Hotel Pollera w Krakowie


Hotel Pollera to zabytkowy hotel, który zachwyca swoją architekturą i wyjątkowym położeniem w samym sercu Krakowa. Znajduje się przy ul. Szpitalnej 30, na rogu ulicy św. Marka oraz placu św. Ducha. Ta niezwykła lokalizacja sprawia, że hotel jest doskonałą bazą wypadową do odkrywania uroków Starego Miasta.

Hotel Pollera łączy w sobie elegancję oraz historyczną atmosferę, oferując gościom komfort i wyjątkowe wrażenia. Niezależnie od celu wizyty, zarówno turyści jak i podróżni biznesowi znajdą tutaj przytulne i stylowe zakwaterowanie, które idealnie odpowiada ich potrzebom.

Historia

W średniowieczu tereny, na których później wzniesiono Hotel Pollera, były zajęte przez trzy kamienice. Najbardziej na południe usytuowana była kamienica Bełchackich, która powstała w XV stuleciu na rogu ulicy św. Marka. Niestety, w 1670 roku spłonęła i przez długi czas pozostawała w ruinie, aż w XIX wieku postanowiono ją rozebrać i utworzyć skwer. Centralnie usytuowana Kamienica Pułczyńskich została zbudowana w XVI wieku przez wcześniejszych właścicieli. W ciągu I połowy XVII wieku przeprowadzono znaczące przebudowy, dodając pierwsze piętro. Do połowy XVIII wieku była już w rękach rodziny Pułczyńskich, ale na początku XIX wieku także ona popadła w ruinę.

Kolejna, najbardziej na północ umiejscowiona kamienica Campioniego powstała również w XV wieku i ostatecznie w XVIII wieku liczyła już dwa piętra. Wkrótce potem również i ta kamienica zaczęła niszczeć. W 1822 roku kamienice Pułczyńskich i Campioniego zostały nabyte przez B. Gostkowskiego, który przekształcił je w Zajazd „Pod Złotą Kotwicą”, dodając przelotową sień, restaurację na parterze, a także pokoje gościnne na piętrze, przyłączając kuchnie i stajnie w oficynach.

W 1834 roku zabudowania zostały zakupione przez Kaspera Pollera, który zdecydował się na ich przekształcenie w hotel. Po wykupieniu narożnej działki, gdzie wcześniej stała kamienica Bełchackich, w 1844 roku przeprowadzono rozbudowę, tworząc dwupiętrowy budynek z długą, symetryczną fasadą, który połączono przewiązką z kamienicą przy ulicy św. Marka 22. W 1859 roku hotel przeszedł pod opiekę Adolfa Pollera, a potem jego małżonki Wandy Pollerowej. W czwartej ćwierci XIX wieku przeprowadzono modernizację, nadając fasadom neorenesansowy wygląd, zlikwidowano drewniane ganki i wprowadzono nowoczesne instalacje wodne oraz kanalizacyjne. Dodatkowo, w tylnej elewacji został zamontowany portal z rozebranej kamienicy przy ulicy Sławkowskiej 32.

Hotel Pollera zyskał sobie renomę jako jeden z najdroższych i najbardziej prestiżowych hoteli w Krakowie już w XIX wieku. W czasie II wojny światowej budynek został zajęty przez Niemców. Po wojnie przez krótki okres pełnił funkcję kwatery dowództwa Armii Czerwonej. W 1945 roku stał się własnością Zbigniewa Chojnackiego, który był wnukiem Wandy Pollerowej. W 1950 roku hotel został upaństwowiony i przekazany pod zarząd Dyrekcji Hoteli Miejskich oraz Krakowskiemu Przedsiębiorstwu Turystycznemu „Wawel-Tourist”. Dopiero w 1990 roku obiekt powrócił w ręce Zbigniewa Chojnackiego.

W ciągu swej długiej historii, hotel przyjął wiele znanych osobistości, w tym: Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, Helenę Modrzejewską, Henryka Sienkiewicza, Józefa Piłsudskiego oraz Nikołaja Bierdiajewa.

Architektura

Architektura hotelu Pollera w Krakowie jest niezwykle interesującym przykładem stylu neorenesansowego, który charakteryzuje się trzema kondygnacjami oraz stylowymi elewacjami frontowymi. Budynek został wzbogacony o schittere detale, takie jak boniowanie, gzymsy, frontony i lukarny, które nadają mu wyjątkowego charakteru. Główne wejście usytuowane jest od strony ulicy Szpitalnej, gdzie w osi nad oknami pierwszego piętra znajduje się ozdobny kartusz z godłem, które przedstawia złotą kotwicę.

Wnętrza obiektu zachowały wyjątkowy wystrój, który nawiązuje do początku XX wieku. Szczególną uwagę należy zwrócić na klatkę schodową hotelu, która zdobiona jest secesyjnymi witrażami, zaprojektowanymi przez Stanisława Wyspiańskiego i wykonanymi przez Stanisława Gabriela Żeleńskiego. Dodatkowo, w hotelu zachowały się również oryginalne elementy stolarki oraz piękne balustrady, które wprowadzają wyjątkowy klimat do przestrzeni.

Przypisy

  1. Wielki jałmużnik krakowski [online], niedziela.pl [dostęp 05.11.2023 r.] (pol.).
  2. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 27.06.2011 r.]
  3. a b c d e f g Ryszard Burek (red. nacz.): Encyklopedia Krakowa. Kraków: PWN, 2000, s. 306.

Oceń: Hotel Pollera w Krakowie

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:14