Łuczanowice to interesująca część Krakowa, która wchodzi w skład Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie. To malownicze miejsce położone jest w północno-wschodniej części miasta, gdzie zachowało swój unikalny charakter.
Obszar ten graniczy od północy z Dojazdowem, natomiast od południowego wschodu sąsiaduje z Wadowem. Z zachodu natomiast jego sąsiadką jest Lubocza, a od wschodu to Krzysztoforzyce wyznaczają granice tej niewielkiej miejscowości.
Warto zauważyć, że Łuczanowice to wcześniejsza nazwa wsi. Nazwa ta ma charakter patronimiczny, co sugeruje, że pierwotnie właścicielem wsi mógł być syn mężczyzny o imieniu Lucjan bądź Łucjan. Ta etymologia wnosi istotny element do zrozumienia lokalnej historii oraz kultury tego obszaru.
Historia
Wieś Łuczanowice charakteryzowała się układem sakowym, a jej trójkątny plac otoczony był zagrodami usytuowanymi przy zbiegu dróg. W 1381 roku wieś była własnością Piotra zwanego Głazem. Warto wspomnieć, że przynależała ona do parafii w Ruszczy.
W 1509 roku A. Kurozwęcki ofiarował majątek królewskiemu lekarzowi Patavinie, z wyjątkiem części czynszu zapisanego Collegium Maius. Od XVI do XIX wieku wieś znajdowała się w rękach rodziny Żeleńskich pochodzącej z Żelanki, która najpierw dołączyła do braci polskich, a następnie przeszła na kalwinizm, przy tym intensywnie propagując swoją nową wiarę. Od 1591 roku w dworze w Łuczanowicach odbywały się nabożeństwa protestanckie.
Pamiątką po tych wydarzeniach jest istniejąca do dzisiaj kaplica, która została wybudowana w 1636 roku, oraz kopiec na cmentarzu dysydenckim, na którym pochowani są protoplaści rodu. W 1636 roku w Łuczanowicach miał miejsce zjazd dysydentów religijnych wyznania augsburskiego oraz kalwińskiego, w trakcie którego zawarto unię. Gminę w Łuczanowicach zamknięto wyrokiem trybunalskim w 1687 roku, jednak nabożeństwa odbywały się nadal, lecz nieoficjalnie.
W 1787 M. Żeleński zainicjował budowę nowego dworu oraz stworzył cmentarz, w którym pochował szczątki swoich przodków, co przetrwało do dziś. Zabytkowy dwór z XVIII wieku niestety zawalił się po reformie rolnej, pozostawiając jedynie neogotyckie skrzydło zaprojektowane przez Tadeusza Stryjeńskiego i wzniesione w 1902 roku przez hrabiego Władysława Mycielskiego, które połączono z kaplicą.
Od 1858 roku wieś przeszła w ręce kolejnych właścicieli, w tym hrabiego Rzewuskiego, hrabiego Gaetano oraz hrabiów Mycielskich, którzy posiadali ponad 300 morgów roli, 130 morgów lasów oraz 50 morgów łąk i pastwisk.
Łuczanowice zostały przyłączone do Krakowa 1 stycznia 1973 roku, stając się osiedlem w obrębie dzielnicy Nowa Huta. Od 1991 roku osiedle funkcjonuje jako część Dzielnicy XVII.
Na obecnym etapie osiedle dysponuje: 2 sklepami spożywczo-przemysłowymi, piekarnią, Ośrodkiem Kultury, zakładem blacharskim, kilkoma zakładami samochodowymi, a także zakładem zajmującym się instalacjami wodnymi oraz kanalizacyjnymi. Dodatkowo na terenie osiedla znajduje się park, plac zabaw, boisko oraz kort. W Łuczanowicach mieści się kaplica rzymskokatolicka parafii św. Grzegorza w Ruszczy oraz Dwór Mycielskich.
Cmentarz kalwiński
Na wzgórzu położonym w zachodniej części wsi znajduje się cmentarz kalwiński. To miejsce, otoczone drzewami, skrywa w sobie wiele historycznych tajemnic. Kluczowym punktem tego cmentarza jest Kopiec Lutrów, który wznosi się na wysokość około 4 metrów i zawiera komorę grobową rodziny Żeleńskich. Jego powstanie datuje się na 1787 rok, a inicjatorem był pułkownik Marcjan Żeleński.
Na samym szczycie kopca znajduje się imponujący obelisk, który mierzy około pięciu metrów. Jest on wykonany z kamienia ciosowego, a na jego wierzchołku umieszczona została kamienna urna. W otoczeniu Kopca Lutrów, w zaciszu drzew, znajdują się również pozostałe nagrobki.
Wśród nich wyróżniają się:
- klasycystyczny sarkofag Ludwika Dębickiego (syna), który był oficerem wojsk polskich,
- postument z kolumną, na którym ustawiona jest urna-grób Ludwika Dębickiego (syna), autora prac dotyczących powstania listopadowego, zmarłego w 1843 roku,
- groby Joanny Aramowej i Karoliny Kempińskiej.
Warto dodać, że niektóre nagrobki znajdujące się na cmentarzu nie mają żadnych napisów, co sprawia, że ich historia pozostaje nieznana. Na jednym z nich można zauważyć drewniany, rzeźbiony krzyż, który wspiera się na drewnianej kolumnie.
W ciągu ostatnich lat cmentarz przeszedł proces renowacji, podczas którego m.in. odrestaurowano obelisk, który przewrócił się w 1972 roku, przywracając temu miejscu jego dawny blask.
Przypisy
- a b c Łuczanowice, [w:] Encyklopedia Krakowa, Wyd. 2 zm. i rozsz., t. 1, Kraków 2023 r., s. 909, ISBN 978-83-66334-91-5.
- Zmiana granic miast Krakowa, Poznania i Wrocławia. - Prawo.pl [online], www.prawo.pl [dostęp 21.06.2020 r.]
- Dz.U. z 1972 r. nr 50, poz. 323
Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":
Mydlniki | Nowy Świat (Kraków) | Lubocza | Olszanica (Kraków) | Przegorzały | Przylasek Wyciąski | Płaszów | Pychowice | Rajsko (Kraków) | Stare Miasto w Krakowie | Kopanina (Kraków) | Łobzów (Kraków) | Krzesławice (Kraków) | Grzegórzki | Grębałów | Dzielnica XVI Bieńczyce | Dzielnica XIII Podgórze | Dzielnica XI Podgórze Duchackie | Dzielnica III Prądnik Czerwony | Czarna Wieś (Kraków)Oceń: Łuczanowice