Marian Sługocki


Marian Sługocki, znany pod herbem Ślepowron, urodził się 10 lipca 1883 roku w Krakowie, a swoje życie zakończył 10 października 1944 roku w Iwoniczu-Zdroju.

Był on nie tylko profesorem, ale również uzdolnionym artystą, rzeźbiarzem i malarzem, który przyczynił się do rozwoju kultury i sztuki w Polsce. Jego zaangażowanie w sprawy niepodległościowe sprawiło, że stał się aktywnym uczestnikiem wielu ważnych wydarzeń historycznych.

Marian Sługocki był legionista i członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej. W swoim życiu odegrał istotną rolę w wośnie polsko-bolszewickiej, wykazując się odwagą i determinacją w walce o wolność kraju. Jego poświęcenie i męstwo zostało docenione przez władze, co zaowocowało nadaniem mu Orderu Virtuti Militari - najwyższego odznaczenia wojskowego w Polsce.

Życiorys

Marian Sługocki przyszedł na świat 10 lipca 1883 roku w Krakowie, w rodzinie Józefa i Anny z domu Razowskiej. Jego edukacja artystyczna rozpoczęła się za granicą, gdzie w latach 1903–1906 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Genewie, będąc stypendystą miasta Krakowa. W tym czasie pracował również w Polskim Muzeum w Rapperswil, gdzie brał aktywny udział w wystawach artystycznych w Genewie oraz realizował liczne rzeźby, które zdobyły uznanie. Kontynuował swoją edukację w Niemczech, w Monachium, gdzie w 1906 roku podjął dodatkowe studia w zakresie rzeźby.

W latach 1906–1909 Sługocki studiował we Francji na Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu, korzystając ze stypendium przyznanego przez Ignacego Paderewskiego. W tym okresie wzbogacił swoje umiejętności malarskie i aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym, współpracując z polskimi twórcami oraz angażując się w wystawy. W 1908 roku stworzył jeden z najbardziej znanych swoich obrazów – „Przebudzenie wiosny”.

Po powrocie do Polski, Marian Sługocki objął stanowisko wykładowcy na Wyższych Kursach dla Kobiet im. A. Baranieckiego w Krakowie, gdzie pracował od 1909 roku aż do wybuchu I Wojny Światowej. W czasie tego konfliktu stał się członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). Uczestniczył osobście w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, gdzie dwukrotnie odniósł ciężkie rany. Za swoje bohaterstwo i za poderwanie swojego oddziału do pościgu za wrogiem, został uhonorowany przez marszałka Józefa Piłsudskiego Orderem Virtuti Militari za swoje działania podczas Bitwy Warszawskiej.

Po zakończeniu działań wojennych, Marian Sługocki osiedlił się w Warszawie, gdzie kontynuował swoją działalność artystyczną w własnej pracowni. Stworzył wiele pomników upamiętniających stoczonych bitew w wojnie polsko-bolszewickiej, które znajdują się na Kresach Wschodnich oraz portrety znanych polityków i dowódców, w tym marszałków sejmu, posłów i senatorów II RP. Oprócz tworzenia, prowadził też lekcje rzeźby oraz nauczał rysunku artystycznego w szkołach średnich. Regularnie brał udział w corocznych wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.

Podczas II wojny światowej, Marian Sługocki włączył się do działań ruchu oporu, angażując się w walki do czerwca 1944 roku w Warszawie. Niestety, zmarł na gruźlicę 10 października 1944 roku w Iwoniczu-Zdroju, gdzie został pochowany na starym cmentarzu.

W 1917 roku ożenił się z Heleną Hodder, obywatelką brytyjską, która była znaną śpiewaczką operową i primadonną Opery Katowickiej, Poznańskiej oraz Warszawskiej. Para doczekała się dwóch synów: Ryszarda i Wojciecha. Warto również dodać, że Marian Sługocki miał braci, którzy również byli rzeźbiarzami: Franciszek Sługocki oraz Antoni Sługocki.

Odznaczenia

Marian Sługocki, wyróżniający się osobą w historii, posiada wiele odznaczeń, które odzwierciedlają jego zasługi.

  • Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari nr 376,
  • Medal Niepodległości.

Przypisy

  1. Groby osób znaczących dla Polski i dla Ziemi Iwonickiej spoczywający na starym cmentarzu w Iwoniczu. ocaliwonicz.pl. [dostęp 27.01.2021 r.]
  2. Polski słownik biograficzny: Słomkiewicz Stefan-Soczek Zygmunt, Skład główny w księg, Gebethnera i Wolffa, 1935 [dostęp 15.09.2022 r.]
  3. a b c d Polak (red.) 1991, s. 137.
  4. a b c Kwilecki
  5. Kras s. 126
  6. a b Wesolowski
  7. a b PSB

Oceń: Marian Sługocki

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:14