Joanna Karpowicz, urodzona 27 lipca 1976 roku w Krakowie, to wszechstronna artystka, która na stałe wpisała się w krajobraz polskiej sztuki. Jej twórczość obejmuje zarówno komiksy, jak i malarstwo oraz ilustracje.
W swoich pracach komiksowych koncentruje się na tradycyjnych technikach malarskich, co sprawia, że jej dzieła wyróżniają się nie tylko estetyką, ale i głębią artystyczną. Karpowicz szczególnie upodobała sobie technikę akrylu, którą stosuje zarówno na płótnie, jak i na papierze, co pozwala jej na wyrażenie swojej kreatywności w różnorodny sposób.
Nie bez powodu jej twórczość liczona jest w malarskich cyklach; jednym z nich jest seria, która nawiązuje do postaci Anubisa, boga progów i zaświatów w mitologii egipskiej. Joanna Karpowicz poprzez swoje prace wprowadza odbiorców w bogaty świat kultury i sztuki, zachęcając ich do refleksji nad głębszymi znaczeniami przedstawień.
Życiorys
Joanna Karpowicz przyszła na świat w malowniczym Krakowie, w rodzinie o artystycznych tradycjach. Jej rodzicami byli Anna Karpowicz-Westner, z domu Wiejak, oraz Sławomir Karpowicz, który pełnił rolę profesora w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Rodzina, w skład której wchodziły także córki Katarzyna i Joanna, prowadziła swoje artystyczne życie w pracowni zlokalizowanej przy ulicy Piłsudskiego, która wcześniej była znana jako pracownia Olgi Boznańskiej.
Ukończyła Wydział Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zdobywając dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Misiaka. Joanna Karpowicz koncentruje się na malarstwie fabularnym, a jej twórczość często nawiązuje do nocnych pejzaży miejskich oraz środków lokomocji, które stają się ważnymi elementami jej artystycznych poszukiwań.
Komiksy – albumy pełnometrażowe
Joanna Karpowicz jest uznaną artystką, której prace komiksowe zdobyły liczne nagrody. W 2003 roku wydała komiks zatytułowany „Szminka”, napisany przez Jerzego Szyłaka, a wydany przez Mandragorę, z oznaczeniem ISBN 83-89036-64-9. Dwa lata później, w 2005 roku, opublikowała album „Jutro będzie futro (1)” pod szyldem Atropos, który również posiada swoje unikalne ISBN 83-920740-2-5.
W 2012 roku światło dzienne ujrzało jej autorskie dzieło „Pocztówki z Białegostoku”, wydane przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, z ISBN 978-83-932491-8-3. Rok 2017 przyniósł kolejne ciekawe projekty: „Kwaśne jabłko”, którego scenariusz napisał Jerzy Szyłak, oraz „Anastazja (1)”, stworzona we współpracy z Magdaleną Lankosz, oba komiksy wydane przez Kultura Gniewu i Timof Comics z odpowiednimi ISBN.
W 2017 roku Karpowicz przygotowała również „Anubis (artbook)”, publikowany przez Centrala Ltd, jednak bez przypisanego numeru ISBN, a w 2019 roku ukazał się „Anastazja (2)”, kontynuacja współpracy z Magdaleną Lankosz, z ISBN 978-83-66128-25-5. Ostatnim z wymienionych albumów jest „Anubis. Thin Places (artbook)”, wydany w 2021 roku przez Timof Comics.
Prace komiksowe w antologiach i innych wydawnictwach
Joanna Karpowicz zadebiutowała również w antologiach i różnych publikacjach. W 2002 roku jej krótka forma komiksowa „Ech, życie” otrzymała wyróżnienie w katalogu wystawy konkursowej Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. W 2003 roku nastąpiła kontynuacja sukcesu w tej samej formie z komiksem „Biblioteka”. W 2006 roku pojawiła się w antologii „Staruorzzz. Stare Klisze”, będącej kolaboracją rumuńsko-polską.
W 2007 roku wzięła udział w komiksowej antologii „Kompot”, zaś w 2012 roku jej krótka forma „Pięć losowych lekcji”, napisana w ramach autorskiej współpracy, zyskała miejsce w antologii „Polish Female Comics – double portrait”. Podczas tego samego roku ukazała się także „Bezpieczne miejsce”, opublikowana w monografii Kingi Kuczyńskiej.
W kalku 2013 roku prace Karpowicz zaprezentowane zostały w kilku antologiach, w tym „The Desperate Case of Bateson George” i „Następne zdjęcie”, które również zdobyły uznanie. Kolejne z jej prac, jak „Tryptyk Bałucki” oraz „Dobranoc, Miasto Łódź”, znalazły swoje miejsce w antologii „City Stories”.
