Sala Senatorska na Wawelu


Sala Senatorska, znana również jako Tanecznica, to niezwykle ważna komnata znajdująca się w Zamku Królewskim na Wawelu. Jest to największa sala w zachodniej części zamku i stanowi integralny element ekspozycji Reprezentacyjnych Komnat Królewskich.

W przeszłości Sala Senatorska była miejscem wielu niezwykle ważnych wydarzeń, które miały znaczenie nie tylko dla dworu, ale także dla całego kraju. Odbywały się tutaj ważne ceremonie państwowe, takie jak posiedzenia senatu, jak również uroczystości królewskie, wesela, bale i przedstawienia teatralne. Warto odnotować, że w 1518 roku odbyło się tu pierwsze wesele królewskie przed Zygmuntem I Starym i jego małżonką Boną Sforza.

Współcześnie, sala ta jest również wykorzystywana na koncerty oraz w czasie ważnych uroczystości państwowych, co nadaje jej charakter dynamicznego miejsca łączącego historię z współczesnością.

Ściany Sali Senatorskiej pokryte są cennym kurdybanem, wykonanym w pierwszej ćwierci XVIII wieku, który pochodzi z zamku w Moritzburgu. Zakupiono go w okresie międzywojennym od wiedeńskiego antykwariusza Szymona Szwarca. W miejscu tronu królewskiego znajduje się klasycystyczny fotel, który prawdopodobnie należał do Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Warto również zwrócić uwagę na drewniany balkon, który pochodzi z 1592 roku, umieszczony przy zachodniej ścianie sali. W pomieszczeniu znajdują się także cenne arrasy o tematyce biblijnej, w tym takie jak Budowa arki, Wejście zwierząt do arki, Potop, Wyjście z arki oraz Dziękczynienie Noego - seria Dzieje arki. Dodatkowo, w sali znajdują się werdiury oraz tkaniny groteskowe. Przy ścianach można zobaczyć również włoskie krzesła z poręczami, datowane na pierwszą połowę XVII wieku.


Oceń: Sala Senatorska na Wawelu

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:18