Stanisław Bryniarski


Stanisław Bryniarski to postać, która pozostawiła niezatarte ślady w dziedzinie sztuki w Polsce. Urodził się w 1829 roku w Krakowie, a jego życie zakończyło się w tym samym mieście 27 maja 1914 roku.

Był on nie tylko utalentowanym malarzem, ale również cenionym restauratorem obrazów. Jego prace i zaangażowanie w konserwację dzieł sztuki przyczyniły się do zachowania wielu cennych artefaktów kultury.

Życiorys

Stanisław Bryniarski, utalentowany artysta, rozpoczynał swoją przygodę ze sztuką jako uczeń Teodora Stachowicza w latach 1846-1847, kształcąc się w dziedzinie rysunku. Następnie uczęszczał do szkoły technicznej w Krakowie, gdzie rozwijał swoje umiejętności malarskie. W gronie jego nauczycieli znalazł się Aleksander Płonczyński, Wojciech Stattler oraz Władysław Łuszczkiewicz. Wśród kolegów ze szkoły wymienia się takie osobistości jak Jan Matejko, Aleksander Kotsis, Artur Grottger oraz Aleksander Gryglewski.

Stanisław Bryniarski stał się znany przede wszystkim z malowania wnętrz i perspektyw. W roku 1886 zaprezentował swoje dzieło pt. Wejście do grobów królewskich w warszawskiej Zachęcie, a już rok później jego praca Korytarz Biblioteki Jagiellońskiej została wystawiona w Krakowie. Po ukończeniu 70. roku życia Bryniarski zrezygnował z malarstwa i zajął się restaurowaniem obrazów oraz fresków.

Współpracując i zaprzyjaźniając się z Jackiem Malczewskim, często był przez niego wykorzystywany jako model do postaci starca w jego dziełach. Przed wybuchem II wojny światowej bryniarskie prace były w posiadaniu różnych instytucji, w tym m.in. galerii we Lwowie, gdzie znajdowało się Wnętrze krypty wawelskiej z 1869 roku, Archiwum Akt Dawnych miasta Krakowa oraz warszawskiej Zachęty, która miała w swoich zbiorach obraz Krużganek klasztorny z 1871 roku.

Stanisław Bryniarski zmarł w swoim rodzinnym mieście, a jego ostatecznym miejscem spoczynku stał się cmentarz Rakowicki w Krakowie, gdzie został pochowany w rodzinnym grobowcu, w kwaterze XXIVb.

Przypisy

  1. Karolina Grodziska-Ożóg, Cmentarz Rakowicki w Krakowie (1803-1939), wyd. II, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1987 r., s. 100

Oceń: Stanisław Bryniarski

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:7