Tadeusz Grega


Tadeusz Maciej Grega, urodzony 1 lipca 1950 roku w Krakowie, to wybitny polski zootechnik, który pozostawił po sobie znaczący ślad w dziedzinie nauki. W ciągu swojego życia, które zakończyło się 15 listopada 2014 roku, Grega zyskał renomę jako profesor doktor habilitowany inżynier, a także ekspert w Katedrze Przetwórstwa Produktów Zwierzęcych na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Jego prace naukowe oraz zaangażowanie w rozwój zootechniki przyczyniły się do wzbogacenia wiedzy w tej dziedzinie, a jego wkład jest nadal doceniany przez współczesnych badaczy oraz studentów.

Życiorys

W 1973 roku, Tadeusz Grega ukończył studia magisterskie na Wydziale Zootechniki krakowskiej uczelni, a po ich zakończeniu rozpoczął pracę jako asystent naukowo-techniczny w Zakładzie Fizjologii Zwierząt Instytutu Zootechniki. Jego kariera akademicka nabrała tempa w 1980 roku, kiedy to obronił swoją pracę doktorską, prowadząc badania pod okiem prof. dr. hab. Zygmunta Ewy. Tematem pracy były „Czynniki fizjologiczno-morfologiczne warunkujące szybkość oddawania mleka u krów”. Po uzyskaniu stopnia doktora, podjął zatrudnienie jako adiunkt w Laboratorium Instytutu Hodowli i Technologii Produkcji Zwierzęcej.

Później, Tadeusz Grega pracował w Zespole Hodowli Bydła Instytutu Technologii Produkcji Zwierzęcej Akademii Rolniczej w Krakowie, gdzie jego doświadczenie oraz wiedza przyczyniły się do rozwoju instytucji. W 1993 roku dołączył do Katedry Przetwórstwa Produktów Zwierzęcych na Wydziale Technologii Żywności, którą kierował prof. Tadeusz Kołczak. Jego zaangażowanie oraz osiągnięcia naukowe zaowocowały w 1998 roku uzyskaniem tytułu profesora.

Dorobek naukowy

„Dorobek Tadeusza Gregi liczy łącznie 148 publikacji, w tym 58 opracowań oraz 35 doniesień, z czego 13 zostało opublikowanych w języku angielskim. Jego prace koncentrowały się na zootechnice, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji mleka. Badania Gregi obejmowały cztery kluczowe tematy:

  • w wpływ cech anatomicznych wymion i strzyków na zdolności wydojową krów,
  • ocenę skutków różnorodnych form stanów zapalnych wymion, znanych jako mastitis, na jakość i ilość mleka,
  • analizę jakości surowego mleka krowiego w kontekście wymogów Unii Europejskiej,
  • modyfikację składu mleka krowiego w celu poprawy jego wartości przetwórczej oraz odżywczej.

Nagrody

Osoba opisująca osiągnięcia i wyróżnienia Tadeusza Gregi zdobyła szereg prestiżowych nagród, które świadczą o jego zaangażowaniu i działalności naukowej.

  • indywidualna nagroda III stopnia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w 1983 roku,
  • nagrody Rektora Akademii Rolniczej w Krakowie w latach 1985, 1986, 1991 oraz 1998,
  • nagroda zespołowa Prezydenta Miasta Krakowa dla pracowników Zakładu Hodowli Bydła za całokształt działalności naukowej w zakresie higieny i pozyskiwania mleka w 1988 roku,
  • nagroda zespołowa III stopnia Ministra Urzędu ds. Postępu i Wdrożeń oraz Przewodniczącego NK ZSL w 1989 roku dla pracowników Zakładu Hodowli Bydła w konkursie „Pomysły na wagę chleba”,
  • nagroda zespołowa I stopnia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w 1989 roku,
  • Złoty Krzyż Zasługi, który otrzymał w 2001 roku,
  • medal Komisji Edukacji Narodowej.

Przypisy

  1. Prof. dr hab. inż. Tadeusz Maciej Grega, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 22.05.2022 r.]

Oceń: Tadeusz Grega

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:14