Krystyna Zofia Pawłowska, urodzona 7 października 1945 roku w Krakowie, jest wybitną osobą w dziedzinie architektury. To polska architekt, która przez lata zdobywała szereg doświadczeń w swojej profesji, a także uznanie w akademickim środowisku. Obecnie jest emerytowaną profesorką naWydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
Specjalizuje się głównie w architekturze krajobrazu, co obejmuje nie tylko projektowanie terenów zielonych, ale również aktywne zaangażowanie w partycypację społeczną w zakresie gospodarki przestrzennej. Jej prace mają istotny wpływ na kształtowanie przestrzeni publicznej oraz integrację społeczności lokalnych.
Biografia naukowa
Krystyna Pawłowska, od 1969 roku, związała swoją karierę z Politechniką Krakowską, gdzie aktualnie pracuje w Instytucie Architektury Krajobrazu. Swoje wykształcenie doktorskie uzyskała na PK w 1979 roku, a habilitację zdobyła w 1997 roku. W 2011 roku otrzymała tytuł profesora tytularnego.
Warto zauważyć, że w latach 1997-1998 podejmowała również pracę w Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego w Warszawie, a od 1998 do 2000 roku była zatrudniona na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie, swoje zainteresowania naukowe oraz dydaktyczne koncentruje wokół architektury krajobrazu i geografii.
Jej prace dotyczą głównie przedmiotów projektowych, a także kwestii związanych z partycypacją społeczną w gospodarce przestrzennej. Krystyna Pawłowska miała znaczący wpływ na rozwój instytucji edukacyjnych w Krakowie, uczestnicząc m.in. w tworzeniu Instytutu Spraw Publicznych na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ oraz współorganizując kierunek Architektura Krajobrazu na Wydziale Architektury PK.
Pawłowska prowadziła współpracę z instytucjami naukowymi w takich krajach jak Francja, Słowacja, Wielka Brytania oraz Chorwacja. W latach 2007–2010 pełniła funkcję profesora wizytującego i polskiego kierownika projektu badawczego, realizując wspólne przedsięwzięcia z Osaka City University i Uniwersytetem w Chibie.
Jako założycielka oraz przez dekadę prezes Stowarzyszenia Miłośników Witraży Ars Vitrea Polona, Pawłowska aktywnie angażowała się w promowanie sztuki witrażowej. Jest członkinią Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS), a także wchodzi w skład zarządu Komisji Krajobrazu Kulturowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Komisji Urbanistyki i Architektury Oddziału PAN w Krakowie.
Praca naukowa i dorobek projektowy
Krystyna Pawłowska jest osobą, której dorobek naukowy i projektowy obejmuje imponującą liczbę około 150 publikacji naukowych oraz 7 książek. Na początku swojej kariery skupiała się głównie na zagadnieniach związanych z architekturą krajobrazu, koncentrując się na różnorodnych formach jego ochrony i kształtowania. Wśród jej znaczących osiągnięć znajduje się pełnienie roli głównego projektanta Żywieckiego Parku Krajobrazowego, który zyskał status parku w 1986 roku.
Jednym z kluczowych tematów w jej pracy naukowej była idea swojskości w architekturze, która stała się podstawą rozprawy habilitacyjnej Pawłowskiej, obronionej w 2001 roku. Od roku 2000, głównym obszarem jej zainteresowań stało się tworzenie polskiego modelu partycypacji społecznej w gospodarce przestrzennej, co zaowocowało licznymi publikacjami, w tym książką zatytułowaną Przeciwdziałanie konfliktom wokół ochrony i kształtowania krajobrazu, wydaną w 2008 roku. Dodatkowo, zrealizowała projekt badawczy, który zakończył się publikacją zbiorową pod tytułem Zanim wybuchnie konflikt (2010).
Pawłowska przyczyniła się również do rozwoju nowego kierunku w Architekturze Krajobrazu, opracowując innowacyjny program dydaktyczny przedmiotów humanistycznych zintegrowanych z projektowaniem, obejmującym m.in. tematy takie jak Percepcja krajobrazu, Komunikacja społeczna oraz Zarządzanie krajobrazem.
W zakresie projektowania, największe osiągnięcia Pawłowskiej to Park Dębnicki w Krakowie, gdzie pełniła rolę głównego projektanta w 2002 roku, oraz Park na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie, zrealizowany w 2013 roku. Oprócz tego, specjalizuje się również w projektowaniu witraży, w tym serii 10 witraży, które znajdują się w XIX-wiecznym kościele św. Rocha w Osieku.
Książki autorskie i redakcje prac zbiorowych
Krystyna Pawłowska, uznana architekt i autorka wielu prac, jest znana ze swojego wkładu w literaturę dotyczącą architektury i urbanistyki. Poniżej przedstawiamy listę książek oraz redakcji prac zbiorowych, które wyszły spod jej pióra:
- – Witraże w kamienicach krakowskich z przełomu wieków XIX i XX, Księgarnia Akademicka, Kraków 1994,
- – Idea swojskości w urbanistyce i architekturze miejskiej, Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, Kraków 1996, wyd. rozszerzone 2001,
- – Dziedzictwo polskiej sztuki witrażowej (red. wraz z J. Budyn-Kamykowską), wyd. Stowarzyszenia Miłośników Witraży, Kraków 2000,
- – Architektura krajobrazu a planowanie przestrzenne (red.), Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, Kraków 2001,
- – Polska sztuka witrażowa (red. wraz z J. Budyn-Kamykowską), wyd. Stowarzyszenia Miłośników Witraży, Kraków 2002,
- – Ochrona dziedzictwa kulturowego; zarządzanie i partycypacja społeczna (współautorka M. Swaryczewska), Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2002,
- – Przeciwdziałanie konfliktom wokół ochrony i kształtowanie krajobrazu, Partycypacja społeczne, debata publiczna, negocjacje, Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, Kraków 2008,
- – Krajobraz kulturowy Japonii, praca zbiorowa, Czasopismo Techniczne, zeszyt specjalny pod red. K. Pawłowskiej, Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, Kraków 2010,
- – Zanim wybuchnie konflikt. Idea i metody partycypacji społecznej w ochronie krajobrazu i kształtowaniu przestrzeni (wraz z K. Staniewską i in.), t. I Dlaczego?, t. II Jak?, Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, Kraków 2010.
Prace Krystyny Pawłowskiej są ważnym wkładem w dziedzinę architektury oraz urbanistyki, a jej publikacje stanowią cenne źródło wiedzy dla profesjonalistów, studentów oraz pasjonatów tych dziedzin.
Przypisy
- prof. dr hab. inż. arch. Krystyna Pawłowska – wybrane projekty. www.architektura-krajobrazu.pk.edu.pl. [dostęp 25.01.2017 r.]
- prof. dr hab. inż. arch. Krystyna Pawłowska. www.architektura-krajobrazu.pk.edu.pl. [dostęp 25.01.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Adolf Siódmak | Zbigniew Werner | Adam Szczurowski | Jan Stryjeński | Aleksander Biborski | Jurand Jarecki | Jakub Bujak | Stanisław Kusiba | Jan Pallado | Józef Goliński | Jerzy Wala | Andrzej Wichur | Adam Schwarz | Mieczysław Pałasiński | Jan Kazior | Adolf Langrod | Piotr Mysłakowski | Bernard Birkenfeld | Jerzy Kluger | Józef PokutyńskiOceń: Krystyna Pawłowska (architekt)