Andrzej Jakubowski, urodzony 26 sierpnia 1940 roku w Krakowie, odszedł od nas 9 marca 2021 roku w Warszawie. Był to nieprzeciętny polski ekspert w dziedzinie mikroelektroniki. Jego osiągnięcia w tej dziedzinie przyczyniły się do rozwoju polskiej szkoły naukowej specjalizującej się w modelowaniu oraz technologiach przyrządów półprzewodnikowych.
Jakubowski stał się prominentną postacią, która ukierunkowała rozwój wielu współczesnych technologii, wpływając na edukację i praktykę związaną z mikroelektroniką. Jego prace ilustrują niezwykłą pasję do nauki oraz dążenie do innowacji w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie.
Życiorys
Andrzej Jakubowski to uznany elektronik, który z sukcesem realizował swoje aspiracje akademickie na Politechnice Warszawskiej. W 1974 roku obronił tutaj pracę doktorską, a jego kariera naukowa dalej rozwijała się, co zaowocowało uzyskaniem stopnia doktora habilitowanego w 1983 roku i tytułu profesora zwyczajnego w 1989 roku.
W ciągu ponad pięćdziesięciu lat swojej kariery naukowej profesor Jakubowski był autorem lub współautorem ponad 650 publikacji naukowych i referatów konferencyjnych. Jego osiągnięcia obejmują także 9 patentów oraz wiele prac popularnonaukowych. Zainicjował pionierskie badania dotyczące modelowania ultracienkich warstw dielektryka w tranzystorach MOS, a także stworzył serię biuletynów zatytułowanych „VLSI – Kierunki, Bariery i Granice Rozwoju”.
W obszarze jego zainteresowań znalazły się takie zagadnienia jak pułapkowanie ładunku dla zastosowań pamięciowych, fotoemisja oraz analiza fundamentalnych parametrów struktur półprzewodnikowych za pomocą nowoczesnych metod charakterystyk spektralnych. W latach 80. XX wieku współorganizował konferencje „Technologia Elektronowa – ELTE” oraz sympozja poświęcone diagnostyce w produkcji układów scalonych, które znacząco przyczyniły się do zacieśnienia współpracy między środowiskiem akademickim a przemysłem półprzewodnikowym.
Pod jego kierownictwem prowadzono wspólne badania nad automatyzacją testowania produktów oraz wymianą kadr naukowych i inżynieryjnych. Profesor Jakubowski nadzorował także konstrukcję testera parametrycznego dla przyrządów MOS, co znacznie przyspieszało przetwarzanie danych używanych do analizy jakości technologii oraz zjawisk fizycznych w innowacyjnych strukturach półprzewodnikowych.
W latach 2004-2008 sprawował funkcję dyrektora Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki na Politechnice Warszawskiej, a wcześniej prowadził Zakłady Mikroelektroniki oraz Przyrządów Mikroelektroniki i Nanoelektroniki w tymże Instytucie. Między 1989 a 1992 rokiem był dyrektorem Instytutu Technologii Elektronowej (ITE) w Warszawie. Działalność profesora w Komitecie Elektroniki i Telekomunikacji Polskiej Akademii Nauk, oraz uznawanie go za pioniera w dziedzinie wykorzystania warstw diamentowych i diamentopodobnych w elektronice, podkreślają jego znaczenie dla branży.
W końcowym etapie kariery jego wpływ na rozwój aparatury elektronicznej, w szczególności dla celów diagnostyki półprzewodników oraz osiągnięć w pracy naukowej i dydaktycznej, został zauważony i doceniony, otrzymał on m.in. nagrodę Wydziału Nauk Technicznych PAN oraz Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Życie prywatne
Warto wspomnieć, że Andrzej Jakubowski miał brata, który również odniósł sukcesy w swojej dziedzinie – był to geolog Krzysztof Jakubowski.
Wybrane publikacje
Wśród licznych osiągnięć Andrzeja Jakubowskiego, jego wpływ na rozwój elektroniki i technologii związanych z układami scalonymi jest nieoceniony. Oto jego wybrane publikacje, które odzwierciedlają jego wkład w tę dziedzinę:
- Andrzej Jakubowski; VLSI: kierunki, bariery i granice rozwoju; redaktor naukowy Andrzej Jakubowski; autor: Romuald Beck i in. (1986, Wydanie I.), Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 380 stron.
- Andrzej Jakubowski, Wiesław Marciniak, Henryk M. Przewłocki; Diagnostic Measurements in LSI/VLSI Integrated Circuits Production, World Scientific, 30 kwietnia 1991 – Technologia i Inżynieria, 372 strony.
- Andrzej Jakubowski; Podstawowe własności struktury metal-dielektryk-półprzewodnik (MIS) oraz metody ich wyznaczania (Praca Habilitacyjna), ITE CEMI Warszawa, 1982, 363 strony.
- Paweł Jagodziński, Andrzej Jakubowski; Zasady działania przyrządów typu MIS, Wydawnictwa Politechniki Warszawskiej, 1980, 174 strony.
Przypisy
- Krzysztof Jakubowski, Warszawa, 14.10.2011 r. - kondolencje [dostęp 18.05.2024 r.]
- Komitet naukowy Konferencji Naukowej Technologia Elektronowa ELTE'2016 [online] [dostęp 18.03.2021 r.]
- a b c Prof. Andrzej Jakubowski doktorem honoris causa [online], Biuletyn Politechniki Warszawskiej, 2014 r.
- AndrzejA. Jakubowski AndrzejA., Romuald B.R.B. Beck Romuald B.R.B., VLSI: kierunki, bariery i granice rozwoju, Warszawa: Państ. Wydaw. Naukowe, 1986 r., ISBN 83-01-07247-4, OCLC 750567597 [dostęp 18.03.2021 r.]
- Prof. Andrzej Jakubowski doktorem h.c. Politechniki Łódzkiej.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Barbara Rejduch | Stanisław Grzybowski (historyk) | Julian Pagaczewski | Marian Albiński | Witold Chrzanowski (historyk) | Władysława Insarew-Roszczyn | Stanisław Bednarek (fizyk) | Kazimierz Feliks Kumaniecki | Hanna Górka | Wacław Gajewski | Jan Mikołaj Smogulecki | Jacek Baluch | Jacek Purchla | Emil Dudziński | Paweł Valde-Nowak | Stefan Harassek | Jerzy Szwagrzyk | Zygmunt Żytkowski | Jan Ostrowski (historyk) | Zdzisław Szewczyk (etnograf)Oceń: Andrzej Jakubowski (elektronik)