Anna Marchlewska-Koj


Anna Marchlewska-Koj, urodzona 12 stycznia 1938 roku w Krakowie i zmarła 6 kwietnia 2022 roku, była wybitną polską biolog, specjalizującą się w dziedzinach genetyki oraz endokrynologii. Jej wkład w rozwój tych nauk był znaczny, a wiedza oraz doświadczenie zyskały uznanie w środowisku akademickim.

Była również wykładowczyniąUniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie dzieliła się swoją pasją oraz wiedzą z kolejnymi pokoleniami studentów, inspirując ich do zgłębiania tajników biologii.

Życiorys

Anna Marchlewska-Koj, wybitna postać w dziedzinie biologii, swoje studia ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1960 roku. Już w 1967 roku uzyskała stopień doktora, a dziewięć lat później, w 1976 roku, obroniła habilitację w zakresie nauk przyrodniczych.

W 1987 roku otrzymała tytuł profesora nadzwyczajnego, natomiast profesorem zwyczajnym została w 2001 roku. W okresie od 1987 do 1991 roku pełniła funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W latach 1991–2006 Anna Marchlewska-Koj była kierownikiem Zakładu Rozrodu Ssaków, a także przewodniczącą zespołu ds. Programu Sokrates Stałej Rektorskiej Komisji ds. Międzynarodowych Programów Edukacyjnych.

Działalność naukowa

Działalność naukowa Anny Marchlewski-Koj skoncentrowała się na dwóch obszarach: genetyce oraz endokrynologii. Było to niezwykle istotne w kontekście polskich badań naukowych.

Jednym z jej znaczących osiągnięć była inicjatywa mająca na celu ochronę zwierząt laboratoryjnych, która przyczyniła się do ewolucji podejścia do etyki w badaniach. Przewodniczyła I Lokalnej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach w Krakowie oraz pełniła funkcję wiceprzewodniczącej w Stałej Rektorskiej Komisji ds. Doświadczeń na Zwierzętach.

W swojej pracy była pionierką w badaniach nad feromonami i ich wpływem na hormonalną regulację rozrodu gryzoni, co miało istotne znaczenie w biologii i zoologii. Jej badania w tej dziedzinie przyniosły wiele cennych informacji na temat mechanizmów reprodukcyjnych.

Dodatkowo angażowała się w popularyzację nauki poprzez działalność w Krakowskim Młodzieżowym Towarzystwie Przyjaciół Nauk i Sztuk, operującym w Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie, które funkcjonuje pod patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego. To działanie miało na celu inspirowanie młodzieży do zainteresowania się nauką oraz sztuką.

Anna Marchlewska-Koj zajmowała się także publikowaniem licznych prac naukowych, koncentrując się głównie na regulacji aktywności rozrodu gryzoni, co podkreśla jej zaangażowanie w badania i rozwój w dziedzinie endokrynologii oraz genetyki.

Życie prywatne

Anna Marchlewska-Koj była żoną Aleksandra Koja, a także wnuczką Leona Marchlewskiego. Posiadała również dziedzictwo rodzinne, jako córka Teodora Marchlewskiego.

Jej życie znalazło swój kres, a Anna spoczywa na cmentarzu Rakowickim, gdzie została pochowana, pozostawiając po sobie wiele wspomnień.

Przypisy

  1. a b c d e Odnowienie doktoratu profesor Anny Marchlewskiej-Koj [online], uj.edu.pl [dostęp 17.04.2022 r.]
  2. a b Nekrolog [online], nekrologi.net [dostęp 17.04.2022 r.]
  3. Nekrolog [online], nekrologi.net [dostęp 17.04.2022 r.]
  4. Rody uczone [online], forumakademickie.pl [dostęp 17.04.2022 r.]
  5. Współcześni uczeni polscy. Słownik biograficzny. Tom III. M-R, wyd. Ośrodek Przetwarzania Informacji, Warszawa 2000 r., s. 85.

Oceń: Anna Marchlewska-Koj

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:14