Pałac Pusłowskich, imponująca willa zlokalizowana w dzielnicy I Stare Miasto w Krakowie, przy ul. Westerplatte 10, na terenie osiedla Wesołej, to miejsce o bogatej historii. Budynek ten został wzniesiony na przełomie XVIII i XIX wieku, pierwotnie funkcjonując jako spichlerz. Jego właścicielem był krakowski mieszczanin Walenty Bartsch, a pozostałości tamtego budynku można dostrzec w formie sklepionych kolebkowo piwnic obecnego pałacu.
W 1821 roku, architekt Szczepan Humbert przekształcił go w siedzibę Sykstusa Lewkowicza, co zaowocowało powstaniem parterowego, murowanego domu w otoczeniu dużego ogrodu. Kolejne prace budowlane miały miejsce w 1845 roku, kiedy to nowy właściciel, Ludwik de Laveaux, zlecił gruntowną przebudowę, nadając budynkowi formę parterowej willi. W 1873 roku odbyła się kolejna rozbudowa, tym razem na zlecenie Konstantego Rohozińskiego, kiedy to Maksymilian Nitsch dobudował pierwsze piętro oraz klatkę schodową.
Wielokrotne zmiany właścicieli w drugiej połowie XIX wieku, w tym okres od 1874 do 1885 roku, kiedy rezydencję zamieszkiwał hrabia Ludwik Michałowski oraz Franciszek Demmer, przyniosły kolejne modyfikacje. W 1885 roku pałac przeszedł w ręce hrabiego Zygmunta Pusłowskiego, a w 1886 roku, według projektu Tadeusza Stryjeńskiego oraz Władysława Ekielskiego, został przebudowany na reprezentacyjną neorenesansową willę z okazałym ogrodem. Zyskał on nową elewację oraz dwukondygnacyjną loggię arkadowo-filarową, a wnętrza przekształcono na bardziej okazałe.
W pałacu powstała duża neobarokowa klatka schodowa oraz sień przelotowa. Przestrzenie reprezentacyjne wzbogacono o kominki przywiezione z Francji, intarsjowane posadzki i wmurowane fragmenty starych detali architektonicznych. Kaplica pałacowa zyskała ozdobne rzeźby oraz XVI-wieczny tryptyk późnogotycki, a witraż do okna zaprojektował znany artysta Jan Matejko.
Hrabia Zygmunt Pusłowski, będąc pasjonatem sztuki, zgromadził w pałacu bogaty zbiór dzieł, w tym obrazy takich mistrzów jak Artur Grottger, Jacek Malczewski, czy Jana Matejki, obok oryginalnych dzieł Cranacha, Rubensa oraz Delacroix. Salony zdobiły gotyckie i renesansowe rzeźby, meble z Gdańska, gobeliny oraz zabytkowe zegary i broń. W rezydencji mieściła się także biblioteka licząca 40 tysięcy tomów oraz kolekcje rycin i lapidarnych.
W 1890 roku nastąpiło pomniejszenie ogrodu pałacowego, a w 1912 roku powstał wjazd gospodarczy. W kolejnych latach, pałac zyskał dostęp do wodociągów w 1901 roku, a komfortowe łazienki pojawiły się w 1932 roku. Hrabia Ksawery Pusłowski, będąc sekretarzem premiera Paderewskiego, gościł tu znane osobistości, w tym późniejszego prezydenta USA Herberta Hoovera oraz rumuńską parę królewską. Po I wojnie światowej, z inicjatywy prezydenta Krakowa, przyjmował w swych progach ważnych gości ze świata polityki i kultury, w tym pary królewskie oraz artystów, jak chociażby podczas wizyty następczyni tronu holenderskiego, późniejszej królowej Juliany w 1936 roku. W pałacu zorganizowano wystawy, takie jak Wystawa Starych Zegarów (1938) i Wystawa Miniatur (1939), z których dochody przeznaczono na budowę nowego gmachu Muzeum Narodowego.
Poddany zniszczeniom podczas II wojny światowej, pałac Pusłowskich przetrwał, będąc siedzibą biur Rady Głównej Opiekuńczej (R.G.O.). W latach 1996–2008 przeszedł gruntowną renowację, dzięki wsparciu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Zarówno Zygmunt, jak i jego syn Ksawery Pusłowski pragnęli, aby zbiory rodzinne, w tym te przywiezione z pałacu w Czarkowach, pozostały ze sobą związane. Niestety, na skutek różnych okoliczności, w 1953 roku przekazano Uniwersytetowi Jagiellońskiemu sto dzieł, a po śmierci Ksawerego Pusłowskiego, również nieujęte w darowiznie ruchomości przeszły pod opiekę Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziś w pałacyku znajduje się Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Na zakończenie, w 2011 roku, przed willą odsłonięto pomnik Ignacego Jana Paderewskiego, stworzony przez amerykańskiego rzeźbiarza Jessego Corsauta.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 07.01.2022 r.]
- a b c d AnnaA. Mieszczanek AnnaA., Przedwojenni, Warszawa: Muza, 2020, s. 180-192
- PAŁAC PUSŁOWSKICH W KRAKOWIE [online], 2019 r.
- PawełP. Stachnik PawełP., Pałac Pusłowskich był rodowym muzeum [online], 2014 r.
- a b Marek Żukow-Karczewski, Pałace Krakowa. Pałac Pusłowskich, "Echo Krakowa", 217 (13026) 1989 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Pałace":
Pałac Sanguszków w Krakowie | Pałac Straszewskich w Krakowie | Pałac Sztuki w Krakowie | Pałac Zbaraskich w Krakowie | Pałacyk Juliusza Jutkiewicza w Krakowie | Pałacyk Ostaszewskich w Krakowie | Pałacyk Zdzisława Włodka w Krakowie | Pałac Mańkowskich w Krakowie | Pałac Popielów w Krakowie | Pałac Przebendowskich w Krakowie | Pałac Pugetów w Krakowie | Pałac Ogińskich i Potulickich w Krakowie | Pałac Małachowskich w Krakowie | Pałac Larischa w Krakowie | Pałac Dembińskich w Krakowie | Pałac Fischerów-Benisów w Krakowie | Pałac Czapskich w Krakowie | Pałac biskupa Erazma Ciołka w Krakowie | Pałac Badenich w Krakowie | Pałac arcybiskupów gnieźnieńskich w KrakowieOceń: Pałac Pusłowskich w Krakowie