Halina Czerny-Stefańska, urodzona 31 grudnia 1922 roku w Krakowie, była wybitną postacią w świecie muzyki klasycznej. Zmarła 1 lipca 2001 roku, również w swoim rodzinnym mieście. Jej talent artystyczny oraz pasja do muzyki sprawiły, że zyskała uznanie jako pianistka oraz chopinistka.
Oprócz kariery solowej, Halina była również cenioną pedagog, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi pokoleniami pianistów.
Życiorys
Dzieciństwo i młodość
Halina Czerny-Stefańska, której **prawdziwie arystokratyczne korzenie** pochodzą z rodziny Schwarzenbergów, była córką Stanisława, który wprowadził ją w świat muzyki, zaczynając od fortepianu. W 1932 roku rozpoczęła swoją edukację w Paryżu, studiując w Ecole Normale pod okiem Alfreda Cortota. Następnie, w toku swojego rozwoju artystycznego, związała się z Warszawskim Konserwatorium, gdzie uczyła się pod kierunkiem Józefa Turczyńskiego od 1939 roku.
Podczas II wojny światowej pianistka ukrywała się w majątku rodziny Branickich w Branicach pod Krakowem, a jednocześnie czynnie brała udział w konspiracyjnych koncertach z dodatkowym wsparciem Ludwika Stefańskiego.
Konkurs Chopinowski
W 1949 roku Halina uzyskała **wielkie wyróżnienie**, zdobywając I nagrodę podczas IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, gdzie o pierwsze miejsce rywalizowała m.in. z Bellą Dawidowicz z ZSRR. Otrzymała również nagrodę, którą przyznano za znakomite wykonanie mazurków Chopina, ufundowaną przez Polskie Radio.
W 1950 roku ukończyła swoje studia z wyróżnieniem na Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, mając w swoim dorobku naukę u prof. Zbigniewa Drzewieckiego. W trakcie konkursu pianistka korzystała z wyjątkowego fortepianu koncertowego marki Steinway & Sons model D, wyprodukowanego w Hamburgu w 1942 roku, co przyczyniło się do podkreślenia jej wyjątkowego talentu.
Światowa kariera
Po zwycięstwie w konkursie jej kariera międzynarodowa nabrała rozpędu, a Halina Czerny-Stefańska wyruszyła na sceny najlepszych sal koncertowych w Europie, Japonii, USA oraz Ameryki Południowej. Artystka zrealizowała ponad dwadzieścia tournée po Związku Radzieckim.
Pracując z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi, nawiązała współpracę z wybitnymi dyrygentami, wśród których znaleźli się m.in. Adrian Boult, Zubin Mehta, Georg Solti oraz Witold Rowicki i Paweł Klecki. Jej repertuar pianistyczny obejmował szeroki wachlarz utworów, od muzyki barokowej po współczesną, z dominującą rolą dzieł F. Chopina.
W trakcie swojej pięćdziesięcioletniej kariery artystycznej, która trwała aż do końca jej życia, Czerny-Stefańska prowadziła również działalność reklamową, promując fortepiany mark Steinway w Japonii, a także instrumenty firm Kawai oraz Petrof. W krakowskim domu artystki znajdowały się instrumenty Blüthner, których posiadała trzy, obok Steinwaya i starszych modeli fortepianów.
W późniejszym okresie przyjmowała zaproszenia do składów jury wielu renomowanych konkursów pianistycznych, w tym pięciokrotnie do Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego oraz pięciokrotnie do Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Działalność społeczno-polityczna
Pianistka aktywnie angażowała się również w życie publiczne Krakowa, pełniąc funkcję radnej Miasta Krakowa w latach 1976–1984 oraz będąc członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa od 1978 do 1985 roku. Była także jednym z założycieli stowarzyszenia Kuźnica, obok wielu znanych artystów, jak np. Andrzej Wajda.
W swoim życiu artystycznym i społecznym Czerny-Stefańska była jedną z niewielu osób, które publicznie popierały władze w trudnym okresie stanu wojennego, co spotkało się z negatywną reakcją publiczności podczas koncertu w Filharmonii Krakowskiej w 1982 roku. Poza tym w 1983 roku została członkiem Rady Krajowej PRON.
