Tadeusz Krupa, urodzony 20 maja 1946 roku w Krakowie, to wybitny polski naukowiec, który specjalizuje się w dziedzinie ekonomii. Jest profesorem nauk ekonomicznych oraz szanowanym nauczycielem akademickim Politechniki Warszawskiej.
W swojej karierze akademickiej pełnił również funkcję dziekana kilku wydziałów, w tym Wydziału Mechanicznego Technologii i Automatyzacji, a także Wydziału Zarządzania na renomowanej uczelni. Jego wkład w rozwój nauk ekonomicznych oraz dydaktykę jest nieoceniony.
Życiorys
W 1964 roku Tadeusz Krupa rozpoczął swoją edukację na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Po upływie dwóch lat przeniósł swoje studia na Wydział Automatyki i Techniki Obliczeniowej w Moskiewskim Instytucie Energetycznym (MIE). W 1974 roku obronił pracę doktorską zatytułowaną ”Automatyzacja projektowania układów sterujących na algorytmicznym etapie syntezy”.
Rok 1975 przyniósł mu nowe wyzwania, kiedy to podjął pracę w Instytucie Organizacji Zarządzania na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Warszawskiej. W 1983 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy pt. „Teoria i praktyka semantycznego projektowania systemów sterowania logistycznego procesami szeregowo-równoległymi” w MIE.
Wkrótce potem, w 1984 roku, objął stanowisko docenta na Politechnice Warszawskiej. W latach 1981–1984 pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. naukowych w Instytucie Organizacji Zarządzania, a od 1984 do 1990 roku był dyrektorem tegoż Instytutu. W 1996 roku, po zakończeniu kadencji dziekana Wydziału Inżynierii Produkcji, zajął się kierowaniem Instytutem Organizacji Systemów Produkcyjnych oraz Zakładami Systemów Informatycznych.
W latach 1996–2002 działał również jako doradca Prezesa PZU S.A., przyczyniając się do tworzenia kluczowych projektów dotyczących strategii informatyzacji tego towarzystwa. W latach 2008–2016 pełnił funkcję dziekana nowo utworzonego Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej.
W 1993 roku Tadeusz Krupa został profesorem nadzwyczajnym, a siedem lat później, w 2010 roku, otrzymał nominację na profesora tytularnego w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Stanowiska
Tadeusz Krupa pełnił wiele istotnych ról w polskich instytucjach edukacyjnych oraz w sektorze przemysłowym. Jego działalność zawodowa obejmowała kluczowe stanowiska, które miały wpływ na rozwój organizacji oraz zarządzania w Polsce.
- W 1975 roku rozpoczął pracę jako pracownik w Instytucie Organizacji Zarządzania na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Warszawskiej,
- W latach 1981-1984 był zastępcą dyrektora ds. naukowych w tym samym instytucie,
- W latach 1984-1990 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Organizacji Zarządzania,
- Od 1990 do 1996 roku sprawował urząd dziekana na Wydziale Mechanicznym Technologii i Automatyzacji PW,
- W latach 2002-2008 był dyrektorem Instytutu Organizacji Systemów Produkcyjnych oraz kierownikiem Zakładu Systemów Informatycznych PW,
- W okresie 1996-2002 działał jako doradca Prezesa PZU S.A.,
- W latach 2008-2016 ponownie objął stanowisko dziekana na Wydziale Zarządzania PW.
Członkostwa
Lista członkostw Tadeusza Krupy przedstawia jego aktywność i wpływ na rozwój Politechniki Warszawskiej oraz edukacji w Polsce.
- 1990-2016 – członek Senatu Politechniki Warszawskiej,
- 1996-1999 – przewodniczący Rektorskiej Komisji ds. Restrukturyzacji Jednostek Organizacyjnych PW,
- 1999-2002 – przewodniczący Rektorskiej Komisji ds. Modernizacji i Rozwoju PW,
- od 1994 – członek Komisji Ekspertów Ministra Edukacji Narodowej.
Nagrody, wyróżnienia, odznaczenia
W uznaniu za swoje osiągnięcia, Tadeusz Krupa został odznaczony licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:
- złoty Krzyż Zasługi,
- (wielokrotnie) Nagroda Rektora Politechniki Warszawskiej,
- Nagroda Ekspertów Ministra Edukacji Narodowej.
Działalność pozanaukowa
Tadeusz Krupa angażuje się w różne dziedziny sztuki i kultury, w tym szczególnie w poezję, jazz oraz impresjonizm.
Był również aktywnym członkiem krakowskiej Drużyny Harcerskiej im. Zygmunta Wyrobka, gdzie uczestniczył w różnorodnych projektach i imprezach, mających na celu rozwój lokalnej społeczności.
Jego pasje obejmują także sport, co wyrażone jest przez jego przynależność do Akademickiego Związku Sportowego, gdzie promował aktywność fizyczną i zdrowy styl życia.
Wybrane publikacje
Tadeusz Krupa to autor, którego dorobek literacki obejmuje szeroki wachlarz publikacji naukowych. Znajdują się wśród nich prace autorskie, redagowane, rozdziały w książkach oraz artykuły z czasopism specjalistycznych.
Książki autorskie Krupy ukazują jego wkład w rozwój literatury fachowej. Jedną z jego prac jest „Modernizacja policji”, współautor w pracy zbiorowej wydanej w 2013 roku przez Dom Wydawniczy Elipsa. Krupa przygotował również „Elementy teorii zdań”, będące pomocą dydaktyczną do wykładów, wydana w 2001 roku przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Warszawskiej.
Pracując jako redaktor, Krupa tworzył publikacje dotyczące zagadnień informatyki oraz zarządzania wiedzą. Do takich pozycji zaliczyć można między innymi „Wybrane zagadnienia informatyki gospodarczej” z 2009 roku, czy „Wybrane aspekty zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwach europejskich” z 2006 roku.
Pod jego redakcją ukazało się także opracowanie „Uwarunkowania i analizy w systemach organizacyjnych przedsiębiorstw” z 2008 roku oraz „New Challenges and Old Problems in Enterprise Management” z 2002 roku.
Krupa wniósł również znaczący wkład do rozdziałów książek, w tym „Elementy teorii systemów”, wydane w ramach „Informatyki gospodarczej” redagowanej przez Zawiłę-Niedźwieckiego, Rostek i Gąsiorkiewicza, oraz opracowanie na temat „Bezpieczeństwo systemów informatycznych w procesie migracji”, gdzie współautorami byli Sylwester Pięta i Kamil Sitarski.
Jego artykuły z czasopism obejmują szczegółowe badania i analizy, takie jak „Semiotyka kluczowych pojęć tezaurusa ciągłości działania w infrastrukturze krytycznej”, opublikowane w czasopiśmie „Logistyka” w 2015 roku. Krupa, wspólnie z Wiesławem Kotarbą i Jarosławem Domańskim, opublikował również artykuł „The Prisms of Management” w czasopiśmie „Foundations of Management” w 2014 roku.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Karol Tarnowski | Adolf Aleksandrowicz | Józef Mikulski | Artur Benis | Krzysztof Fiałkowski | Jerzy Serczyk | Jerzy Jurkiewicz | Adam Ferens | Andrzej Kaliszewski | Lech Dzienis | Jan Zurzycki | Agnieszka Zalewska | Tadeusz Środulski | Wojciech Florkowski | Adam Dziurzyński (pedagog) | Elżbieta Zechenter-Spławińska | Wiktor Romański | Adam Panasiewicz | Maria Kłańska | Jadwiga WierzbiańskaOceń: Tadeusz Krupa