Wojciech Żukrowski


Wojciech Żukrowski, który przyszedł na świat 14 kwietnia 1916 roku w Krakowie, jest postacią niezwykle ważną w polskiej literaturze oraz kulturze. Jego działalność artystyczna i społeczna obejmuje wiele dziedzin, co czyni go jednym z najbardziej wszechstronnych twórców XX wieku.

Żukrowski zmarł 26 sierpnia 2000 roku w Warszawie, zostawiając po sobie bogaty dorobek literacki jako prozaik, poeta, reportażysta, a także eseista. Jego prace krytycznoliterackie miały znaczący wpływ na rozwój polskiej literatury. Był także uznawanym scenarzystą filmowym, co potwierdza jego znaczenie w różnych dziedzinach sztuki.

W swojej karierze pełnił również rolę posła na Sejm PRL w kadencjach VI, VII, VIII oraz IX, gdzie aktywnie uczestniczył w życiu politycznym kraju. Żukrowski, jako budowniczy Polski Ludowej, odegrał kluczową rolę w kształtowaniu tej epoki.

Życiorys

Wojciech Żukrowski, syn Zygmunta, rozpoczął swoją edukacyjną przygodę w Gimnazjum Zana w Pruszkowie, gdzie w 1936 roku zdał maturę. W tym samym roku, zadebiutował jako prozaik oraz publicysta na łamach „Kuźni Młodych”. Służbę wojskową odbył we Włodzimierzu Wołyńskim, a kolejne kroki kierował już na studia, które rozpoczął w 1937 roku na Wydziale Prawa UJ, zgodnie z oczekiwaniami ojca, prawnika oraz ekonomisty. Niemniej jednak, w 1938 przeniósł się na Wydział Humanistyczny UJ, wybierając polonistykę.

Po wybuchu II wojny światowej, kontynuował naukę na tajnych kompletach, a po zakończeniu działań wojennych uzyskał dyplom z filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Jego pracę magisterską, poświęconą systematyce obrazów batalistycznych, prowadził pod opieką profesora Tadeusza Mikulskiego. Jako poeta wystąpił po raz pierwszy w 1941 roku w „Miesięczniku Literackim”, publikując swój zbiór wierszy zatytułowany Rdza. Żukrowski nie ograniczał się jedynie do poezji, jego twórczość obejmowała także powieści, opowiadania oraz scenariusze filmowe, w tym do ekranizacji takich dzieł jak „Ogniem i mieczem” czy „Potop” według Henryka Sienkiewicza.

W 1939 roku wziął udział w kampanii wrześniowej, a podczas bitwy pod Różanem został ranny. Podczas okupacji był aktywnym członkiem organizacji konspiracyjnej Unia oraz oficerem Armii Krajowej, walcząc w zgrupowaniu „Żelbet” jako dowódca. Równocześnie odegrał znaczącą rolę w podziemiu kulturalnym. W latach 1939–1945 pracował w kamieniołomach na Zakrzówku w Krakowie, gdzie współpracował z Karolem Wojtyłą. Przyjaźń, która połączyła ich, przetrwała aż do śmierci Żukrowskiego. Pisarz miał również zaszczyt być obecnym na ingresie Jana Pawła II w Rzymie i prowadził z nim ożywioną korespondencję. Ostatni list papieża został opublikowany w publikacji z 2008 roku, zatytułowanej „Wojciech Żukrowski we wspomnieniach córki i przyjaciół”. Podczas ceremonii pogrzebowej na warszawskich Powązkach, Piotr Kuncewicz, ówczesny prezes ZLP, przeczytał telegram wysłany przez papieża.

