Michał Nowicki (aktor, reżyser)


Michał Nowicki, znany polski aktor i reżyser teatralny, przyszedł na świat 29 czerwca 1973 roku w Krakowie. Jego kariera artystyczna nabrała tempa, kiedy stał się jednym z współzałożycieli oraz dyrektorem Teatru BARAKAH, którego działalność rozpoczęła się w 2004 roku. Jako wiceprezes Fundacji Dziesięciu Talentów, Jest on również aktywnym członkiem zespołu, który wspiera rozwój Teatru BARAKAH od 2007 roku.

W ciągu swojej kariery, Michał Nowicki miał także przyjemność pełnić funkcję dyrektora Krakowskich Reminiscencji Teatralnych w latach 2015-2016. Jego zaangażowanie w polski teatr jest niezaprzeczalne i przyczyniło się do wzbogacenia kulturalnego krajobrazu Krakowa.

Życiorys

Michał Nowicki jest absolwentem Wydziału Aktorskiego wPaństwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, gdzie zdobył wykształcenie artystyczne w 1997 roku. Jego debiut miał miejsce w 1995 roku w spektaklu “Lunatycy” w reżyserii Krystiana Lupy, który odbył się w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

W 2004 roku, razem z Moniką Kufel, powołał do życia Teatr BARAKAH w Krakowie. W 2007 roku ich wspólne działania przyczyniły się do powstania Fundacji Dziesięciu Talentów, której misją jest wsparcie oraz prowadzenie działalności Teatru BARAKAH. Do roku 2023, przed tranzycją, Michał Nowicki był znany jako Anna/Ana Nowicka.

Dorobek artystyczny

Michał Nowicki jest postacią niezwykle aktywną w świecie teatru od 1995 roku. Jego działalność artystyczna obejmuje szeroki wachlarz spektakli, zarówno w teatrach instytucjonalnych, jak i nieinstytucjonalnych. Od 2004 roku, jako reżyser, zrealizował kilkadziesiąt projektów artystycznych.

Wśród miejsc, w których pracował, wyróżnia się Teatr BARAKAH, gdzie stworzył takie produkcje jak: „Szafa”, „Cin”, „Klinika dobrej śmierci”, „Damska toaleta”, „Szyc”, „Jednoręki ze Spokane”, „Statek dla lalek”, „Martwe wesele”, „Królowa wanny”, „Dyktanda”, „Wkrótce nadejdzie ten czas”, „Elling”, „Ja, Sendlerowa”, „Misery”, „Przełamując fale”, „Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam”, „Jenner: zostać sobą. Świat według Kardashianów”, „Rosemary”, „Requiem dla snów” oraz dwanaście odcinków spektaklu „Nocy Waniliowych Myszy”. Ponadto pełnił opiekę reżyserską nad przedstawieniem „Jeszcze Polska nie zginęła”.

Kolejnym znaczącym miejscem jest Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie współreżyserował spektakl „Udręki życia” autorstwa Hanocha Levina. Jego talent doceniono także w Teatrze Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, gdzie zrealizował „Poper” tego samego dramaturga. Nie można pominąć Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, w którym reżyserował „Porucznik z Inishmore” i „Body Art” autorstwa Igora Bauersima.

Oprócz działalności w teatrze, Michał Nowicki zyskał również uznanie na dużym ekranie, występując w filmie Olgi Hajdas pod tytułem „Nina”. Jego obecność w Operze Krakowskiej w spektaklu „Joanna D’Arc na stosie” w reżyserii Moniki Strzępki również stanowi istotny element jego kariery. Przez długi okres, od 1997 do 2011 roku, związany był z Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, co znacznie wpłynęło na jego rozwój artystyczny.

Nagrody (wybór)

Michał Nowicki, utalentowany aktor i reżyser, zdobył liczne wyróżnienia za swoje osiągnięcia artystyczne. Poniżej przedstawiamy wybrane nagrody, które odzwierciedlają jego wkład w świat teatru.

  • Nagroda aktorska na Festiwalu Teatralnym Talia w Tarnowie za rolę Meli w spektaklu „Moralność Pani Dulskiej” (1998),
  • Nagroda za reżyserię spektaklu „Szyc” na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym Pierwszy Kontakt w Toruniu (2011),
  • Nagroda im. Leona Schillera za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru, przyznana przez Związek Artystów Scen Polskich za prowadzenie Teatru BARAKAH (2012),
  • III miejsce w konkursie Krakowskie Złote Maski na najpopularniejszy spektakl Krakowa dla Nocy Waniliowych Myszy odc. 7. „Dżojstik zagłady!” w reż. Michała Nowickiego (2017),
  • Nagroda indywidualna za rolę w spektaklu „Inni ludzie” na XX Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu (2021),
  • Nagroda specjalna za koncepcję i reżyserię spektaklu „Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam” w ramach 12. edycji Konkursu o Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego (2023),
  • Nominacja w plebiscycie Osobowość Roku „Gazety Krakowskiej” w kategorii Kultura za „prowadzenie przez 20 lat jednego z najlepszych kameralnych teatrów w Polsce”.

Stypendia

Michał Nowicki, jako utalentowany aktor i reżyser, zyskał uznanie dzięki swoim osiągnięciom artystycznym, które zostały docenione przez instytucje kultury.

  • Otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za projekt teatralny „Levin i inni – sceny z życia” w 2011 roku,
  • zdobył również stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za innowacyjny projekt „e-scena” w 2020 roku.

Przypisy

  1. GazetaG. Krakowska, Wybieramy Osobowość Roku w kategorii Kultura [online] [dostęp 26.07.2024 r.]
  2. Znamy laureatów Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego - Magiczny Kraków [online], www.krakow.pl [dostęp 25.07.2024 r.]
  3. PawełP. Janicki, WERDYKT XX FESTIWALU [online], Teatr Nowy w Zabrzu, 24.10.2021 r. [dostęp 25.07.2024 r.]
  4. Redaktor, TEATR BARAKAH – REPERTUAR NA LUTY [online], Kulturatka.pl – wydarzenia kulturalne, 03.02.2018 r. [dostęp 25.07.2024 r.]
  5. a, Teatr Barakah [online], KLAMRA, 29.03.2019 r. [dostęp 25.07.2024 r.]
  6. Z Teatru BARAKAH [online], www.rmfclassic.pl [dostęp 25.07.2024 r.]
  7. Anna Nowicka, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 25.07.2024 r.]
  8. a b c d Zespol Archive [online], Teatr BARAKAH [dostęp 25.07.2024 r.]
  9. a b Nagrody [online], Teatr BARAKAH [dostęp 25.07.2024 r.]

Oceń: Michał Nowicki (aktor, reżyser)

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:7