Tadeusz Środulski


Tadeusz Józef Środulski to postać, która zyskała znaczną renomę w dziedzinie mechaniki. Urodził się 9 marca 1922 roku w Krakowie, gdzie również spędził ostatnie dni swojego życia, przechodząc na emeryturę 8 sierpnia 1995 roku.

Był profesorem mechaniki oraz pełnił funkcję rektora Politechniki Krakowskiej, co niewątpliwie wpłynęło na rozwój tej uczelni oraz jej studentów.

Życiorys

Tadeusz Środulski spędził swoje nieco młodzieńcze lata w gimnazjum św. Jacka, a następnie kontynuował naukę w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Jego edukacja akademicka miała miejsce na Politechnice Śląskiej oraz w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł magistra nauk technicznych. Dodatkowo ukończył Szkołę Nauk Politycznych przy Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Od 1949 roku był zatrudniony w Akademii Górniczo-Hutniczej, a od roku 1954 przeniósł się do Politechniki Krakowskiej. Tam jego praca koncentrowała się w Instytucie Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Dzięki swojej specjalizacji w dziedzinie mechaniki ciepła, w 1961 roku obronił pracę doktorską dotyczącą rozkładu mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrach czterosuwowego silnika gaźnikowego, zaś w 1965 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy dotyczącej wykorzystania energii spalin czterosuwowego silnika wysokoprężnego do napędu turbosprężarki.

W latach 1971–1982 pełnił funkcję prorektora ds. ogólnych Politechniki Krakowskiej, a od 1982 do 1987 był rektorem tej uczelni. Jego osiągnięcia zostały docenione w postaci licznych odznaczeń, w tym Krzyża Kawalerskiego i Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, jak również Medalu 30-lecia Polski Ludowej oraz Medalu KEN.

Tadeusz Środulski był żonaty z Zofią, z domu Zygmunt. Po zakończeniu życia, jego prochy spoczęły na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Wybrane publikacje

Oto zestawienie wybranych publikacji autorstwa Tadeusza Środulskiego, które cieszą się uznaniem w dziedzinie inżynierii motoryzacyjnej i chemicznej. Poniżej znajdują się szczegóły dotyczące jego prac:

  • Silniki samochodowe z zapłonem iskrowym, Warszawa 1960 (wspólnie z Marianem Zabłockim),
  • Gaźniki samochodowe, Warszawa 1961 (wspólnie z Marianem Zabłockim),
  • Silniki spalinowe z turbodoładowaniem, Warszawa 1970 (wspólnie z Czesławem Kordzińskim),
  • Ćwiczenia laboratoryjne z inżynierii chemicznej: praca zbiorowa: skrypt dla studentów wyższych szkół technicznych, Kraków 1984.

Przypisy

  1. Tadeusz Środulski [w:] WorldCat.org [online].
  2. Stanisław T. Sroka, Środulski Tadeusz Józef, [w:] Polski Słownik Biograficzny, t. LI, 2016-2017, Warszawa-Kraków, s. 180-182.

Oceń: Tadeusz Środulski

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:8