W latach 1945–1947 Żukrowski pełnił funkcję oficera w ludowym Wojsku Polskim, dowodząc IV Samodzielnym Batalionem Samochodowym, specjalną jednostką dostępną wojewodzie katowickiemu, generałowi Aleksandrowi Zawadzkiemu. Wydarzenia tego okresu opisał w powieści „Skąpani w ogniu” (1961), a jego wspomnienia uwiecznione są w książce „Zsyp ze śmietnika pamięci” (wyd. 2002). Zaangażował się w walkę z oddziałami Werwolfu w lasach koło Prudnika. Po ujawnieniu jego przeszłości w AK został usunięty z wojska i zdegradowany. W 1947 roku, poślubiwszy małżonkę, przeprowadził się do Wrocławia, a w 1951 roku osiedlił się w zrewitalizowanym po wojnie Mariensztacie.

W latach 1953–1954 pełnił rolę korespondenta wojennego w Wietnamie i Chinach. Jego twórczość w latach 1953–1956 została objęta cenzurą, gdyż uznawano ją za katolicką oraz reprezentującą burżuazyjne nurty. Krytyk literacki Lesław Bartelski skomentował ten okres, pisząc:

Cytat: ” W 1952 roku Wojciech Żukrowski przeniósł się na stałe do Warszawy. Opuszczał Wrocław, gdzie ukończył studia i gdzie powstało sporo jego dzieł. Nie mógł tam dłużej mieszkać, gdy przestało wychodzić tak pożyteczne czasopismo, jak Zeszyty Wrocławskie, które gromadziło wokół siebie miejscowych pisarzy, w tym autora Z kraju milczenia. Pisywał w nim Żukrowski recenzje, publikował opowiadania. Znalazł się w trudnym początkowo położeniu. Zmiany w polityce kulturalnej, jakie proklamowano na szczecińskim zjeździe Związku Literatów w styczniu 1949, nie sprzyjały pisarstwu autora Piórkiem flaminga. Nie wznawiano jego książek, nawet Tiutiurlistanu, a prywatne firmy wydawnicze, publikujące dotychczas jego utwory, zostały zlikwidowane. Żył więc z wieczorów autorskich i zaliczek na przyszłe książki, które dopiero pisał. Ambicją niektórych wydawców było ukazanie publiczności „nowego Żukrowskiego”, pogodzonego z obowiązującym nurtem realizmu socjalistycznego, piewcy ówczesnej rzeczywistości.”

W latach 1956–1959 Żukrowski pełnił funkcję radcy ambasady PRL w Nowym Delhi, co opisał w powieści Kamienne tablice oraz w humorystycznych opowiadaniach Wędrówki z moim Guru. Jego pobyt w Laosie w 1961 roku zaowocował reportażem pt. W królestwie miliona słoni. Był również długoletnim felietonistą miesięcznika „Widnokręgi”, recenzentem i komentatorem, piszącym do dwutygodnika „Nowe Książki”, a także publikującym w tygodniku „Świat”. Jako członek Ogólnopolskiego Komitetu Pokoju, w okresie 1982–1988 przewodniczył polskiej sekcji IBBY (International Board of Books for Young People). W latach 1986–1989 sprawował władzę jako prezes Związku Literatów Polskich i był członkiem PEN Clubu.

W 1964 roku podpisał protestujący list polskich pisarzy przeciwko liście 34, sprzeciwiając się kampanii, która oczerniała Polskę Ludową. W 1968 roku był członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu oraz Komitetu Honorowego obchodów 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Od 1972 do 1989 roku sprawował mandat posła na Sejm z okręgu Chorzów jako bezpartyjny, a w latach 1983–1989 przewodniczył Krajowej Radzie Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Był także członkiem Rady Naczelnej oraz Zarządu Głównego organizacji kombatanckiej ZBoWiD, a w 1983 roku został członkiem Rady Krajowej PRON. W maju 1985 roku powołano go do prezydium Rady Naczelnej ZBoWiD, a w latach 1988–1990 był członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Działał także w Ogólnopolskim Komitecie Grunwaldzkim (1986–1989) oraz w Społecznym Komitecie Odnowy Starego Miasta Zamościa (1986–1988), a także w prezydium Rady Obywatelskiej Budowy Pomnika Szpitala Centrum Zdrowia Matki Polki (1983–1988).

