Pałac Sztuki w Krakowie


Pałac Sztuki, znajdujący się w Krakowie, to imponujący gmach, który jest siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Położony przy placu Szczepańskim 4, ten secesyjny budynek został wzniesiony w latach 1898–1901, będąc dziełem wybitnego architekta, Franciszka Mączyńskiego. Inspiracja do jego zaprojektowania pochodziła z znanego pawilonu wystawowego Secesji w Wiedniu.

Wnętrze Pałacu Sztuki zdobią niezwykłe dzieła najwybitniejszych artystów krakowskich. Efektowny fryz, przedstawiający zmienność losów artysty, został zaprojektowany przez Jacka Malczewskiego. Natomiast popiersia wielkich mistrzów sztuki polskiej, takich jak Antoni Madeyski, Konstanty Laszczka oraz Teodor Rygier, nadają temu miejscu niepowtarzalny charakter.

Fasada pałacu wyróżnia się portykiem kolumnowym, na którego szczycie znajduje się figura Apollina otoczona słoneczną aureolą. Dach budynku, częściowo przeszklony, wykonano z blachy. Przy Placu Szczepańskim umieszczono popiersie Jana Matejki, dzieło Antoniego Madeyskiego, które odpowiada mu od strony Plant rzeźba Stanisława Wyspiańskiego, autorstwa Anny Reynoch. Ściany obiektu zdobią pilastry oraz spłaszczone łuki okien, a także monumentalny portyk wejściowy z dwoma kolumnami.

Obecnie gmach pełni funkcję galerii sztuki. Z inicjatywy członków wspomnianego Towarzystwa oraz przedstawicieli Rotary Club organizowane są tu prezentacje polskiej sztuki współczesnej, jak również wystawy artystów zagranicznych. Dodatkowo, w Pałacu Sztuki odbywają się aukcje dzieł sztuki, co czyni to miejsce istotnym punktem na artystycznej mapie Krakowa.

Oddziały

Wśród fascynujących miejsc związanych z kulturą i sztuką w Krakowie, można znaleźć różnorodne oddziały, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest Dworek Jana Matejki w Krzesławicach, który stanowi wspaniały przykład polskiego dziedzictwa kulturowego. Ta historyczna rezydencja kryje w sobie niezwykłe historie związane z życiem i twórczością znanego malarza.

Kolejnym interesującym obiektem jest Muzeum Rodu Estreicherów, Strat Kultury i Rewindykacji w Krakowie, które zajmuje się upamiętnianiem działalności rodzin, które miały znaczący wkład w polską kulturę. Muzeum to jest świadectwem walki o zachowanie dziedzictwa kulturowego kraju oraz stanowi ważne źródło wiedzy o historii.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 24.09.2022 r.]

Oceń: Pałac Sztuki w Krakowie

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:9