Życie prywatne
Halina była żoną Ludwika Stefańskiego oraz matką Elżbiety Stefańskiej. Pianistka odeszła z tego świata 1 lipca 2001 roku w Krakowie, a jej miejsce spoczynku znajduje się w alei zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w kwaterze LXIX pas A-I-13, gdzie spoczywa razem z mężem.
Ordery i odznaczenia
Halina Czerny-Stefańska, wybitna postać w polskiej kulturze, została uhonorowana szeregiem ważnych odznaczeń, które świadczą o jej wpływie oraz zasługach w różnych dziedzinach.
- Order Budowniczych Polski Ludowej, przyznany w 1984 roku,
- Order Sztandaru Pracy I klasy, otrzymany 15 stycznia 1953 roku,
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nadany w 1959 roku,
- Medal 40-lecia Polski Ludowej, przyznany w 1984 roku,
- Odznaka tytułu honorowego „Zasłużony dla Kultury Narodowej” z 1987 roku,
- Order Przyjaźni Narodów, nadany przez ZSRR w 1987 roku.
Nagrody i wyróżnienia
Halina Czerny-Stefańska była wybitną postacią w świecie muzyki, której osiągnięcia zostały docenione przez różnorodne instytucje. Oto niektóre z jej nagród i wyróżnień:
- Państwowa Nagroda Artystyczna II stopnia w dziale muzyki, przyznana w 1950 roku za osiągnięcia artystyczne oraz za propagowanie muzyki i pianistyki polskiej zarówno w kraju, jak i za granicą,
- Nagroda Państwowa I stopnia, którą otrzymała w 1952 roku za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie pianistyki. To wyróżnienie dotyczyło jej wykonania utworów fortepianowych w ilustracji muzycznej filmu „Młodość Chopina” oraz działalności propagującej muzykę i pianistykę polską poza granicami kraju,
- Dyplom Ministra Spraw Zagranicznych Polski, przyznany w 1982 roku za wybitne zasługi w propagowaniu kultury polskiej za granicą,
- Tytuł doktora honoris causa Tokijskiego Uniwersytetu Sztuki, który otrzymała w 2001 roku,
- Tytuł nadany pośmiertnie przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2002 roku za promowanie muzyki Fryderyka Chopina w świecie.
Upamiętnienie
w 2001 roku w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie zrealizowano ważne przedsięwzięcie – wmurowano tablicę pamiątkową, która upamiętnia działalność Haliny Czerny-Stefańskiej. Ten gest stanowi hołd dla jej wkładu w kulturę muzyczną.
W kolejnych latach, w 2006 roku, w Słupsku, w Parku im. Jerzego Waldorffa, odsłonięto pomnik o nazwie „Klawiatura gwiazd”. Na tym monumentalnym dziele umieszczono nazwisko Haliny Czerny-Stefańskiej w gronie wybitnych pianistów, którzy brali udział w Festiwalu Pianistyki Polskiej. Wśród nich znaleźli się tacy artyści jak Ryszard Bakst, Klara Langer-Danecka, Władysław Kędra, Tadeusz Żmudziński, Miłosz Magin oraz Witold Małcużyński, co podkreśla znaczenie oraz trwałość jej twórczości w polskiej muzyce.
Swoje miejsce w historii przypomniał także I Europejski Konkurs Pianistyczny „Halina Czerny-Stefańska in Memoriam”, który odbył się w dniach 17–21 września 2008 roku w Poznaniu. Konkurs ten był zorganizowany przez poznańską Akademię Muzyczną i stanowił kolejną formę uhonorowania jej wkładu w rozwój sztuki pianistyki. Wydarzenie to miało na celu nie tylko uczczenie pamięci artystki, ale również inspirowanie nowych pokoleń pianistów do kontynuacji jej dziedzictwa.
Dyskografia (wybór)
Halina Czerny-Stefańska to niezwykle utalentowana pianistka, która pozostawiła po sobie bogaty dorobek płytowy. Nagrała wiele albumów LP i CD, współpracując z renomowanymi wytwórniami, takimi jak: Deutsche Grammophon, Decca, Erato, EMI Classics, His Masters Voice, Polskie Nagrania, Pony Canyon, RCA Records, Supraphon, Selene oraz Telefunken.
