Fryderyk Zoll (ur. 1970)


Fryderyk Andrzej Zoll, urodzony 27 lutego 1970 roku w Krakowie, jest uznawanym polskim prawnikiem oraz profesorem nauk prawnych. Od lat pełni rolę nauczyciela akademickiego na różnych czołowych uczelniach, w tym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dodatkowo, angażuje się w nauczanie na Uniwersytecie w Osnabrück oraz Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Życiorys

Fryderyk Zoll jest nie tylko synem Andrzeja Zolla, ale także prawnukiem Fryderyka Zolla (młodszego) oraz praprawnukiem Fryderyka Zolla (starszego) i Józefa Chrystiana Zolla, co świadczy o jego bogatej rodzinnej historii.

Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1992 roku z wyróżnieniem. W 1995 roku z sukcesem zakończył aplikację sędziowską oraz złożył egzamin sędziowski. Stopień doktora nauk prawnych uzyskał w 1997 roku, opierając się na rozprawie zatytułowanej „Kontrola ogólnych warunków umów i innych klauzul narzuconych na tle prawnoporównawczym”, której promotorem był Bogusław Gawlik. Habilitację uzyskał w 2001 roku, na podstawie swojego dorobku naukowego oraz pracy „Klauzule dokumentowe. Prawo dokumentów dłużnych ze szczególnym uwzględnieniem papierów wartościowych”.

W 2011 roku został uhonorowany tytułem doctora honoris causa przez Narodowy Uniwersytet Ekonomiczny w Tarnopolu, a od 2012 roku pełni rolę profesora nauk prawnych. Jest on również profesorem gościnny na wielu prestiżowych uczelniach, takich jak uniwersytety w Orleanie, Caen, Wiedniu, Moguncji, Kilonii, Münster, Waszyngtonie (CUA), Antwerpii, Wilnie i Osnabrück.

W latach 2003-2004 był stypendystą Programu Fulbrighta na Catholic University of America, Columbus School of Law. Jego dorobek naukowy przyczynił się do uzyskania stopnia doktora przez Justynę Zajdel-Całkowską w 2015 roku, pod jego kierunkiem. Fryderyk Zoll jest także członkiem Komisji Kodyfikacyjnej ds. prawa cywilnego w latach 2011-2015, Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz Deutsch-Polnische Juristen-Vereinigung e.V. Dodatkowo, należy do Acquis Group on Existing Principles of European Contract Law oraz jest członkiem stowarzyszonym International Academy of the Comparative Law.

Publikacje naukowe

Monografie i redakcja monografii

Fryderyk Zoll jest autorem licznych publikacji, które znacząco przyczyniają się do rozwoju wiedzy w zakresie prawa cywilnego i pokrewnych dziedzin. W 2016 roku, razem z S. Danilukiem, zredagował książkę pt. Prawo cywilne. Glosy, wydaną przez C.H. Beck w Warszawie.

Wcześniej, w latach 2011 i 2013, współpraco­wał z U. Ernstem oraz A. Rachwał w publikacji Prawo cywilne. Część ogólna, która ukazała się nakładem LexisNexis. W 2013 roku, wspólnie z R. Schulzem, zredagował dzieło The law of obligations in Europe. A new wave of codifications, wydane przez Sellier – European Law Publishers w Monachium.

W 2012 roku pełnił rolę redaktora w Rozprawach z prawa cywilnego, własności intelektualnej i prawa prywatnego międzynarodowego. Księdze pamiątkowej dedykowanej profesorowi Bogusławowi Gawlikowi, również wydanej przez LexisNexis w Warszawie, gdzie współredagował razem z J. Pisulińskim i P. Tereszkiewiczem.

W 2009 roku był współautorem publikacji Prawo cywilne. Część ogólna i zobowiązania. Kazusy z rozwiązaniami, która ukazała się w Wolters Kluwer, a jego nazwisko pojawia się także w projekcie Wykonanie i skutki naruszenia zobowiązań. Projekt z uzasadnieniami, wydanym przez Uniwersytet Jagielloński.

Do istotnych prac w jego dorobku należą także publikacje dotyczące europejskiego prawa prywatnego, takie jak Principles. Definitions and Model Rules of European Private Law. Draft Common Frame of Reference, dostępne w dwóch edycjach z lat 2006 i 2009, a także Zbiór orzeczeń sądowych do zajęć z prawa cywilnego. Część ogólna. Casebook, wydany w 2006 roku.

Wśród jego książek znalazły się również Prawo bankowe. Komentarz (2005) oraz Klauzule dokumentowe. Prawo dokumentów dłużnych ze szczególnym uwzględnieniem papierów wartościowych (2005). Ponadto, poruszał tematy związane z prowadzeniem szkoły prawa i dochodzeniem należności, a jego publikacje z 2003 roku, takie jak Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. Komentarz, wydają się równie istotne.

Nie można zapomnieć o jego wkładzie w rozwój prawa najmu lokali mieszkalnych oraz analizy zagadnień związanych z przewłaszczeniem na zabezpieczenie, które ujęto w dziele Przewłaszczenie na zabezpieczenie. Praktyka, konstrukcja, dopuszczalność, przedmiot z 1996 roku.

Wreszcie, Fryderyk Zoll współpracował także nad publikacją Małżeństwo konkordatowe. Analiza prawnoporównawcza, wydaną w 1994 roku, której towarzyszyła analiza prawnych aspektów wynikających z konkordatu z 28 lipca 1993. Opcja porównawcza, która przewija się przez jego dzieła, wykazuje jego wszechstronność i głębokość analityczną.

Rzeczywiście, bogaty dorobek publikacyjny Fryderyka Zolla stanowi nieocenione źródło wiedzy w obszarze prawa cywilnego oraz w jego pokrewnych dziedzinach.

Przypisy

  1. Fryderyk Zoll [online], Sejm-Wielki.pl [dostęp 19.01.2022 r.]
  2. 2003-2004 Directory of Visiting Scholars and Occasional Lecturers, „Fulbright Scholar Program - Visiting Scholar Directory” [dostęp 03.07.2020 r.]
  3. Dr hab. Justyna Joanna Zajdel-Całkowska (Zajdel), [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 29.05.2020 r.]
  4. a b Curriculum Vitae - Universität Osnabrück [online], uni-osnabrueck.de [dostęp 07.09.2016 r.]
  5. Prof. dr hab. Fryderyk Zoll - Katedra Prawa Cywilnego UJ [online], uj.edu.pl [dostęp 07.09.2016 r.]
  6. Aktuelles - Universität Osnabrück [online], uni-osnabrueck.de [dostęp 06.09.2016 r.]
  7. Akademia Leona Koźmińskiego Warszawa Studia wyższe MBA [online], kozminski.edu.pl [dostęp 06.09.2016 r.]
  8. Honory dla profesorów z Wydziału Prawa i Administracji UJ. uj.edu.pl, 25.11.2011 r. [dostęp 25.11.2011 r.]
  9. M.P. z 2012 r. poz. 76

Oceń: Fryderyk Zoll (ur. 1970)

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:19