Wojciech Żukrowski nigdy tak naprawdę nie pełnił stanowiska, z wyjątkiem krótkiego okresu w AL, który pozwolił mu na umycie rąk od przeszłości w AK i uchronił go przed aresztem. Jedynie w latach 1956–1959 pracował w ambasadzie w Nowym Delhi (Patrz: W. Żukrowski: Zsyp ze śmietnika pamięci). W 1981 roku zdecydowanie i otwarcie wsparł decyzję generała Wojciecha Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego. W tym czasie wśród warszawskiej inteligencji związanej z Solidarnością podjęto liczne akcje protestacyjne, w wyniku których zwracano Żukrowskiemu jego książki.

Życie prywatne

Wojciech Żukrowski był synem Zygmunta. Po wojnie, dokładnie od września 1945 roku, związał się węzłem małżeńskim z Marią, rodowitą Woltersdorf. Z tego związku przyszła na świat jego córka, Katarzyna Żukrowska, która zasłynęła jako ekonomistka, politolog oraz specjalistka w dziedzinie stosunków międzynarodowych. Żukrowski interesował się szerokim zakresem zagadnień – od historii sztuki po filozofię, eseje, biografie, opowieści niecodzienne, poezję oraz powieści. Jego pasją były również najnowsze osiągnięcia naukowe, zwłaszcza te związane z naukami przyrodniczymi i medycznymi. Dodatkowo, wykazywał duże zainteresowanie zjawiskami paranormalnymi. Gdy zapytano go o hobby, zazwyczaj wymieniał: podróże, dobre kino oraz literaturę.

Środowisko ludzi, z którymi się otaczał oraz które podzielało utopie Wojciecha Żukrowskiego, zmieniało się naturalnie na przestrzeni jego licznych przeprowadzek. W trakcie studiów stworzył nowe znajomości, wchodząc w krąg poetycki, do którego zaliczali się między innymi Tadeusz Hołuj, Tadeusz Kwiatkowski, Jerzy Lau oraz Stanisław Pagaczewski. W tym czasie zacieśnił więzi z aktorką Haliną Królikiewicz (Kwiatkowską) oraz malarką Janiną Garycką. Poznał także takie postacie jak Leon Kruczkowski, Adam Polewka oraz Ignacy Fik. Jednym z jego największych fascynacji była twórczość oraz osobowość Karola Ludwika Konińskiego. Bliskim mu przyjacielem był Tadeusz Kudliński, znany naukowiec i pisarz, a także Aleksander Gałuszka, krakowski poeta oraz redaktor „Gazety Literackiej”, będący zresztą spokrewniony z Żukrowskim. Krakowskie życie literackie oraz naukowe charakteryzowało się intensywnością – odbywały się tam wieczory autorskie, żywe dyskusje oraz biesiady artystyczne.

…nawiązał Żukrowski kontakt z grupą poetycką, do której należeli między innymi Tadeusz Hołuj, Tadeusz Kwiatkowski, Jerzy Lau i Stanisław Pagaczewski. Przyjaźnił się z Haliną Królikiewicz (Kwiatkowską) i Janiną Garycką. Poznał wówczas Leona Kruczkowskiego, Adama Polewkę oraz Ignacego Fika. Największą fascynacją Żukrowskiego była w tym okresie – jak to sam podkreślał – twórczość i osobowość Karola Ludwika Konińskiego. Bliski mu był także Tadeusz Kudliński – naukowiec i pisarz w jednej osobie. Pozostawał również pod wpływem Aleksandra Gałuszki, dość znanego w okresie międzywojennym poety i redaktora krakowskiej „Gazety Literackiej”, zresztą spokrewnionego z Żukrowskim. Życie literackie i naukowe w Krakowie było wówczas bogate. Odbywały się wieczory autorskie młodych poetów, ożywione zebrania dyskusyjne i biesiady artystyczne. Wojciech Żukrowski zbliżył się do grupy radykalnych społecznie katolików z „Odrodzenia”. Działali tam między innymi Henryk Dembiński, Jerzy Turowicz i Tadeusz Ulewicz. Poczuwał się do związków ideowych z tą grupą (z której po wojnie wyłoniło się, w pewnym sensie przynajmniej, środowisko krakowskiego „Tygodnika Powszechnego”) aż do końca lat czterdziestych.

