Joanna Bobrowa


Joanna Bobrowa, znana również jako Joanna Bóbr-Piotrowicka (z d. Morzkowska), to niezwykle znacząca postać w historii polskiej kultury. Urodziła się w 1807 roku w Krakowie, a swoje życie zakończyła 4 maja 1889 roku w Warszawie.

Była nie tylko muzą, ale także inspiracją dla wielu wybitnych twórców romantycznych. Jej wpływ na sztukę i literaturę był niezaprzeczalny, zwłaszcza w przypadku takich wielkich nazwisk jak Zygmunt Krasiński, Juliusz Słowacki oraz Fryderyk Chopin.

Jej obecność w kręgu artystycznym tego okresu była istotna, co czyni ją postacią wartą bliższego poznania i analizy.

Życiorys

Joanna Bobrowa pojawiła się na świecie jako córka szlacheckiego marszałka, Franciszka Morzkowskiego herbu Ślepowron oraz Joanny Morzkowskiej, z domu Żochowskiej. Jej rodzina zainwestowała w kształcenie córki, umożliwiając jej naukę języka francuskiego. W 1824 roku Joanna zawarła związek małżeński z Teodorem Michałem Bobrem-Piotrowickim, właścicielem posiadłości Zahaje w powiecie krzemienieckim, z którym doczekała się dwóch córek – Ludwiki i Zofii.

Związek z Zygmuntem Krasińskim

W 1834 roku, podczas pobytu w Rzymie, Joanna poznała Zygmunta Krasińskiego, wówczas przebywającego w tym mieście w celu poprawy swojego zdrowia. To właśnie on zadedykował jej pierwodruki swoich utworów – Nie-Boskiej komedii oraz Irydiona. Związek ten jednak nie trwał długo. W 1838 roku, pod presją ojca, generała Wincentego Krasińskiego, Zygmunt zakończył ich romans. Opisując swoją relację z Joanną w liście do przyjaciela Henry’ego Reeve’a, 25 sierpnia 1838 roku, pisał:

„Wiodłem żywot upiększony poezją chwil dorywczych, zasępionych sytuacjami przykrymi, żywot wznoszący się do tragizmu, a potem spadający w buffo, żywot utkany z zachwytów i urągań, ze słabości i egzaltacji…”

Po zakończeniu tego etapu życia, Joanna rozstała się z mężem, a także wyjechała za granicę z córkami, co oznaczało ostateczny koniec jej pierwszego małżeństwa.

Związek z Juliuszem Słowackim

Joanna i Juliusz Słowacki poznali się już w 1831 roku w Dreźnie. Jednak prawdziwe uczucie rozwinęło się dopiero po ich spotkaniu w Paryżu w 1840 roku. W kwietniu 1841 roku, 32-letni Słowacki podążył za Joanną do Frankfurtu. Krasiński, bliski przyjaciel Słowackiego, doradzał mu:

„Wierz mi, jeśli sam nie chcesz gorzko żałować kiedyś przeszłości, stań się jej przyjacielem, a nie chciej, by serce, które pękło i umarło, zmartwychwstając dla ciebie, stało się upiorem…”

Relacja obu artystów trwała aż do śmierci Słowackiego. Znalazł on inspirację w osobie Joanny, co mogło być widoczne w postaci Idalii z jego dzieła Fantazy. Wiersz Do pani Joanny Bobrowej umieścił ją w kanonie polskiej literatury, a w 1844 roku poświęcił jej córkom utwory W pamiętniku Zofii Bobrówny oraz Do Ludwiki Bobrówny.

Przypisy

  1. Bobrowa Joanna, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 21.05.2018 r.]
  2. Romantyczny Salzbrunn czyli Szczawno-Zdrój – Książ [online], www.ksiaz.eu [dostęp 21.05.2018 r.]
  3. Grzegorz Rąkowski: Wołyń. Przewodnik krajoznawczo-historyczny po Ukrainie Zachodniej. Część I. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2005 r.
  4. FerdynandF. Hoesick FerdynandF., Miłość w życiu Zygmunta Krasińskiego, 1899 r.
  5. Correspondance de Sigismond Krasiński et de Henry Reeve, 1902 r.

Oceń: Joanna Bobrowa

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:24