Zygmunt Żytkowski był ważną postacią w polskim systemie edukacji. Urodził się 2 lutego 1912 roku w Krakowie, gdzie spędził swoje dzieciństwo oraz młodość. Przez całe swoje życie zawodowe był nauczycielem, wnosząc znaczący wkład w rozwój edukacji w Polsce.
Żytkowski zmarł w 1969 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii edukacji. Jego praca oraz poświęcenie dla uczniów są pamiętane i doceniane przez wielu, którzy mieli okazję go poznać.
Życiorys
W Krakowie Zygmunt Żytkowski ukończył gimnazjum oraz Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego, uzyskując tytuł magistra. W czasie swojego kształcenia, bądź wkrótce po nim, pełnił rolę nauczyciela w Szkole Podchorążych, gdzie również otrzymał tytuł podchorążego. Jego kariera edukacyjna nabrała tempa w 1937 roku, kiedy to podjął pracę jako nauczyciel w Prywatnym Koedukacyjnym Gimnazjum i Liceum w Kolbuszowej. Uczył tam języka łacińskiego, greckiego oraz niemieckiego, a także przysposobienia wojskowego.
W sierpniu 1939 roku Zygmunt został powołany do wojska. W trakcie kampanii wrześniowej uczestniczył w działaniach wojennych na Kielecczyźnie. Po kapitulacji wrócił do Kolbuszowej, gdzie w końcu tego samego roku zaczął pracować jako nauczyciel w szkole zawodowej, wykładając materiałoznawstwo oraz towaroznawstwo. Już od 1940 roku dał się poznać jako nauczyciel języka niemieckiego na prywatnych kursach. Od września 1941 do lipca 1944 roku prowadził tajne nauczanie. W tym czasie był także członkiem Armii Krajowej.
W drugiej połowie 1944 roku, we wrześniu i październiku, nauczał w Gimnazjum i Liceum w Kolbuszowej, jednak jego sytuacja stała się groźna z powodu ryzyka aresztowania przez UB. W obliczu zagrożenia postanowił wyjechać do Lublina, gdzie wstąpił do ludowego Wojska Polskiego. Walczył tam w jednym z pułków 6 Pomorskiej Dywizji Piechoty na Wałach Pomorskich. W trakcie działań wojennych jego zasługi zostały docenione, co rezultowało awansem na porucznika.
Po demobilizacji, w 1945 roku, przeprowadził się do Wrocławia, gdzie związał się z edukacją jako nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym. Jego kariera wciąż się rozwijała – w 1946 roku objął stanowisko wicedyrektora w Państwowym Koedukacyjnym Gimnazjum i Liceum im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Również 1 września tego samego roku został dyrektorem placówki, gdzie pełnił tę rolę do 1950 roku. W tymże roku przeniesiono go na dyrektorskie stanowisko w I Liceum Ogólnokształcącym w Jeleniej Górze, w którym pozostał aż do 1953 roku. Wówczas, w wyniku interwencji władz oświatowych, musiał odejść z zajmowanego stanowiska.
Zmarł w 1969 roku i został pochowany w Bielsku-Białej. Jego wkład w edukację oraz działalność w czasie II wojny światowej pozostają ważnym elementem lokalnej historii.
Życie prywatne
Zygmunt Żytkowski urodził się jako pierworodny syn Stanisława oraz Józefy z domu Plicht. W rodzinie został później dopełniony przez młodszego brata, również o imieniu Stanisław. W dorosłym życiu Zygmunt wstąpił w związek małżeński, a jego rodzina powiększyła się o jedno dziecko.
Niestety, jego życie zakończyło się w wyniku nowotworu gardła, co znacząco wpłynęło na bliskich.
Publikacje
Zygmunt Żytkowski jest autorem wielu znaczących publikacji. Jedną z nich jest praca poświęcona trudnym czasom II wojny światowej, skupiająca się na tajnym nauczaniu.
Tajemnice edukacji w Kolbuszowej to ważny temat, zbadany w książce zatytułowanej „Tajne nauczanie gimnazjalno-licealne w Kolbuszowej w latach 1941–1944”. Publikacja ta została wydana przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Kolbuszowej w 1998 roku. Jej przypisany numer ISBN to 83-901865-7-8.
Upamiętnienie
W roku 1990 Zygmunt Żytkowski został uhonorowany jako patron ulicy, która dawniej nosiła nazwę Manifestu Lipcowego w Kolbuszowej.
Natomiast w roku 2018 w budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy powstała Izba Pamięci, która upamiętnia tę wyjątkową jednostkę edukacyjną, a także jej dyrektora, Zygmunta Żytkowskiego.
Przypisy
- UCHWAŁA Nr. IX/50/90 Rady Gminy i Miasta w Kolbuszowej z dnia 14.12.1990 r. [dostęp 29.10.2023 r.]
- Artur Ciachowski: Pamiątki „Kasprowicza” w jednym miejscu pod patronatem pierwszego dyrektora. swidnica24.pl, 28.09.2018 r. [dostęp 13.07.2022 r.]
- Historia Szkoły. zerom.4me.pl. [dostęp 14.07.2022 r.]
- Informacje szczegółowe o zapisie. Polska Bibliografia Literacka. [dostęp 14.07.2022 r.]
- Osobistości Powiatu. powiat.kolbuszowski.pl. [dostęp 13.07.2022 r.]
- Grono pedagogiczne. kasprowiczanie.com. [dostęp 13.07.2022 r.]
- Nauczyciele pracujący w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 we Wrocławiu w Latach 1945/1946–2006/2007 [online].
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jerzy Szwagrzyk | Stefan Harassek | Paweł Valde-Nowak | Emil Dudziński | Jacek Purchla | Jacek Baluch | Jan Mikołaj Smogulecki | Andrzej Jakubowski (elektronik) | Barbara Rejduch | Stanisław Grzybowski (historyk) | Jan Ostrowski (historyk) | Zdzisław Szewczyk (etnograf) | Michał Niezabitowski | Józef Gębczak | Katarzyna Bieroń | Zygmunt Holcer | Jacek Popiel (teatrolog) | Leonard Neuger | Janusz Sikorski (historyk) | Jacek SzarskiOceń: Zygmunt Żytkowski