Epizod Śląski w biografii Żukrowskiego to również aktywny udział w życiu literackim regionu, które w tamtym czasie przeżywało swoje najlepsze chwile. W Katowicach wydawano tygodnik „Odra” (1945–1950), który miał wówczas ogólnopolskie znaczenie, poruszając kwestie związane z Ziemi Odzyskanymi oraz promując piastowski model polskiej myśli politycznej i historycznej. Pisarz odnowił swoje dawne przyjaźnie literackie, nawiązując nowe kontakty z redaktorem naczelnym „Odry” Wilhelmem Szewczykiem, oraz z Aleksandrem Baumgardtenem i Janem Brzozą.

Wrocław przyniósł Żukrowskiemu nowe znajomości i doświadczenia. Co ciekawe, zamiany miejsca zamieszkania nie wpłynęły na jego zdolność do utrzymywania bliskich relacji z osobami z miast, które opuszczał. Regularnie powracał do tych miejsc, nawet kiedy osiedlił się na stałe w Warszawie, utrzymując z bliskimi kontakt, czym potwierdza każdorazowo w swoich licznych listach, w których odnosił się do aktualnych wydarzeń politycznych oraz omawiał nowości literackie. W nowym miejscu wrocławskim jego krąg znajomych poszerzył się o nowe osobistości.

Nie tylko środowisko naukowe, ale i artystyczne ówczesnego Wrocławia było zróżnicowane. Żukrowski domek na przedmieściu Wrocławia dzielił z Julianem Lewańskim. Tutaj też nawiązał długoletnią i serdeczną przyjaźń ze znaną pisarką Anną Kowalską. W jej domu spotkał się po raz pierwszy z Marią Dąbrowską i Stanisławem Stempowskim, a znajomość ta przerodziła się w wielką przyjaźń osobistą i literacką, trwającą wiele lat, aż do śmierci pisarki.

W czasie, gdy mieszkał w Warszawie, Żukrowski przyjaźnił się z takimi postaciami jak Edmund Jan Osmańczyk i jego żona Jolanta Klimowicz-Osmańczyk, Witold Balicki wraz z żoną Reną, Ryszard Frelek (którego poznał, gdy był młodym dziennikarzem w Indiach), Jan Lis i jego małżonka Danuta, ksiądz poeta Jan Twardowski, socjolog Jan Szczepański, a także malarze Tadeusz Kulisiewicz oraz jego żona Barbara i Bronisław Linke z małżonką Anną.

Był głęboko związany z miejscami, w których przebywał – Krakowem, Wrocławiem, Katowicami oraz Warszawą, gdzie spędził najwięcej czasu oraz gdzie zmarł. Ostatecznie został pochowany wraz z małżonką na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera A3-tuje-3-50).

Opinie o pisarzu i jego twórczości

Lesław Bartelski w swojej publikacji zatytułowanej Żukrowski (1970) podjął się analizy kluczowych dzieł W. Żukrowskiego, oferując pełną bibliografię oraz tłumaczenia jego prozy. Warto również zaznaczyć, że Zygmunt Lichniak skupił się na literaturze Żukrowskiego w swoich monografiach: Obrachunki ze współczesnością (1955) i Dookoła Wojtka (1963). Dodatkowo, Kazimierz Wyka dostarczył wartościowej analizy w „Pograniczu powieści” (1948), a R. Matuszewski zaś w książce Literatura po wojnie (1950).

