Aleja 3 Maja w Krakowie


Aleja 3 Maja to jedna z charakterystycznych ulic Krakowa, która pełni ważną funkcję komunikacyjną oraz społeczną. Stanowi granicę pomiędzyPółwsiem Zwierzynieckimadzielnicą V Krowodrza, jako również dzieliCzarną Wieśoddzielnicy VII Zwierzyniec.

Ta długości około 1,6 km aleja łączy aleję F. Focha oraz Aleje Trzech Wieszczów z ulicą Piastowską. Jest to miejsce o dużym znaczeniu dla codziennego życia mieszkańców, które sprzyja spacerom oraz rekreacji.

Podsumowując, Aleja 3 Maja nie tylko spełnia rolę komunikacyjną, ale również jest przestrzenią, która łączy różnorodne dzielnice Krakowa, przyczyniając się do spójności urbanistycznej tego pięknego miasta.

Historia

Droga prowadząca do Woli Justowskiej, znana jako Dawna Droga, przeszła znaczną przebudowę w latach 1850-1855. Prace te zostały zlecone przez austriackie wojsko, które postanowiło obsadzić trasę drzewami. Działania wojskowe były podyktowane strategicznym znaczeniem tej drogi, która stanowiła dojazd do istniejącego do 1934 roku fortu w Cichym Kąciku. Ulica zyskała swoją obecną nazwę dopiero w 1912 roku.

Obiekty

Na północnej stronie alei można dostrzec wiele interesujących budynków, natomiast na południu znajduje się piękne Błonia.

  • al. 3 Maja 1 – Gmach Główny Muzeum Narodowego,
  • al. 3 Maja 5 – Hotel Studencki „Żaczek” oraz SCK Rotunda,
  • al. 3 Maja 7 (ul. Oleandry 2) – Dom im. Józefa Piłsudskiego,
  • al. 3 Maja 11 (ul. W Reymonta 18) – park Jordana,
  • al. 3 Maja 51 – AC Hotel by Marriott Krakow,
  • al. 3 Maja 55 – do niedawna znajdował się zespół basenów KS Cracovia, obecnie pozostał jedynie budynek szatni oraz filtrów,
  • Pętla tramwajowa „Cichy Kącik”.

Na końcu alei leży także malownicze Błonia, tworzące idealne miejsce na spacery i aktywność na świeżym powietrzu.

Źródła

W dostępnych źródłach można znaleźć wiele informacji na temat Aleji 3 Maja w Krakowie. Poniżej przedstawiamy istotne publikacje:

  • Elżbieta Supranowicz opublikowała dzieło pod tytułem Nazwy ulic Krakowa, które ukazało się w Wydawnictwie Instytutu Języka Polskiego PAN w 1995 roku, ISBN 83-85579-48-6,
  • Warto również zapoznać się z Encyklopedią Krakowa, którą opracowano jako pracę zbiorową. Książka została wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN w 2000 roku, ISBN 83-01-13325-2.

Przypisy

  1. Elżbieta Supranowicz: Nazwy ulic Krakowa. Kraków: Wydawnictwo Instytutu Języka Polskiego PAN, 98.1995 r. ISBN 83-85579-48-6.

Oceń: Aleja 3 Maja w Krakowie

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:10