UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Dwór Mycielskich w Łuczanowicach


Dwór Mycielskich w Łuczanowicach to zabytkowy obiekt o bogatej historii, usytuowany przy ulicy Mycielskiego 11 w Krakowie. Struktura tego barokowo-klasycystycznego dworu został wzniesiona w 1787 roku. Początkowo przedstawiał on parterowy budynek, wykonany z modrzewia, wzniesiony na solidnej kamiennej podmurówce, z prostokątnym rzutem. Wewnątrz wymyślono układ dwutraktowy, a mansardowy dach zaopatrzono w pokrycie z gontu. Na froncie tego obiektu gościł ganek, wsparte na czterech drewnianych słupach, który podtrzymywał trójkątny przyczółek.

Współczesny dwór, jakim możemy się cieszyć dzisiaj, został zaprojektowany w 1902 roku przez znanego architekta Tadeusza Stryjeńskiego, na zlecenie hr. Władysława Mycielskiego. Jego forma łączy się ze starym budynkiem poprzez jedno skrzydło, a z drugiej strony wchłonął on budynek nieczynnego zbioru kalwińskiego. Obiekt oHistoryzujący, o nowoczesnej stylistyce, zwiększa się o piętro i ma nieregularny kształt, a wschodnia część zakończona jest charakterystycznym, pięciobocznym ryzalitem. Zbudowany jest z cegły oraz piaskowca, a jego ściany zewnętrzne zdobi zendrówka. Na froncie, nad głównym wejściem, nadal widnieje herb rodziny Mycielskich.

Przez lata budynek pełnił różne funkcje. W 1928 roku dawny zbór przekształcono w kaplicę rzymskokatolicką, która funkcjonuje do dzisiaj w jego wnętrzu. Zdecydowana zmiana nadeszła w 1953 roku, kiedy to stary dwór został rozebrany z powodu skrajnego zniszczenia, spowodowanego skutkami II wojny światowej. W miejscu murowanego pałacu powstał sklep, zamieszkały przez ludzi i mieszkania prywatne, a także zlewnia mleka.

Obecnie w Dworku Mycielskich możemy znaleźć nadmienioną wcześniej kaplicę, a także Klub Aneks – oddział Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, obok prywatnych mieszkań. W jego wnętrzach zachowały się oryginalne elementy wykończeniowe, takie jak stare piece kaflowe, posadzki oraz kafelki w łazienkach. Cały zespół pałacowy pierwotnie otoczony był pięknym parkiem w stylu angielskim, w skład którego wchodziły dwa stawy, otoczone rzadkimi gatunkami drzew. Niestety, park przetrwał jedynie w fragmentach. Dnia 26 listopada 1980 roku zespół pałacowo-parkowy został wpisany do rejestru zabytków miasta Krakowa pod numerem A-604, co podkreśla jego znaczenie w regionalnej historii.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. Rejestr Zabytków Krakowa i Gminna Ewidencja Zabytków- Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa - BIP MK [online], www.bip.krakow.pl [dostęp 09.03.2022 r.]
  3. Klub Aneks [online], krakownh.pl [dostęp 09.03.2022 r.]

Oceń: Dwór Mycielskich w Łuczanowicach

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:8