Stanisław Stwosz


Stanisław Stwosz, znany także jako Stanislas Stos, to fascynująca postać w dziejach sztuki rzeźbiarskiej w Polsce. Urodził się około 1478 roku w Krakowie, a jego życie zakończyło się w 1528 roku w Norymberdze, co świadczy o jego artystycznej wędrówce między Polską a Niemcami.

Był on synem znakomitego rzeźbiarza Wita Stwosza, co z pewnością wpłynęło na jego rozwój artystyczny i kariery. Stanisław Stwosz kontynuował tradycje rodzinne, stając się uznawanym rzeźbiarzem swojego czasu.

Życiorys

W 1505 roku Stanisław Stwosz rozpoczął swoją działalność artystyczną w Krakowie. W tym okresie, pomiędzy 1505 a 1509 rokiem, zawarł związek małżeński z Apolonią, córką znanego Marcina Czarnego. Jego dorobek artystyczny obejmuje między innymi płytę nagrobną Jana Olbrachta, którą umieszczono w kaplicy pw. Bożego Ciała znajdującej się w katedrze wawelskiej. Praca ta porównywana jest z twórczością Jörgia Hubera pochodzącego z Pasawy.

Stwosz jest również znany z autorstwa tryptyku, w którym przedstawiony jest święty Stanisław, datowanego na 1504 rok. Obiekt ten znajduje się nad południową kruchtą wejściową do Kościoła Mariackiego, chociaż zachował się tylko w części. Dodatkowo, stworzył tryptyk Jana Olbrachta, który można podziwiać w Kaplicy Czartoryskich w tej samej katedrze, a także poliptyk w Domaradzu.

W dorobku artystycznym Stwosza znajduje się także imponująca rzeźba ilustrująca scenę Zaśnięcia Matki Boskiej, umiejscowiona w Kościele Bożego Ciała w Bieczu.

Przypisy

  1. a b c d e Grażyna Jurkowlaniec: Stanisław Stwosz. culture.pl, 01.03.2002 r. [dostęp 16.06.2017 r.]
  2. a b Stwosz Stanisław, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 16.06.2017 r.]

Oceń: Stanisław Stwosz

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:13