Warto zwrócić uwagę na portret pisarza, którego autorem jest Stefan Melkowski. W 1985 roku powstała jego praca wydana w serii Portrety współczesnych pisarzy polskich pt. Wojciech Żukrowski. W jednym z rozdziałów nazwanym „Zmagania z doktryną” autor wskazuje, że:

Milczenie Żukrowskiego w latach 1948–1951, kiedy to na rynku czytelniczym nie pojawiła się żadna jego nowa książka, było reakcją pisarza na sytuację polityczną i literacką w kraju po 1948 roku.

Wstęp do zimnej wojny wiązał się z realnym zagrożeniem w postaci możliwej wojny gorącej. W Polskim kontekście ten trudny czas nazywany jest okresem stalinizmu, gdzie występowały różne błędy w sprawowaniu władzy, które dotknęły także sfery kultury. W tej atmosferze Żukrowski opublikował Mądre zioła oraz Córeczkę, które komponowały się w odmienny sposób niż jego wcześniejsze utwory, będąc próbą pogodzenia osobistej filozofii życia z dominującą ideologią.

Melkowski opisuje Mądre zioła jako „dziwną mieszankę”, przy czym zwraca uwagę na wątek działalności Instytutu Badań nad Lekarskimi Surowcami Zielarskimi, który powstał w powojennym Wrocławiu. Został on stworzony przez profesora Hrehorowicza, który był orędownikiem naturalnych leków roślinnych. Jak zauważa Melkowski, tematyka ta posiada głębszy wymiar, dotyczący relacji między naturą a kulturą ludzką, co ujawnia się już w niektórych opowiadaniach ze zbioru Piórkiem flaminga oraz w późniejszych dziełach, takich jak Okruchy weselnego tortu i Kamienne tablice.

Stanisław Zieliński w swoich Wycieczkach Balonem (No 4) zamieszcza recenzję Kamiennych tablic, która została opublikowana w dwutygodniku „Nowe Książki” (1970). W swojej recenzji pisze:

A według mnie ani to romans, ani polityka. Klucza do książki pamiętając o solidnym tytule, należy szukać w pozornie błahych epizodach rzuconych w tekst niby niedbale i z rozmachem. W Kamiennych tablicach, pod innym niebem, daleko od europejskiej szarej codzienności, sprawdzają się wszystkie wróżby. Jak w antycznej tragedii słyszymy zapowiedź klęsk, nieszczęść i interwencji bogów w stosownym momencie…

Włodzimierz Maciąg w Literaturze Polski Ludowej 1944–1964 (1973) stwierdza:

Można by powiedzieć, że Żukrowski jest naturalistą, któremu zaszczepiono poczucie grzechu, jego świat jest bujny i piękny, ale zawiera w sobie zarodki grzechu, przed którym broni się człowiek swoim kodeksem moralnym.

Joanna Siedlecka w książce Obława. Losy pisarzy represjonowanych zwraca uwagę na to, że Żukrowski zeznawał na rzecz Melchiora Wańkowicza w obliczu nagonki na niego po jego powrocie z zagranicy. Stefan Kisielewski pisząc o nim w swoim Alfabecie, także wspominał współpracę z Żukrowskim. Dodatkowo, długoletni przyjaciel Żukrowskiego, ks. Jan Twardowski, był pierwszym recenzentem jego wierszy. Przyjaźń między Karolem Wojtyłą a Wojciechem Żukrowskim z okresu okupacji, kiedy obaj pracowali w kamieniołomie, także została podkreślona w biografii Jana Pawła II autorstwa Tadeusza Witolda Szulca.

Edward Gierek w swojej Przerwanej dekadzie wskazywał Żukrowskiego jako rzekomego autora książki Mieczysława Moczara Barwy walki, czemu Żukrowski kategorycznie zaprzeczał. Sprawa ta znalazła swój finał w sądzie, gdzie Żukrowski podtrzymywał swoje stanowisko, co zostało potwierdzone przez wyrok z lutego 1994 roku, w którym Sąd Wojewódzki w Warszawie nakazał Edwardowi Gierkowi przeprosić Wojciecha Żukrowskiego za pomówienie.

