Witold Benedyktowicz, urodzony 25 czerwca 1921 roku w Krakowie, to postać znacząca nie tylko dla polskiego Kościoła Metodystycznego, ale również dla całej społeczności teologicznej w Polsce. Zmarł 21 stycznia 1997 roku, pozostawiając po sobie istotny ślad w historii polskiego protestantyzmu.
Był polskim duchownym metodystycznym oraz teologiem protestanckim, który swoją karierę akademicką, pełną odkryć i badań teologicznych, związał z Chrześcijańską Akademią Teologiczną w Warszawie. Jako profesor nauk teologicznych, Benedyktowicz wpłynął na wiele pokoleń studentów, zarażając ich pasją do studiów teologicznych.
W latach 1969-1983 pełnił funkcję superintendent naczelny, co czyniło go zwierzchnikiem Kościoła Metodystycznego w Polsce. Jego lata służby w tej roli były czasem znaczącej transformacji i rozwoju tego Kościoła w polskim kontekście religijnym.
Życiorys
Witold Benedyktowicz urodził się 25 czerwca 1921 roku w Krakowie, w rodzinie mieszczan, która pielęgnowała narodowe i patriotyczne tradycje. Jego dziadek, Ludomir, brał czynny udział w powstaniu styczniowym, co miało znaczący wpływ na historię rodziny Benedyktowiczów, ponieważ zaangażowanie się w walki skutkowało skonfiskowaniem ich majątku. W okresie II wojny światowej zetknął się z metodizmem, co z kolei miało kluczowe znaczenie dla jego przyszłych studiów i kariery.
Po zakończeniu edukacji w szkole średniej w Krakowie, podjął studia na Wyższej Szkole Biblijnej w Warszawie, które miały miejsce w trudnych warunkach okupacji. Wykładowcy tej uczelni to profesorstwo Wydziału Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego, którego działalność została wstrzymana przez hitlerowskie władze. Po wojnie, Benedyktowicz został wysłany na Mazury, gdzie pełnił rolę duszpasterza. W 1947 roku otrzymał ordynację na pastora, a następnie kontynuował naukę w postaci uzupełniających studiów teologicznych w Instytucie Ekumenicznym w Bossey, ściśle współpracującym ze Światową Radą Kościołów.
W 1950 roku uzyskał magisterium na Wydziale Teologii Ewangelickiej UW, ostatecznie pod kierunkiem ks. prof. Jana Szerudy. Cztery lata później zrealizował pracę doktorską na temat przełomu w metodyzmie, którą obronił, a w 1965 roku osiągnął stopień doktora habilitowanego za monografię zatytułowaną „Próba irenologii chrześcijańskiej. Doświadczenia praskie”. Od 1972 roku był profesorem nadzwyczajnym, a w 1980 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. W 1967 roku dołączył do Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, gdzie objął kierownictwo Katedry Teologii Systematycznej. Aktywnie uczestniczył w pracach Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego w latach 1985–1988 oraz redagował czasopismo „Pielgrzym Polski” od 1958 roku.
Pracując jako pastor w warszawskiej parafii metodystycznej od wczesnych lat 50., pełnił również funkcję superintendent naczelny Kościoła Metodystycznego PRL w latach 1969–1983. Poza tym, w latach 1975–1983 przewodniczył Polskiej Radzie Ekumenicznej. Prowadził delegacje na różne kongresy ekumeniczne i pokojowe, promując dialog oraz współpracę międzywyznaniową.
Mimo iż początkowo krytycznie ocenił wprowadzenie stanu wojennego w Polsce, później, w towarzystwie ks. bp. Janusza Narzyńskiego, wyraził poparcie dla władz wojskowych w imieniu Polskiej Rady Ekumenicznej. Służba Bezpieczeństwa próbowała zwerbować go jako tajnego współpracownika, jednak te działania zakończyły się niepowodzeniem. Z kolei w latach 1986–1989 zasiadał w Radzie Konsultacyjnej przy Przewodniczącemu Rady Państwa, co było interpretowane jako przejaw sprzyjania władzom komunistycznym.
Odznaczenia
Witold Benedyktowicz, osoba o niezwykłym dorobku, został odznaczony wieloma prestiżowymi wyróżnieniami za swoje zasługi. Lista jego odznaczeń jest dowodem uznania dla jego osiągnięć oraz wpływu na społeczeństwo. Poniżej przedstawiamy szczegóły dotyczące nadanych mu odznaczeń:
- krzyż komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
- krzyż oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- złoty krzyż zasługi.
Wybrane publikacje
W zbiorze publikacji Witolda Benedyktowicza znajdują się istotne dzieła, które przyczyniają się do refleksji nad ekumenizmem i etyką chrześcijańską. Oto niektóre z nich:
- Próba irenologii chrześcijańskiej. Doświadczenia praskie, „Jednota”, Warszawa 1965,
- Bracia z Epworth, „Odrodzenie”, Warszawa 1971,
- Ekumenia, pokój, pojednanie, Społeczne Towarzystwo Polskich Katolików, Instytut Wydawniczy im. A. Frycza Modrzewskiego, Warszawa 1988,
- Co powinniśmy czynić. Zarys ewangelickiej etyki teologicznej, Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie, Warszawa 1993.
Przypisy
- Hintz 2022 r., s. 515.
- Kamiński 2022 r., s. 536.
- Michalak 2014 r., s. 257-258.
- Michalak 2014 r., s. 358.
- Kto jest kim w Polsce 1989, Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1989, str. 72-73.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Helena Kmieć | Błogosławiona Salomea | Marek Leśniak (duchowny) | Tadeusz Grzesło | Jerzy Chmiel | Józef Rozwadowski | Jan Albin z Krakowa | Jan Słomka (duchowny) | Izajasz Boner | Jerzy Bajda | Andrzej Dominik Lipiewicz | Franciszek Macharski | Adam Sroka | Andrzej Alojzy Ankwicz | Tadeusz Isakowicz-Zaleski | Kazimierz Suder | Stanisław Hozjusz | Stanisław Targosz (duchowny) | Erazm Ciołek (biskup płocki) | Irena PopielOceń: Witold Benedyktowicz