Jerzy Drozdowski


Jerzy Drozdowski był wybitnym lekarzem stomatologiem, który przyczynił się do rozwoju tej dziedziny w Polsce. Urodził się 9 maja 1894 roku w Krakowie, gdzie również spędził większość swojego życia.

W trakcie swojej kariery, Drozdowski pełnił funkcję asystenta w Instytucie Stomatologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego praca na tym stanowisku miała na celu nie tylko szkolenie przyszłych stomatologów, ale również rozwijanie badań w tej istotnej dziedzinie medycyny.

Jerzy Drozdowski zmarł 8 lutego 1970 roku w Krakowie, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii stomatologii w Polsce.

Życiorys

Jerzy Drozdowski rozpoczął swoją działalność naukową oraz dydaktyczną w 1927 roku, obejmując stanowisko starszego asystenta u prof. Wincentego Łepkowskiego w Instytucie Stomatologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W trakcie swojej kariery prowadził wykłady z zakresu chirurgii stomatologicznej i innych dziedzin stomatologii, docierając do studentów medycyny aż do momentu wybuchu II wojny światowej w 1939 roku.

W 1927 roku, Drozdowski był także jednym z organizatorów Krakowskiego Ochotniczego Towarzystwa Ratunkowego. Jego działalność została jednak przerwana w wyniku aresztowania 6 listopada 1939 roku podczas tzw. Sonderaktion Krakau. Po uwolnieniu 8 lutego 1940 z obozu Sachsenhausen, prof. Drozdowski zajął się organizowaniem tajnych kompletów nauczania, z powodzeniem udostępniając swoje mieszkanie jako miejsce odbywania się nieoficjalnych wykładów Wydziału Lekarskiego UJ.

Po zakończeniu wojny, w 1945 roku, objął kierownictwo Katedry Chirurgii Stomatologicznej, które sprawował do 1954 roku. W tym czasie jednak został zwolniony z zajmowanej pozycji z powodu zarzutów o klerykalizm. W 1959 roku, po przeprowadzeniu rehabilitacji, Jerzy Drozdowski otrzymał publiczne przeprosiny za wyrządzone mu krzywdy oraz został przywrócony na stanowisko kierownika Zakładu. W 1964 roku z powodzeniem ukończył przewód habilitacyjny w Akademii Medycznej we Wrocławiu.

W okresie powojennym prof. Drozdowski pełnił funkcję sekretarza, a później przez wiele kadencji zasiadał na stanowisku prezesa Towarzystwa Stomatologów Polskich w Krakowie. Angażował się również w działalność w Arcybractwie Miłosierdzia, gdzie kierował komisją odpowiedzialną za przydzielanie lekarstw potrzebującym.

Po swojej śmierci został pochowany na cmentarzu Rakowickim (pas 6, wsch., gr. 7, gr. rodz. Frimlów).

Przypisy

  1. Barbara Kaczkowska "Początki Kliniki Chirurgii Stomatologicznej" [w:] Galicyjska Gazeta Lekarska, styczeń - czerwiec 2016, 1a/152, s. 31-32.
  2. Lokalizacja grobu na Liście Pamięci UJ.
  3. Krakowskie Ochotnicze Towarzystwo Ratunkowe fotografia prezydium z 1927.
  4. dane biograficzne.

Oceń: Jerzy Drozdowski

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:7