Franciszek Henryk Nowicki


Franciszek Henryk Siła-Nowicki, którego życie i twórczość wciąż pozostają inspiracją dla wielu, urodził się 29 stycznia 1864 roku w Krakowie. Jego działalność artystyczna oraz społeczna przypadła na okres Młodej Polski, kiedy to wielu twórców poszukiwało nowych form wyrazu i idei.

Nie tylko znany jako poeta, Nowicki był także zapalonym taternikiem, który z pasją eksplorował górskie szlaki. Jego przywiązanie do natury łączyło się z aktywnym zaangażowaniem w sprawy społeczne, gdzie jako działacz socjaldemokratyczny i socjalistyczny starał się wpływać na poprawę warunków życia robotników.

Wśród jego dokonań znajduje się również projekt Orlej Perci, ścieżki górskiej, która pozostaje jednym z symboli polskiego himalaizmu. Jego wkład w kulturę i społeczeństwo jest nieoceniony, a śmierć 3 września 1935 roku w Zawoi zakończyła życiową podróż niezwykłego człowieka.

Biografia

Franciszek Henryk Nowicki był synem Maksymiliana Nowickiego, znanego zoologa oraz pioniera ochrony przyrody w Polsce, a także Antoniny Kasparek, która była siostrą Franciszka Kasparka – wybitnego prawnika i rektora UJ.

W trakcie swoich studiów Nowicki współredagował, razem z takimi osobami jak Kazimierz Tetmajer, Andrzej Niemojewski oraz Artur Górski, socjalizujące czasopismo „Ognisko”. Po pewnym czasie aktywnie uczestniczył w tworzeniu Polskiej Partii Socjalistyczno-Demokratycznej. Od 1894 roku pełnił rolę nauczyciela w gimnazjum, a po przejściu na emeryturę w 1924 roku, w 1934 roku otrzymał tytuł członka honorowego Związku Zawodowego Literatów Polskich.

Nowicki był także autorem wielu wierszy i opowiadań. W 1891 roku ukazał się jego jedyny tomik poezji, który nosił tytuł „Poezje”, a składał się z dwóch głównych części: „Tatry” oraz „Pieśni czasu”. Jego twórczość obejmowała również przekład z literatury niemieckiej, w tym dzieło „Herman i Dorota” autorstwa Goethego.

Jego pasją była turystyka górska. Przykładem jego zaangażowania w tę dziedzinę jest fakt, że 23 lipca 1897 roku zdobył Babią Górę i do końca swojego życia wspiął się na ten szczyt łącznie 50 razy!

5 lutego 1901 roku zaprezentował Towarzystwu Tatrzańskiemu projekt utworzenia Orlej Perci, który został częściowo zrealizowany w latach 1903–1907. Dodatkowo, w 1902 roku zdobył bezimienną wówczas przełęcz w masywie Buczynowych Turni w Tatrach, która później zyskała nazwę Przełęczy Nowickiego.

Przypisy

  1. Aleksy Siemionow: Pierwsza księga pamiątkowa z Diablaka z lat 1894-97 [w:] „Prace Babiogórskie” 1981 (red. Tomasz Nowalnicki), wyd. Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK na Babiej Górze, 1982 r., s. 35-39

Oceń: Franciszek Henryk Nowicki

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:10