UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Cmentarz Bronowicki


Cmentarz Bronowicki to ważne miejsce spoczynku, zlokalizowane w Krakowie, w dzielnicy IV przy ulicy Pasternik 40, w pobliskich Bronowicach Wielkich.

Cmentarz został założony w roku 1909 na malowniczym wzgórzu Pasternik, które dodaje mu uroku oraz historycznego znaczenia. Jego całkowita powierzchnia wynosi 2,5 ha, co czyni go przestronnym i dogodnym miejscem dla odwiedzających.

Obiekt jest zarządzany przez krakowski Zarząd Cmentarzy Komunalnych, który dba o jego utrzymanie oraz o to, aby miejsce to pozostało godnym upamiętnienia zmarłych mieszkańców Krakowa.

Historia

Nekropolia ta, powstała na przełomie XIX i XX wieku, jest starsza od lokalnej parafii. Została zlokalizowana na obszarze pomiędzy ulicami Pasternik a Na Polach, w okolicy Wróżnej Góry, na granicy Bronowic Wielkich oraz Bronowic Małych. Na początku pełnił on funkcję cmentarza parafialnego, głównie dla członków parafii pod wezwaniem Stygmatów Świętego Franciszka z Asyżu w Bronowicach Wielkich, a także dla mieszkańców Bronowic Małych, które w tamtym okresie podlegały Parafii Mariackiej.

W miarę wzrostu liczby ludności Bronowic, cmentarz uległ rozbudowie już w latach 30. XX wieku, aż do momentu, gdy osiągnął obecny kształt, z pierwszą asfaltową aleją równoległą do ul. Pasternik. Po zakończeniu II wojny światowej, w wyniku nacjonalizacji gruntów, nekropolia przekształciła się z cmentarza parafialnego w komunalny. Z biegiem lat, jego powierzchnia była systematycznie powiększana w dwóch etapach: pierwszy miał miejsce w latach 50., a drugi w latach 70. XX wieku.

Dzięki swojej kameralności oraz dogodnej lokalizacji, cmentarz zyskał status miejsca pochówku dla mieszkańców pobliskich dzielnic Krakowa.

Młodopolska nekropolia

Cmentarz na Pasterniku, usytuowany w sercu Bronowic, stanowi wyjątkowe miejsce pochówku, które gromadzi wiele znakomitych osobistości z okresu „Młodej Polski”. Warto zaznaczyć, że w jego obrębie spoczywają postacie, których wpływ na kulturę i sztukę był niezaprzeczalny.

Na cmentarzu tym znajdują się groby takich rodzin jak:

  • rodzina Tetmajerów, do której należy Włodzimierz Tetmajer – uznawany za malarza i poetę, który w dramacie Stanisława Wyspiańskiego jest przedstawiony jako Gospodarz, a także jego żona Anna oraz syn, pchor. Jan Kazimierz Przerwa-Tetmajer,
  • rodzina Rydlów, w której pochowani są m.in. Lucjan i Helena Rydel – dzieci poety Lucjana Rydla, a także Anna Rydel, wnuczka poety, oraz Maria Rydlowa,
  • Jakub Mikołajczyk, przyszły archetyp literackiej postaci Kuby z dramatycznego dzieła Wesela autorstwa Stanisława Wyspiańskiego,
  • profesor Stanisław Dżułyński,
  • żołnierze Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Legionów, którzy brali udział w licznych powstaniach narodowych.

Dodatkowo, cmentarz ten jest miejscem spoczynku przedstawicieli wielu dawnych bronowickich rodów, takich jak Konikowie, Jaroszowie, Kozenaccy czy Morawcy. Jest to nie tylko miejsce pamięci, ale także przykład bogatej historii i kultury regionu.

Przypisy

  1. a b c Encyklopedia Krakowa. T. 1. Kraków: Wydawnictwo Biblioteka Kraków i Muzeum Krakowa, 206 s., 2023 r.
  2. Cmentarz Bronowice. zck-krakow.pl [dostęp 08.04.2022 r.]
  3. Gminna ewidencja zabytków Krakowa. Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa. [dostęp 29.12.2021 r.]

Oceń: Cmentarz Bronowicki

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:22