Anna Luchter


Anna Luchter, z domu Topińska, to postać, która znacząco wpisała się w historię polskiej nauki. Urodziła się 10 marca 1910 roku w Krakowie i przez całe swoje życie związana była z tym miastem, gdzie również zmarła 12 stycznia 1976 roku.

Była wybitną mikrobiolog, której prace przyczyniły się do rozwoju dziedziny nauk przyrodniczych w Polsce. W trakcie swojej kariery naukowej uzyskała tytuł profesora oraz stopień doktora nauk przyrodniczych, co świadczy o jej ogromnych osiągnięciach i wkładzie w badania naukowe.

Życiorys

Annie Luchter, córka Karola Topińskiego oraz Marii z Kowalskich, w 1929 roku ukończyła Państwowe Seminarium Nauczycielskie Żeńskie im. Józefy Joteyko w Krakowie. Już w kolejnym roku, eksternistycznie, złożyła egzamin dojrzałości w Państwowym Gimnazjum II im. św. Jacka w Krakowie, co otworzyło jej drogę do rozpoczęcia studiów na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie koncentrowała się na biologii oraz geografii. Ukończone studia w 1935 roku, zakończone obroną pracy dyplomowej pod okiem prof. Władysława Szafera, przyniosły jej tytuł magistra filozofii.

Rok później Anna rozpoczęła kurs, który w 1937 roku zaowocował egzaminem przed Komisją Egzaminów Państwowych na Nauczycieli Szkół Średnich w Krakowie, a także uzyskaniem dyplomu z zakresu nauk biologicznych, geologii oraz geografii. Dzięki temu zdobyła prawo do wykonywania zawodu nauczyciela geografii w szkołach średnich ogólnokształcących oraz seminariach nauczycielskich.

W 1945 roku Anna podjęła pracę w Zakładzie Botaniki Farmaceutycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej rozprawa doktorska z 1950 roku, zatytułowana „Zagadnienie zależności pomiędzy mikroflorą a chemizmem wód w źródłach siarczanych. Problems concerning the relations between the microflora and the chemism of the waters in sulphur sources”, przyniosła jej stopień doktora nauk przyrodniczych. Następnie, w latach 1951-1957, pracowała w Zakładzie Geoanalityki Głównego Instytutu Naftowego, awansując stopniowo na stanowiska adiunkta oraz docenta.

Anna Luchter stała się współorganizatorką Oddziału Geomikrobiologii w ramach Zakładu Geoanalityki, kierując nim, a w 1954 roku uzyskała tytuł docenta, którym została na stałe w ciągu czterech lat później. W 1955 roku związała swoje życie zawodowe z Wyższą Szkołą Ekonomiczną, gdzie pełniła ważne funkcje, w tym prodziekana ds. bytowych Wydziału Produkcji i Obrotu Towarowego. Była także szefową Zakładu Mikrobiologii w Katedrze Towaroznawstwa, a później Katedry Mikrobiologii Przemysłowej.

W 1969 roku Wyższa Szkoła Ekonomiczna nadała Annie Luchter tytuł profesora zwyczajnego, co stanowiło ukoronowanie jej kariery akademickiej. Po zakończeniu kariery zawodowej spoczęła na cmentarzu Rakowickim (pas 33 III, rząd południowy, między II a III), pozostawiając po sobie znaczący dorobek naukowy i pedagogiczny.

Odznaczenia

Anna Luchter to osoba z bogatym dorobkiem, wyróżniająca się za swoje osiągnięcia i działalność. Oto niektóre z odznaczeń, jakie otrzymała:

  • złoty krzyż zasługi /1972/,
  • krzyż kawalerski orderu odrodzenia polski /1974/.

Członkostwo

Anna Luchter aktywnie uczestniczy w licznych organizacjach zawodowych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Geologicznego, co świadczy o jej zaangażowaniu w promowanie wiedzy i badań w dziedzinie geologii.

Również, pełni funkcję członka Rady Naukowej Zakładu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, co odbija jej zainteresowanie i zaangażowanie w ochronę środowiska oraz badania naukowe związane z przyrodą.

Ponadto, jej pracę wspiera przynależność do Komisji Mikrobiologii Przemysłowej Komitetu Mikrobiologii Polskiej Akademii Nauk, w której uczestniczy w działaniach związanych z zastosowaniem mikrobiologii w przemyśle.

Przypisy

  1. Lista członków Polskiego Towarzystwa Geologicznego, stan na 31.01.1971 r., Rocznik Polskiego Towarzystwa Geologicznego Tom XL-1970, Zeszyt 3-4, Kraków 1971 r.

Oceń: Anna Luchter

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:13