kiedy to podjął się budowy kolejki na Gubałówkę w malowniczym Zakopanem. Następnie związał się z Towarzystwem Budowy i Eksploatacji Mieszkań Pracowników Kolejowych w Warszawie, gdzie zajmował się projektowaniem i realizacją osiedli mieszkaniowych, w tym także osiedla w Rumi koło Gdyni. Po wojnie, jego zainteresowania skupiły się na sztuce użytkowej.

Jego kariera pedagogiczna rozpoczęła się w 1946 roku, kiedy to podjął pracę w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Krakowie. W latach 1949–1954 pełnił rolę projektanta w biurze architektonicznym Miastoprojekt w Krakowie. W 1963 roku, jako prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zaprezentował projekt kreacji Wydziału Form Przemysłowych na tej uczelni. Była to innowacyjna jednostka kształcąca w zakresie wzornictwa przemysłowego, stanowiąca pierwszą w Polsce instytucję edukacyjną z autonomicznym programem w tej dziedzinie.

Wszystkie jego działania były ściśle związane z rozwojem wzornictwa oraz estetyki produkcji przemysłowej. Chudzikiewicz był członkiem Rady Wzornictwa i Estetyki Produkcji Przemysłowej, a także Rady Naukowej Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, gdzie od 1971 roku sprawował funkcję przewodniczącego. Jako członek Komisji Urbanistyki i Architektury krakowskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk (PAN) oraz Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego (1963-1972) znacząco wpłynął na rozwój polskiej myśli architektonicznej.

Jego osiągnięcia zostały docenione poprzez liczne odznaczenia, w tym Krzyż Kawalerski i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a także Medal Komisji Edukacji Narodowej. Zmarł, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w kwaterze IIB rząd wsch.

Przypisy

  1. a b In memoriam - Pamięci Architektów Polskich - Zbigniew Mikołaj Chudzikiewicz [online], www.archimemory.pl [dostęp 03.05.2024 r.]
  2. Zbigniew Chudzikiewicz. Twórca Krakowskiej Szkoły Projektowania Form Przemysłowych
  3. Zbigniew Chudzikiewicz 1909-1991

Oceń: Zbigniew Chudzikiewicz

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:19