Franciszek Błoński, urodzony 25 stycznia 1903 roku w Krakowie, był znaczącą postacią w polskiej historiografii. Zmarł 7 lipca 1977 roku w Rzeszowie, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo jako historyk, a także jako aktywny działacz społeczny i kulturalno-oświatowy.
Jego życie i praca miały istotny wpływ na rozwój wiedzy historycznej oraz aktywności społecznych w Polsce, co czyni go znaczącą osobą w polskiej kulturze.
Życiorys
Franciszek Błoński przyszedł na świat 25 stycznia 1903 roku w Krakowie. Był synem Wojciecha, maszynisty kolejowego, oraz Wiktorii Błońskich. Wczesne lata życia spędził w Dębicy, gdzie ukończył zarówno szkołę podstawową, jak i gimnazjum klasyczne.
W następnej kolejności podjął studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zdobywając tytuł doktora filozofii w dziedzinie historii. Już od roku 1928 rozpoczął pracę jako nauczyciel historii, najpierw w Krakowie, a potem w Dębicy. W 1937 roku objął stanowisko dyrektora Miejskiego Koedukacyjnego Gimnazjum Kupieckiego.
Po zakończeniu II wojny światowej, Błoński stał się jednym z kluczowych organizatorów życia społecznego i administracyjnego w Rzeszowie. W tym czasie, w 1944 roku, był współzałożycielem Stronnictwa Demokratycznego w regionie (Klub Demokratyczny), a także przewodniczącym Wojewódzkiego Komitetu SD oraz członkiem władz centralnych tej partii. Również w 1944 roku objął dyrektorskie stanowisko w Biurze Prezydialnym nowo powstałej Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie. Angażował się również jako członek Miejskiej Rady Narodowej.
W toku swojej kariery politycznej, przez wiele kadencji pełnił mandat radnego w Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Rzeszowie. W latach 1945-1949 wykładał historię i socjologię w Państwowym Studium Administracyjnym w tym mieście. Był organizatorem oraz redaktorem naczelnym „Dziennika Rzeszowskiego” od 13 maja 1945 roku. W latach 1947-1949 pracował jako etatowy przedstawiciel Polskiej Agencji Prasowej, a także regularnie współpracował z katowicką „Trybuną Robotniczą”, której lokalna edycja, znana jako „Rzeszowska Trybuna Robotnicza”, ukazywała się aż do września 1949 roku.
Poza działalnością zawodową, Błoński był aktywnym członkiem różnych organizacji społecznych. W latach 1946-1950 był prezesem oddziału TPPR w Rzeszowie, a także kierował Zarządem Wojewódzkim Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w latach 1950-1953. Pełnił funkcję wiceprezesa Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego i Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich, a także przewodniczył Okręgowej Komisji Opieki nad Zabytkami oraz był członkiem Zarządu Okręgu PTTK. Angażował się w prace Frontu Jedności Narodu oraz Polskiego Komitetu Obrońców Pokoju.
W 1960 roku objął stanowisko dyrektora Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, które zajmował do 1972 roku. Jego życie osobiste również miało istotne znaczenie; od 1946 roku był żonaty z Cecylią Wandeło, która była naczelnikiem Wydziału Polityczno-Wychowawczego Wojewódzkiego Urzędu Informacji i Propagandy, a także dziennikarką i działaczką Ligi Kobiet. Para doczekała się syna.
Franciszek Błoński zmarł i został pochowany na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie (sektor XII-1-9).
Ordery i odznaczenia
Franciszek Błoński, jako ceniony historyk, został uhonorowany licznymi odznaczeniami, które odzwierciedlają jego wkład w rozwój kultury i historii Polski.
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi (dwukrotnie: 12 czerwca 1946 oraz 7 kwietnia 1951),
- Medal 10-lecia Polski Ludowej (1955),
- Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego,
- Odznaka „Zasłużonemu Działaczowi Stronnictwa Demokratycznego”,
- Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”,
- Złota Odznaka „Za opiekę nad zabytkami” (1964),
- Złota Honorowa Odznaka PTTK,
- Odznaka „Zasłużony Działacz FJN”,
- Odznaka „Zasłużony dla województwa rzeszowskiego”.
Przypisy
- Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej [online], katalog.bip.ipn.gov.pl [dostęp 15.06.2023 r.]
- Historia | Zespół Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy [online] [dostęp 15.06.2023 r.]
- Cmentarze komunalne w Rzeszowie - wyszukiwarka osób pochowanych [online], www.grobonet.erzeszow.pl [dostęp 15.06.2023 r.]
- M.P. z 1951 r. nr 33, poz. 405 „za zasługi położone w akcji obrony pokoju”.
- M.P. z 1946 r. nr 115, poz. 214 „za zasługi położone w walce z okupantem i za udział w pracach konspiracyjnych w okresie okupacji”.
- Ogłoszenie. „Dziennik Rzeszowski”. Nr 32, s. 4, 02.02.1946 r.
- Praca zbiorowa, W służbie zabytkom. Słownik biograficzny, [w:] Społeczna opieka nad zabytkami, PTTK, Brzozów-Warszawa, rocznik 1992, s. 146, ISBN 83-900733-5-8.
- III. Realizacja 3-letniego planu odbudowy. Rzeszowska prasa. W: Kształtowanie się władzy ludowej na Rzeszowszczyźnie. T. II. Rzeszów: Komitet Wojewódzki PZPR w Rzeszowie, 1966.
- III. Realizacja 3-letniego planu odbudowy. Działalność Ligi Kobiet na Rzeszowszczyźnie. W: Kształtowanie się władzy ludowej na Rzeszowszczyźnie. T. II. Rzeszów: Komitet Wojewódzki PZPR w Rzeszowie, 1966.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Janusz Kurtyka | Tadeusz Grega | Jan Rajmund Paśko | Ludwik Gumplowicz | Maria Korytowska | Andrzej Tadeusz Rosner | Andrzej Łędzki | Anna Luchter | Antoni Bielak (nauczyciel) | Ludwik Stefański | Irena Cabejszek | Ferdynand Zweig | Roman Ciesielski (profesor) | Andrzej Klimek | Emanuel Rostworowski | Jakub Friedel | Anna Kutrzeba-Pojnarowa | Piotr Małoszewski | Jerzy Gierula | Marian KsiążkiewiczOceń: Franciszek Błoński (historyk)