UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Olszanica (Kraków)


Olszanica jest interesującym obszarem w Krakowie, który stanowi część Dzielnicy VII Zwierzyniec. Do 1973 roku funkcjonowała jako podkrakowska wieś, a po 1 stycznia tego roku stała się integralną częścią stolicy Małopolski.

Osiedle składa się głównie z domków jednorodzinnych, oferując mieszkańcom przytulne i spokojne warunki życia. W Olszanicy znajdują się dwie szkoły podstawowe: Publiczna Szkoła Podstawowa Sióstr Pijarek oraz placówka prywatna, które zapewniają edukację najmłodszym mieszkańcom.

Na terenie Olszanicy można również odwiedzić stadninę koni, co sprawia, że ta lokalizacja jest atrakcyjna dla miłośników jazdy konnej oraz bliskiego kontaktu z naturą. W tej okolicy znajduje się Dom Rekolekcyjny, a także Fundacja Kapucyni i Misje, usytuowane w pobliżu kościoła rzymskokatolickiego Matki Boskiej Częstochowskiej oraz cmentarza parafialnego.

Pamiętając o przyrodniczym pięknie tej lokalizacji, warto zwrócić uwagę na Potok Olszanicki, który przepływa w pobliżu, dodając uroku temu miejscu. Ponadto, Olszanica ma swoje militarne dziedzictwo – mieści się tu Fort pomocniczy piechoty 39 „Olszanica”, wzniesiony w latach 1884–1885 jako część Twierdzy Kraków.

W wyniku badań archeologicznych na tym obszarze odkryto interesujące relikty dawnych osad, w tym pozostałości dużej osady kultury ceramiki sznurowej, datowanej na lata 4500–3800 p.n.e. Wśród znalezisk znalazły się aż 19 budynków, a także ceramika oraz narzędzia kamienne, w tym wykonane z obsydianu.

Przypisy

  1. FUNDACJA KAPUCYNI I MISJE | Rejestr.io [online], rejestr.io [dostęp 11.09.2022 r.]
  2. Prywatna Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Krakowie – Olszanicy. scherzo.krakow.pl [dostęp 29.05.2022 r.]
  3. Publiczna Szkoła Podstawowa Sióstr Pijarek im. Józefa Kalasancjusza w Krakowie. pijarki.edu.pl [dostęp 29.05.2022 r.]
  4. Michel Brézillon, 2001: Encyklopedia kultur pradziejowych (hasło autorstwa A. Kempistego). Warszawa: Wyd. Artystyczne i Filmowe, Wyd. Naukowe PWN. ISBN 83-221-0723-4.
  5. Dz.U. z 1972 r. nr 50, poz. 323

Oceń: Olszanica (Kraków)

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:22