Wszystkie te opinie oraz refleksje pokazują, że twórczość Wojciecha Żukrowskiego zasługuje na głębszą analizę i zrozumienie, niż jest to zazwyczaj postrzegane.

Więcej informacji na temat Żukrowskiego i jego relacji z innymi twórcami można znaleźć w publikacjach:

Twórczość

Wojciech Żukrowski, wybitny polski pisarz, pozostawił po sobie bogatą i różnorodną twórczość, która obejmuje zarówno literaturę dziecięcą, jak i dorosłą. Przez lata swojej kariery napisał wiele dzieł, które zdobyły uznanie krytyków oraz czytelników.

  • 1943 – Rdza,
  • 1944 – Bal w agreście,
  • 1946 – Porwanie w Tiutiurlistanie (książka dla dzieci; w 1976 roku wpisana na Listę Honorową IBBY),
  • 1946 – Z kraju milczenia (zbiór opowiadań),
  • 1947 – Piórkiem flaminga, czyli opowiadania przewrotne,
  • 1948 – Ręka ojca,
  • 1948 – Wiersze,
  • 1951 – Mądre zioła,
  • 1952 – Córeczka (Opowiadania o dzieciach i zwierzętach),
  • 1952 – Szabla Gabrysia,
  • 1952 – Słoneczne lato,
  • 1952 – Dni klęski,
  • 1953 – Poszukiwacze skarbów,
  • 1954 – W kamieniołomie i inne opowiadania,
  • 1954 – Dom bez ścian. Dziennik pobytu w Wietnamie,
  • 1955 – Ognisko w dżungli. Opowieści i baśnie z Wietnamu,
  • 1955 – Desant na Kamiennej Wyspie,
  • 1956 – Wybór opowiadań,
  • 1957 – Mój przyjaciel słoń,
  • 1957 – Kantata,
  • 1957 – Opowieści z dreszczykiem,
  • 1958 – Okruchy weselnego tortu,
  • 1960 – Wędrówki z moim Guru (reportaż podróżniczy),
  • 1961 – Skąpani w ogniu,
  • 1961 – W królestwie miliona słoni (reportaż podróżniczy),
  • 1964 – Nieśmiały narzeczony,
  • 1965 – Opowieści z Dalekiego Wschodu,
  • 1966 – Kamienne tablice,
  • 1967 – Szczęściarz (zbiór opowiadań),
  • 1968 – Noce Ariadny,
  • 1969 – Lotna,
  • 1970 – Kamenne Desky, Odeon, Praga (tłumaczenie Helena Teigova),
  • 1970 – Kierunek Berlin,
  • 1972 – Wybór opowiadań,
  • 1973 – Karambole,
  • 1973 – W głębi zwierciadła. Gawędy o pisarzach i książkach,
  • 1976 – Plaża nad Styksem,
  • 1978 – Ostrożnie ze Złotym Lisem,
  • 1979 – Białe zaproszenie i inne opowiadania,
  • 1980 – Zapach psiej sierści (powieść),
  • 1983 – Opowiadania z czasu wojny,
  • 1986 – Na tronie w Blabonie (dziecięca literatura),
  • 1989 – Kamienny pies. Baśnie wietnamskie,
  • 1989 – Rozmowy o książkach,
  • 1992 – Kamennyje skriżali (miesięcznik Nieva nr 2,3,4,5) – tłumaczenie E. Nieviakin,
  • 1994 – Kamienne Tablice (Muza) – pierwsze wydanie bez cenzury,
  • 1995 – Za kurtyną mroku. Zabawa w chowanego,
  • 2000 – Czarci tuzin,
  • 2002 – Zsyp ze śmietnika pamięci – wspomnienia, niedokończone,
  • 2007 – Porwanie w Tiutiurlistanie, audiobook mp3, EZbook, czyta i śpiewa Jerzy Trela,
  • 2010 – Porwanie w Tiutiurlistanie, ilustracje Paweł Kłudkiewicz, Wydawnictwo Babaryba,
  • 2012 – Kamienne Tablice, audiobook mp3, Agencja Artystyczna MTJ, czyta Roman Felczyński,
  • 2015 – Kamienne tablice, wznowienie wydania przez Bellonę i Albatros,
  • 2015 – Porwanie w Tiutiurlistanie, audiobook mp3, Bellona, czyta Marian Opania,
  • 2016 – Stone Tablets, tłumaczenie Stephanie Kraft, Wydawca: Paul Dry Books, Philadelphia.