- 1955 – Koncert e-moll op. 11 F. Chopina, Supraphon SUA 10130,
- 1958 – DGG XEPN 0118,
- 1960 – Ronda C-dur op.73 F. Chopina na dwa fortepiany z Ludwikiem Stefańskim, Muza SX 0077,
- Koncert B-dur op.19 L. van Beethovena, Koncert a-moll op.16 E. Griega, P.N. MUZA XL 0107,
- 1955 – Mazurki a-moll op.17 nr.4, D-dur op.33 nr.2, cis-moll op.63 nr.3, a-moll op.67 nr.4 oraz a-moll op.68 nr.2 F. Chopina, DGG LPEM,
- 1959 – 24 Preludia op.28 F. Chopina, MUZA SX 0062,
- 1959 – Polonezy A-dur Op. 40 nr 1, c-moll Op. 40 nr 2, fis-moll op.44, MUZA SX 0058,
- 1985 – Pieśni F. Chopina z Teresą Żylis – Gara, Erato STU 71.527,
- 1987 – Komplet Nokturnów F. Chopina, RCA,
- 1989–1990 – Komplet Mazurków F. Chopina, Pony Canyon,
- 1994 – Andante spianato i Poloneza Es-dur F. Chopina, Pony Canyon,
- 1995 – Ronda C-dur op.73 F. Chopina na dwa fortepiany z Rinko Kobayashi, Pony Canyon,
- 2000 – Tańce Polskie z córką Elżbietą Stefańską, Selene.
Przypisy
- Przyznanie Państwowych Nagród Naukowych i Artystycznych. „Nowa Kultura”. Rok I, Nr 19, 06.08.2024 r. Warszawa: Związek Literatów Polskich.
- Uchwała Prezydium Rządu w sprawie przyznania nagród za osiągnięcia w dziedzinie nauki, postępu technicznego, literatury i sztuki za rok 1952. „Trybuna Ludu”. Rok V, Nr 203, 23.07.2024 r. Warszawa: KC PZPR.
- Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie. Internetowy lokalizator grobów. Halina Czerny-Stefańska. rakowice.eu. [dostęp 30.05.2021 r.]
- Concert Grand Piano - Model D | Steinway & Sons - Steinway & Sons [online], www.steinway.com [dostęp 19.10.2021 r.]
- JeffJ. Shackell, Steinway Serial Numbers | Jeffrey Shackell [online], shackellpianos.co.uk [dostęp 19.10.2021 r.]
- Zwycięski fortepian Haliny Czerny-Stefańskiej | Home | Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego [online], www.filharmonia.krakow.pl [dostęp 19.10.2021 r.]
- Mirosław Lewandowski, Maciej Gawlikowski, Gaz na ulicach, cz. 2., s. 47–48. ISBN 978-83-927061-2-0
- „Dziennik Polski”, r. XXXIX, nr 90 (11906), 09.05.1983 r. s. 2.
- TadeuszT. Przybylski, Z dziejów nauczania muzyki w Krakowie od średniowiecza do czasów współczesnych, Kraków: „Musica Iagellonica”, 1994, s. 247, ISBN 83-7099-006-1, OCLC 169875834.
- Nagrody Państwowe za osiągnięcia w dziedzinie nauki, techniki i kultury, „Dziennik Polski”, rok VIII, nr 176, 24.07.1952 r. s. 2.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Wojciech Żukrowski | Jan Marcin Szancer | Wincenty Gorączkiewicz | Dariusz Styczeń | Andrzej Popiel | Cecylia Vetulani | Leon Wanat | Eugeniusz Kalinowski (aktor) | Halina Jarczyk | Jakub Płużek | Jan Nepomucen Głowacki | Józef Kuszewski | Xawery Dunikowski | Zofia Posmysz | Aleksandra Trapszo | Gabi Buzek | Czesława Pszczolińska | Joanna Bobrowa | Paweł Kaczmarczyk | Jerzy KorczakOceń: Halina Czerny-Stefańska