Kazimierz Sztaba


Kazimierz Stanisław Sztaba, urodzony 17 lipca 1931 roku w Krakowie, to postać, która na trwałe wpisała się w historię polskiego górnictwa. Zmarł 27 sierpnia 2019 roku, pozostawiając po sobie nie tylko wspomnienia, ale także znaczący dorobek naukowy i dydaktyczny.

Jako wybitny inżynier górnictwa, przez wiele lat był związany z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, gdzie prowadził wykłady oraz uczestniczył w licznych badaniach związanych z przemysłem wydobywczym.

Życiorys

W 1949 roku Kazimierz Sztaba zakończył naukę w Państwowym Gimnazjum i Liceum zlokalizowanym w Rudniku nad Sanem. Następnie podjął studia na Akademii Górniczo-Hutniczej, które zakończył w 1953 roku, zdobywając tytuł inżyniera. Dwa lata później, w 1955 roku, uzyskał tytuł magistra inżyniera, specjalizującego się w przeróbce mechanicznej.

W 1952 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel akademicki na Katedrze Przeróbki Mechanicznej Kopalin, która znajduje się na Wydziale Górniczym AGH. Jego kariera akademicka była ściśle związana z tym wydziałem, na którym uzyskał kolejno tytuły naukowe: doktora nauk technicznych w 1960 roku, doktora habilitowanego w 1964 roku, profesora nadzwyczajnego w 1969 roku oraz profesora zwyczajnego w 1977 roku.

Na Akademii Górniczo-Hutniczej Sztaba pełnił również istotne funkcje zarządcze, w tym dyrektora Instytutu Przeróbki i Wykorzystania Surowców Mineralnych na Wydziale Górniczym w latach 1968–1985. Był także prorektorem odpowiedzialnym za kształcenie kadr w latach 1969–1972. Po długiej i owocnej karierze przeszedł na emeryturę w 2002 roku.

Kazimierz Sztaba spoczywa na cmentarzu Batowickim w Krakowie, w kwaterze CCCI-płd.-4.

Działalność naukowa

Kazimierz Sztaba to wybitna postać w dziedzinie nauki, znana jako autor ponad trzech setek publikacji naukowych. Jego wkład w edukację akademicką obejmuje promowanie dwudziestu siedmiu prac doktorskich.

W swoim dorobku badawczym koncentrował się na takich obszarach jak górnictwo, geologia inżynierska oraz inżynieria mineralna, a także na przeróbce kopalin stałych. To właśnie on wprowadził termin „inżynieria mineralna” jako autonomiczną dziedzinę zarówno naukową, jak i techniczną.

Wieluletnia działalność Sztaby obejmowała członkostwo w Państwowej Radzie Górnictwa, gdzie był stałym członkiem. Dodatkowo aktywnie uczestniczył w pracach kilku komitetów w Polskiej Akademii Nauk, koncentrując się na Górnictwie, Gospodarce Surowcami Mineralnymi oraz Podstawach Inżynierii Środowiska.

W latach 1975–1996 oraz 1999–2009 pełnił funkcję przewodniczącego Sekcji Wykorzystania Surowców Mineralnych. Jego zaangażowanie w branżę przejawiało się także poprzez realizację opracowań wspierających przemysł, które dotyczyły zarówno modernizacji, jak i rozwoju zakładów przeróbki. Ponadto, Sztaba pracował nad projektami związanymi z optymalizowaniem procesów technologicznych.

Odznaczenia

W historii Kazimierza Sztaby widnieje wiele prestiżowych odznaczeń, które podkreślają jego wkład i zasługi. Do najważniejszych wyróżnień, które otrzymał, należą:

  • złoty Krzyż Zasługi,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • Medal 30-lecia Polski Ludowej,
  • Medal 40-lecia Polski Ludowej,
  • Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
  • Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”.

Działalność filatelistyczna

Kazimierz Sztaba był osobą, dla której filatelistyka stanowiła prawdziwą pasję. To zainteresowanie nie tylko wypełniało jego czas, ale także przyniosło mu znaczące osiągnięcia w tej dziedzinie.

Jako autor ponad sześćdziesięciu publikacji dotyczących filatelistyki, Kazimierz znacząco wzbogacił tę dziedzinę wiedzy i edukacji. Jego prace cieszyły się uznaniem wśród zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Był także jurorem na wielu wystawach filatelistycznych, co podkreślało jego ekspertyzę i wpływ w tym środowisku.

W latach 1993–2001 pełnił funkcję wiceprezesa Polskiej Akademii Filatelistyki, a od 2001 roku był jej prezesem. Jego zaangażowanie w działalność akademii przyczyniło się do jej rozwoju i umocnienia pozycji w kraju. Ponadto, od 2001 roku, był aktywnym członkiem Europejskiej Akademii Filatelistyki, co świadczy o jego międzynarodowym zasięgu i wpływie na filatelistykę w Europie.

Przypisy

  1. a b c Kazimierz Sztaba / Historia AGH [online], agh.edu.pl [dostęp 15.08.2021 r.]
  2. a b cracoviana.eu – Kazimierz Sztaba Wspomnienie [online], eu/index.php [dostęp 15.08.2021 r.]
  3. Lokalizator Grobów - Zarząd Cmentarzy Komunalnych [online], zck-krakow.pl [dostęp 16.07.2021 r.]

Oceń: Kazimierz Sztaba

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:8