Twórczość Żukrowskiego charakteryzuje się niezwykłą różnorodnością tematów, stylistyk oraz form, co sprawia, że jest ona nadal ceniona i chętnie czytana przez kolejne pokolenia.

Filmografia

W bogatej twórczości Wojciecha Żukrowskiego, jego wkład jako scenarzysty zajmuje wielkie miejsce, zwłaszcza w polskim kinie. Poniżej przedstawiamy listę jego najważniejszych scenariuszy:

  • Lotna (1959),
  • Skąpani w ogniu (1963),
  • Barwy walki (1964),
  • Kierunek Berlin (1968),
  • Ostatnie dni (1969),
  • Zwycięstwo (1974),
  • Potop (1974),
  • Pan Wołodyjowski (1969, dialogi).

Warto również zwrócić uwagę na filmy nakręcone na podstawie jego powieści. Oto kilka z nich:

  • Zapach psiej sierści (1982),
  • Kamienne tablice (1984),
  • Porwanie w Tiutiurlistanie (1986).

Ordery i odznaczenia

Wojciech Żukrowski, znany z licznych osiągnięć, został uhonorowany wieloma odznaczeniami, które świadczą o jego wkładzie w literaturę oraz działalność społeczną. Poniżej przedstawione są przyznane mu wyróżnienia:

  • Order Budowniczych Polski Ludowej (1976, przyznany na 60-lecie narodzin pisarza),
  • Order Sztandaru Pracy I klasy (1964),
  • Order Sztandaru Pracy II klasy (11 lipca 1955),
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (26 marca 1954),
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (22 lipca 1953),
  • Krzyż Walecznych (dwukrotnie),
  • Medal „Za udział w wojnie obronnej 1939” (1981),
  • Medal 40-lecia Polski Ludowej (1984),
  • Medal 10-lecia Polski Ludowej (19 stycznia 1955),
  • Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” (1966),
  • Order Uśmiechu (1974, nr legitymacji 110),
  • Złota Odznaka Trybuny Robotniczej (1973),
  • Order Przyjaźni Narodów (ZSRR, 1987),
  • Medal jubileuszowy „Czterdziestolecia zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941–1945” (ZSRR, 1985),
  • Złoty Medal „Za zasługi w rozwoju przyjaźni i współpracy z Czechosłowacją” (Czechosłowacja, 1986).

Nagrody

Wojciech Żukrowski, jako uznany pisarz, zdobył wiele wyróżnień w ciągu swojej kariery, co najlepiej ilustrują poniższe nagrody:

