Jan Zaorski


Jan Marceli Zaorski, urodzony 6 maja 1887 roku w Krakowie, to postać, która odegrała znaczącą rolę w polskim środowisku medycznym oraz edukacyjnym. Był wybitnym chirurgiem oraz profesorem na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie swojej kariery, Zaorski zyskał uznanie nie tylko jako lekarz, ale także jako lider w organizacji działań edukacyjnych w trudnych czasach II wojny światowej.

W okresie okupacji hitlerowskiej, pełniąc rolę majora lekarza Wojska Polskiego, Zaorski zainicjował powstanie Prywatnej Szkoły Zawodowej dla Pomocniczego Personelu Sanitarnego w Warszawie. Szkoła ta, znana jako tzw. Szkoła dr. Jana Zaorskiego, miała na celu kształcenie i przygotowywanie profesjonalnych pracowników medycznych do pracy w trudnych warunkach okupacyjnych.

Jego działalność edukacyjna realizowana w ramach konspiracyjnego Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego była nie tylko ważna dla gospodarki zdrowotnej kraju podczas II wojny światowej, ale także miała dalekosiężne skutki dla przyszłości polskiej medycyny. Dzięki jego staraniom, wiele osób zyskało niezbędne umiejętności, które były kluczowe w pomocy sanitarnym w trudnych czasach.

Życiorys

Jan Zaorski, wybitny lekarz i chirurg, swoje życie zawodowe rozpoczął od ukończenia studiów na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Lwowskiego, gdzie uzyskał stopień doktora w 1912 roku. Wkrótce potem, w 1913 roku, odbył studia uzupełniające na renomowanych uniwersytetach w Berlinie i Hamburgu. Po powrocie do kraju, pracował w lwowskiej Klinice Chirurgicznej, kierowanej przez Zygmunta Radlińskiego.

W trakcie I wojny światowej, pełnił funkcję dowódcy szpitala polowego przy Legionach Polskich, a 1 lipca 1916 roku awansował na porucznika. Po zakończeniu działań wojennych, zaangażował się w pracę jako lekarz powiatowy w Aleksandrowie Kujawskim oraz w Płocku. Następnie ponownie dowodził szpitalem polowym w latach 1919-1920. Wziął również udział w wojnie polsko-radzieckiej w 1920 roku, gdzie został zweryfikowany w stopniu majora z datą starszeństwa na 1 czerwca, w ramach korpusu oficerów sanitarnych.

Po zakończeniu działań wojennych, Zaorski związał się z II Kliniką Chirurgiczną Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1930 roku habilitował się na podstawie swojej rozprawy pt. „Nowe spostrzeżenia o ruchomości części żołądka pozostałej po wycięciu”. W tym samym roku objął stanowisko ordynatora Oddziału Chirurgicznego i dyrektora Szpitala Sióstr Elżbietanek w Warszawie, gdzie zorganizował pierwszy w stolicy ośrodek krwiodawstwa.

Podczas okupacji niemieckiej, zajmował się organizowaniem tajnego nauczania medycyny. Na zlecenie rady tajnego Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, stworzył Prywatną Szkołę Zawodową dla Pomocniczego Personelu Sanitarnego w Warszawie, znaną jako Szkoła dr. Jana Zaorskiego, która zyskała uznanie w oczach władz okupacyjnych. Jednak w 1943 roku, przez trzy miesiące był przetrzymywany w Pawiaku. Dodatkowo pełnił rolę głównego chirurga szpitala powstańczego znajdującego się w podziemiach budynku PKO.

W 1946 roku został profesorem nadzwyczajnym oraz kierownikiem Zakładu Chirurgii Operacyjnej i Anatomii Topograficznej na Uniwersytecie Warszawskim. W tym czasie był także ordynatorem Oddziału Chirurgicznego Szpitala Dzieciątka Jezus oraz wykładowcą anatomii w Akademii Stomatologicznej. Wkrótce po tym, mianowany profesorem zwyczajnym w 1951 roku, objął kierownictwo III Kliniki Chirurgicznej Uniwersytetu, powstałej z Zakładu Chirurgii Operacyjnej i Anatomii Topograficznej.

Od 1948 roku był członkiem korespondentem, a od 1951 roku członkiem zwyczajnym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Przyczynił się do rozwoju chirurgii wrzodu trawiennego, wprowadzając istotne modyfikacje do operacji Ludwika Rydygiera w tej szczególnej dziedzinie. Stosując innowacyjne podejścia, jako pierwszy w Polsce wdrożył metodę frenekserezę i frenektomię w leczeniu gruźlicy płuc. Jan Zaorski jest uznawany za twórcę warszawskiej szkoły chirurgii eksperymentalnej i pediatrycznej, będąc również autorem ponad 60 prac naukowych.

Na koniec swojego życia, został pochowany na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 154b-2-7), pozostawiając po sobie trwały ślad w historii polskiej medycyny.

Wybrane prace naukowe

Jan Zaorski, znany z wielu istotnych osiągnięć w dziedzinie medycyny, przyczynił się do rozwoju wiedzy na temat leczenia różnych schorzeń. Jego badania i publikacje są ważne zarówno dla specjalistów, jak i dla studentów medycyny. Oto przegląd niektórych z jego kluczowych prac:

  • „Podręcznik mięsienia leczniczego” (1928),
  • „Nowe spostrzeżenia o ruchomej części żołądka, pozostałej po wycięciu” (1930),
  • „Leczenie owrzodzeń żołądka i dwunastnicy w świetle własnych przypadków” (1936),
  • „Odmiana techniki zabiegu wycięcia żołądka metodą Rydygiera” (1936),
  • „Kompendium chorób chirurgicznych” (1945),
  • „Choroba wrzodowa i jej współczesne leczenie” (1951),
  • „Szkice chirurgii operacyjnej” (1954).

Odznaczenia

Jan Zaorski był osobą, której zasługi w walce o niepodległość oraz odwadze zostały uhonorowane różnymi odznaczeniami. Przed rokiem 1938 otrzymał kilka znaczących medali i krzyży, które świadczą o jego oddaniu i poświęceniu.

Oto lista odznaczeń, które zdobył:

  • Krzyż Niepodległości,
  • Krzyż Walecznych,
  • Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: JAN ZAORSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 22.02.2020 r.]
  2. Reprezentanci nauk medycznych, zmarli członkowie AU w Krakowie, PAU, TNW i PAN
  3. Rocznik oficerski rezerw 1934, s. 213, 731
  4. Łoza, s. 835
  5. Lista starszeństwa oficerów Legionów Polskich, s. 54

Oceń: Jan Zaorski

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:24