Ogród Muzeum Archeologicznego w Krakowie


Ogród Muzeum Archeologicznego w Krakowie to zabytkowy teren zielony, który zajmuje powierzchnię około 0,5 ha. Usytuowany jest w krakowskiej dzielnicy I Stare Miasto, przy ulicy Poselskiej 3, u podnóża Wzgórza Wawelskiego, na terenie Starego Miasta. Jest to wyjątkowe renesansowe założenie ogrodowe, które powstało przy dawnym klasztorze karmelitów bosych, co czyni go jednym z większych ogrodów w tym historycznym obszarze Krakowa.

Rekonstrukcja ogrodu rozpoczęła się w 1961 roku, a aby przywrócić jego pierwotny wygląd, zespoły badawcze bazowały na dawnych planach Krakowa. Do wykorzystanych dokumentów należy tzw. plan Kołłątajowski z 1785 roku, plany Mosano i Chavana z 1796 roku oraz plan Senacki S. Enderle z lat 1802–1808.

Praca naukowców z Politechniki Krakowskiej była kluczowa dla nowego zagospodarowania przestrzennego ogrodu. Pod kierunkiem profesorów Gerarda Ciołka oraz Stefana Żychonia, zespół składający się z Ewy Kułakowskiej-Bojęś, Aleksandra Böhma oraz H. Schoena zajął się stworzeniem planu alejek, klombów, doboru odpowiedniej roślinności i elementów małej architektury. Projekt został wdrożony przez krakowskie Pracownie Konserwacji Zabytków.

Ogród otwarto dla publiczności na przełomie 1968 i 1969 roku. W 1967 roku został przekazany w zarząd Muzeum Archeologicznemu w Krakowie. Przestrzeń ta nie tylko pełni funkcję rekreacyjną, ale także kulturalną, gdyż odbywają się w niej koncerty muzyki poważnej oraz rozrywkowej. Wśród wykonawców można wymienić Lluísa Llacha, catalońskiego barda, a także finalistów Festiwalu Piosenki Studenckiej oraz wydarzenia z cyklu koncertów Męskie Granie, a także rzeźbiarzy wystawiających swoje prace.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 12.10.2024 r.]

Oceń: Ogród Muzeum Archeologicznego w Krakowie

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:18