  • 1953 – nagroda państwowa III stopnia za powieść Dni klęski,
  • 1954 – nagroda miasta Wrocławia,
  • 1955 – nagroda literacka im. W. Pietrzaka za Dom bez ścian,
  • 1961 – nagroda literacka II stopnia Ministra Obrony Narodowej za Skąpani w ogniu,
  • nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia za Skąpani w ogniu,
  • 1965 – nagroda zespołowa I stopnia Ministra Kultury i Sztuki za scenariusze filmowe,
  • 1967 – nagroda literacka im. W. Pietrzaka za powieść Kamienne tablice,
  • 1969 – nagroda I stopnia Ministra Kultury i Sztuki,
  • 1969 – honorowe członkostwo nadane w Polish Students’ Association, Chicago Illinois,
  • 1974 – laureat plebiscytu czytelniczego „Moje książki 30-lecia” za Kamienne tablice,
  • 1976 – nagroda miasta Warszawy,
  • 1976 – wpisanie Porwania w Tiutiurlistanie na listę Hansa Christiana Andersena – światową listę najlepszych książek dla dzieci,
  • 1976 – Złoty Kurier I miejsce w plebiscycie Kuriera Polskiego za Plaża nad Styksem,
  • 1977 – Nagroda Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży,
  • 1978 – Odznaka Nagrody Państwowej I stopnia za całokształt twórczości,
  • 1988 – nagroda specjalna Ministra Obrony Narodowej za całokształt twórczości,
  • 1996 – Nagroda Literacka im. Władysława Reymonta za twórczość całego życia (nagroda przyznawana przez Związek Rzemiosła Polskiego).

Przypisy

  1. Ci artyści poparli stan wojenny. Nie zapomniano im tego [online], fakt.pl, 21.08.2019 r. [dostęp 13.05.2020 r.]
  2. MagdalenaM. Grzebałkowska MagdalenaM., Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego, Otwarte, 11.08.2015 r. ISBN 978-83-240-4042-1 [dostęp 13.05.2020 r.]
  3. S. Melkowski: op.cit., s. 69.
  4. Wierni, posłuszni i lojalni. Dziennikarze stanu wojennego [online], plus.dziennikpolski24.pl, 09.01.2018 r. [dostęp 13.05.2020 r.]
  5. S. Melkowski: op.cit., s. 30.
  6. Stefan Melkowski: Wojciech Żukrowski. Portrety współczesnych pisarzy polskich, PIW, 1985, s. 20–21.
  7. Wierni tradycjom walki o wolność i demokrację – wierni Polsce Ludowej, „Trybuna Robotnicza”, nr 104, 06.05.1985 r., s. 1–2.
  8. Uznanie dla twórców kultury, „Trybuna Robotnicza”, nr 170, 19.07.1984 r., s. 1–2.
  9. „Trybuna Robotnicza”, nr 133 (7571), 05.06.1968 r., s. 2.
  10. „Urania”, miesięcznik Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, nr 3, marzec 1969 r., s. 84.
  11. Nowe władze ZBoWiD, „Głos Słupski”, nr 251, 22.09.1969 r., s. 1–2.
  12. „Dziennik Łódzki”, nr 104 (10320), 27.05.1983 r., s. 5.
  13. Wręczenie odznaczeń w Belwederze. „Nowiny”, s. 2, nr 170 z 20.07.1964 r.
  14. Edward Gierek, Janusz Rolicki: Przerwana dekada. Warszawa: Polska Oficyna Wydawnicza „BGW”, 1990 r., s. 59.
  15. Krzysztof Lesiakowski: Mieczysław Moczar „Mietek”. Biografia polityczna. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Rytm, 1999 r., s. 226–235. ISBN 83-86678-83-6.
  16. „Dziennik Polski”, rok XX, nr 111 (6303), 12.05.1964 r., s. 2.
  17. M.P. z 1955 r. nr 91, poz. 1144 („za zasługi w dziedzinie kultury i sztuki”).
  18. M.P. z 1954 r. nr 39, poz. 524 („za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz za zasługi w pogłębianiu przyjaźni między narodem polskim i narodem wietnamskim”).
  19. M.P. z 1953 r. nr 93, poz. 1254 („za zasługi w dziedzinie kultury i sztuki”).
  20. „Trybuna Robotnicza”, nr 175, 02.09.1981 r., s. 2.
  21. Radzieckie odznaczenia dla Polaków, „Głos Pomorza”, nr 93, 22.04.1987 r., s. 1.
  22. Wysokie odznaczenie CSRS dla Wojciecha Żukrowskiego, „Trybuna Robotnicza”, nr 81, 06.04.1986 r., s. 5.

Oceń: Wojciech Żukrowski

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:11