Stanisław Kusiba, który przyszedł na świat 16 kwietnia 1922 roku w Krakowie, był niezwykłą postacią w polskim społeczeństwie.
Przez swoje długie życie, które zakończyło się 21 maja 2022 roku, pełnił różnorodne rolę, w tym inżyniera mechanika. Stanisław był także znanym działaczem w świecie motoryzacji oraz egzaminatorem, co podkreśla jego wkład w rozwój branży.
Nie tylko jednak jego działalność zawodowa zasługuje na uwagę. Stanisław Kusiba był również autorem wyjątkowych wspomnień, które rzucają światło na historię Częstochowy, jego rodzinnego miasta, a także ukazują życie i czas, w których przyszło mu żyć.
Życiorys
Stanisław Kusiba przyszedł na świat 16 kwietnia 1922 roku w Krakowie, będąc synem nauczyciela Kazimierza Kusiby. Jego młodzieńcze lata były pełne wędrówek, spowodowanych pracą ojca, co umożliwiło mu zamieszkanie w takich miejscach jak Kuźnica Białostocka, Zdobłunów i Tarnów. W 1936 roku z rodziną przeprowadził się do Częstochowy, gdzie uczęszczał do gimnazjum im. Romualda Traugutta, uzyskując małą maturę w 1938 roku. W tym samym roku zdał również egzamin na prawo jazdy.
W czasie wojny obronnej 1939 roku, jako junak, był przydzielony do zbiornicy meldunków obrony przeciwlotniczej. Udało mu się wycofać z Częstochowy razem z jednostkami 7. Dywizji Piechoty, unikając okrążenia w lasach złotopolskich. We Włoszczowie został wcielony do Batalionu Obrony Narodowej, a następnie trafił do Krzemieńca i pobliskiej Białokrynicy. W 1. Kompanii Wartowniczo-Lotniskowej 1. Pułku Lotniczego pełnił funkcję łącznika motocyklowego. Gdy do Polski wkroczyła Armia Czerwona, został ranny i trafił do szpitala polowego, skąd uciekł, aby uniknąć wywózki do ZSRR. Do Częstochowy wrócił 13 października.
Po powrocie do rodzinnego miasta podjął pracę jako kierowca w hurtowni warzyw i owoców, jednocześnie kontynuując naukę na tajnych kompletach, co zaowocowało zdaniem matury. Po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku zaczął pracować jako zastępca dyrektora technicznego Państwowego Przedsiębiorstwa Samochodowego, gdzie odbudował kilkanaście samochodów ciężarowych i dwa osobowe. W 1946 roku został współudziałowcem spółki Autokomunikacja, która uzyskała koncesję na prowadzenie komunikacji miejskiej w Częstochowie, obsługując m.in. linie z Zawodzia na ul. św. Barbary oraz z Wyczerp na Zacisze.
W 1949 roku, w ramach walki z działalnością prywatną, spółka została obciążona domiarem z urzędu skarbowego, co doprowadziło do jej przymusowej likwidacji, a tabor zarekwirowano. Po tym wydarzeniu Kusiba rozpoczął pracę jako nauczyciel zawodu w Państwowym Ośrodku Szkolenia Motorowego dla Służby Polsce, a w 1952 roku zatrudnił się w Polskim Związku Motorowym. To była jego droga do kariery zawodowej, jako wykładowca, egzaminator, kierownik ośrodka szkoleniowego, rzeczoznawca motoryzacyjny i szef podzespołu rzeczoznawców PZM.
W 1957 roku ukończył studia na Politechnice Gliwickiej, zdobywając tytuł inżyniera mechanika. Stanisław Kusiba swoją karierę w PZM kontynuował aż do przejścia na emeryturę, a czynnie prowadził samochód aż do 95 roku życia.
W życiu prywatnym miał licencję kierowcy rajdowego i wyścigowego, co pozwoliło mu brać udział w rajdach, w tym z wykorzystaniem własnych konstrukcji pojazdów. Należał do Automobilklubu Częstochowskiego oraz Częstochowskiego Towarzystwa Cyklistów i Motocyklistów. Fascynował się lotnictwem, a w 1948 roku nawiązał kontakty z tworzącym się Aeroklubem Częstochowskim, gdzie przeszedł szkolenie na pilota sportowego. Niestety, w 1949 roku został negatywnie zweryfikowany przez władze i otrzymał zakaz zbliżania się do lotniska. Ponadto był członkiem Częstochowskiego Klubu Miłośników Historii im. Jana Pietrzykowskiego.
Po roku 2000, w wyniku swoich zasług, został mianowany podporucznikiem w stanie spoczynku. Jako autor wspomnień dotyczących Częstochowy z lat 40. – 60. XX wieku, publikował swoje teksty na łamach prasy. Stanisław Kusiba zmarł 21 maja 2022 roku.
Przypisy
- a b c d e f g h i j TomaszT. Haładyj TomaszT., Inż. Stanisław Kusiba, nestor częstochowskiej motoryzacji, kończy 100 lat [online], czestochowa.wyborcza.pl, 16.04.2022 r. [dostęp 24.05.2022 r.]
- TomaszT. Haładyj TomaszT., Zmarł Stanisław Kusiba, nestor częstochowskiej motoryzacji. Miał 100 lat [online], czestochowa.wyborcza.pl, 23.05.2022 r. [dostęp 24.05.2022 r.]
- TomaszT. Haładyj TomaszT., Weteran za kierownicą, „Gazeta Wyborcza Częstochowa”, 24.12.2008 r., s. 10
- a b c d e Galeria- Kusiba Stanisław [online], Portal absolwentów gimnazjum i liceum im. R. Traugutta w Częstochowie [dostęp 24.05.2022 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Jan Pallado | Józef Goliński | Stanisław Kajfasz | Jan Kacper Wdowiszewski | Ignacy Sowiński | Beniamin Torbe | Rafał Barycz | Stanisław Gołębiowski (architekt) | Janusz Kowal | Edmund Wilczkiewicz | Jakub Bujak | Jurand Jarecki | Aleksander Biborski | Jan Stryjeński | Adam Szczurowski | Zbigniew Werner | Adolf Siódmak | Krystyna Pawłowska (architekt) | Jerzy Wala | Andrzej WichurOceń: Stanisław Kusiba