Johanna Karpowicz wykazuje się także dużą różnorodnością w swoich dziełach, a ich jakość została doceniona licznymi nagrodami. W 2014 roku opublikowała „Lepsze życie” w magazynie SMASH oraz „Życie toczy się dalej” w antologii „Postapo”. Dzięki nieprzerwanej ewolucji w swoich komiksach, artystka nadal inspiruje i zaskakuje swoją twórczością. Jej prace są częścią zbiorów Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Wystawy indywidualne
Joanna Karpowicz, znana artystka, ma na swoim koncie liczne indywidualne wystawy, które przyciągnęły uwagę krytyków i miłośników sztuki. Oto zestawienie jej najważniejszych pokazów artystycznych:
- 2003 – Pokój 666, Art Agenda Nova, Kraków,
- 2008 – Środki lokomocji, Cafe Szafe, Kraków,
- 2013 – Anubis, mój przyjaciel, Galeria Łącznik, Kraków,
- 2016 – Anubis, Galeria Raven, Kraków,
- 2017 – LA Woman, Galeria Sztuki Współczesnej Artemis,
- 2019 – Anubis w podróży, Galeria Sztuki Współczesnej Artemis,
- 2020 – Powrót, Galeria Sztuki Współczesnej Artemis,
- 2021 – Papiery wartościowe, Galeria Sztuki Współczesnej Artemis.
Wystawy zbiorowe
Joanna Karpowicz brała udział w licznych wystawach zbiorowych, które miały miejsce zarówno w Polsce, jak i za granicą. Oto niektóre z nich:
- 2006 – Comic nach polnisher art, kurator: Artur Wabik, Galeria Spedition (Bremma),
- 2011 – Komiks. Legendy miejskie, kuratorka: Monika Kozioł, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie,
- 2012 – Double Portrait – projekt kuratorski Central Europe Comic Art, Budapeszt, Ryga, Kowno,
- 2014 – Strange Stories – projekt kuratorski Galerii Sztuki Stalowa (Warszawa) i Meno Galerija (Kowno),
- 2014 – 4 x Karpowicz, kuratorka: Zofia Kruk, Galeria Raven, Kraków,
- 2015 – Mój kraj taki piękny, kurator: Sebastian Frąckiewicz, Galeria Miejska Arsenał, Poznań,
- 2017 – Krew. Łączy i dzieli, kuratorka: dr Małgorzata Stolarska-Fronia, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN,
- 2017 – Artyści z Krakowa. Generacja 1970 – 1979, kuratorki: Monika Kozioł i Delfina Jałowik, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie,
- 2018 – Teraz Komiks!, kuratorzy: Wojciech Jama, Tomasz Trzaskalik, Artur Wabik, Muzeum Narodowe w Krakowie,
- 2019 – Komiks polski na SoBD w Paryżu, kurator: Piotr Machłajewski, Le Salon de la BD à Paris 2019,
- 2020 – Slovo a obraz. Súčasný poľský komiks, kurator: Piotr Machłajewski, Instytut Polski w Bratysławie,
- 2022 – La bande dessinée polonaise au Festival d’Angoulême, kurator: Piotr Machłajewski, Le Pavillon d’Angoulême,
- 2022 – La bande dessinée polonaise à la Fête de la BD à Bruxelles, kurator: Piotr Machłajewski, La Fête de la BD (BD Comic Strip Festival) Bruksela.
Ilustracje
Malarskie ilustracje tworzone przez Joannę Karpowicz znalazły swoje miejsce w wielu renomowanych publikacjach. Wysokie Obcasy miały zaszczyt zaprezentować cykl pt. Historie miłosne w 2015 roku, co z pewnością przyczyniło się do wzrostu jej popularności.
Dodatkowo, prace artystki pojawiły się na okładkach wznowień oraz premier książek autorstwa Gai Grzegorzewskiej, publikowanych przez Wydawnictwo Literackie. Jej ilustracje były również publikowane w magazynach takich jak Zwykłe Życie oraz Magazyn Pismo.
Kolejnym ważnym przedsięwzięciem było współprace z Draft Publishing oraz Kos Film, gdzie Karpowicz stworzyła autorski plakat do filmu Ptaki śpiewają w Kigali. Jej twórczość dostrzegana jest również w projektach takich jak Studio Rewers i Aurum Film.
Przypisy
- Magazyn Smash [online], pl-pl.facebook.com [dostęp 03.07.2018 r.]
- ART AGENDA NOVA [online], www.nova.art.pl [dostęp 03.07.2018 r.]
- SuperS. User SuperS., HOME [online], www.raven.krakow.pl [dostęp 03.07.2018 r.]
- Artemis – Galeria Sztuki Współczesnej w Krakowie [online], www.artemis.art.pl [dostęp 03.07.2018 r.]
- MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie | Zwiedzanie Krakowa [online], www.mocak.pl [dostęp 03.07.2018 r.]
- Centrala | Mądre Komiksy | Centrala :: Mądre Komiksy [online], centrala.org.uk [dostęp 03.07.2018 r.]
- Galeria Sztuki [online], Galeria Stalowa [dostęp 03.07.2018 r.]
- a b c d Artyści z Krakowa 2017 ↓, s. 116.
- a b Artyści z Krakowa 2017 ↓, s. 117.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Anna Kociarz | Janusz Jędrzejczak | Igo (piosenkarz) | Małgorzata Szumowska | Jan Bąkowski (malarz) | Helena Bystrzanowska | Artur Gotz | Stefan Friedmann | Tadeusz Górzyński | Andrzej Tadeusz Kijowski | Helena Unierzyska | Konstanty Węgrzyn | Stanisław Matzke | Andrzej Warchał | Klara Bielawka | Józef Kostecki | Maria Orłowska-Gabryś | Piotr Królik | Józef Kasprowicz (aktor) | Jerzy FasińskiOceń: Joanna Karpowicz