Cmentarz Mogilski


Cmentarz parafialny w Mogile to urokliwy i pełen historii cmentarz zlokalizowany w Krakowie, w obrębie osiedla Wandy, które jest najstarszym obszarem Nowej Huty. Stanowi on cenne miejsce pamięci, będąc jednocześnie istotnym punktem dla lokalnej społeczności. Cmentarz ten jest administrowany przez parafię św. Bartłomieja, która ma znaczącą rolę w duchowym życiu osiedla.

Duszą tej parafii są Cystersi z klasztoru w Mogile, którzy od wieków prowadzą działalność duszpasterską, przyczyniając się do wzbogacenia lokalnej kultury i tradycji. Cmentarz, będąc częścią parafialnej społeczności, tętni życiem poprzez obrzędy i ceremonie, które odbywają się tam na co dzień.

Historia cmentarza

Pierwsze ślady istnienia parafialnego cmentarza mogilskiego sięgają roku 1347, kiedy to zorganizowano go wokół kościoła Narodzenia Pańskiego i św. Bartłomieja Apostoła. W 1795 roku założono nowy cmentarz, który usytuowano kilkaset metrów na północ od istniejących zabudowań, w otoczeniu pól. Warto podkreślić, że opis projektu ogrodzenia cmentarza z 1821 roku przetrwał do dzisiaj.

Pod koniec XVIII wieku, a konkretnie w 1784 roku, władze austriackie zadecydowały o przeniesieniu cmentarza znajdującego się przy kościele na teren zewnętrzny. Nowe miejsce stało się ważnym punktem pochówków dla mieszkańców pobliskich aglomeracji: Mogiły, Łęgu i Czyżyn.

Najstarszy zachowany do dzisiaj grób, który należy do rodziny Styczniów, datowany jest na rok 1854. W 1842 roku cmentarz został otoczony wałem ziemnym, a w 1901 roku dokonał się jego znaczny rozwój na podstawię planu sytuacyjnego, sporządzonego przez geodetę Maurycego Siegera już w 1897 roku.

W 1965 roku na cmentarzu zbudowano nowe ogrodzenie z siatki na podmurówce, które przetrwało do dzisiaj. Warto zaznaczyć, że gdy w 1949 roku, tuż za ogrodzeniem cmentarza, rozpoczęto budowę pierwszych osiedli Nowej Huty, miejsce to zaczęło odpowiadać potrzebom mieszkańców nowo powstającego miasta.

W latach 50. XX wieku powstała duża kwatera przeznaczona dla dzieci, zwłaszcza noworodków i niemowląt. Po otwarciu Cmentarza Grębałowskiego w 1964 roku, Rada Narodowa postanowiła nieprawomocnie zamknąć cmentarz w Mogile. Od tamtej pory, grzebani byli wyłącznie ci, którzy posiadali rodzinne groby w tym miejscu, co spotkało się z oporem ze strony mieszkańców okolicznych bloków.

Dopiero w latach 80. cmentarz znów został otwarty dzięki staraniom lokalnej społeczności. Po przemianach ustrojowych w latach 90. ojcowie Cystersi przeprowadzili inwentaryzację istniejących mogił. Środki z tej akcji zostały wykorzystane na stworzenie mapy cmentarza, jak również na budowę głównej alei. W obecnych czasach pogrzeby odbywają się regularnie.

W 2009 roku wzniesiono nowy krzyż cmentarny, którego projektantem był Marek Kordyaczny. Od 1 listopada 2011 roku, ze względu na wzrost natężenia ruchu drogowego, kondukty pogrzebowe nie są organizowane z kościoła parafialnego na cmentarz. Obecnie trwają prace związane z wymianą drzewostanu, a w roku 2013 zrealizowano nowy wjazd na cmentarz od strony ul. Daniłowskiego.

Opis cmentarza

W najstarszej części cmentarza Mogilskiego można dostrzec unikalny układ osiowy, który prowadzi bezpośrednio od bramy do krzyża. Wznosi się tutaj grobowiec rodziny Rogozińskich, zbudowany z czerwonej cegły; jest on jednak mocno zaniedbany i nosi ślady licznych uszkodzeń. Nad grobowcem widnieje nieczytelny już krzyż, a brak epitafiów sprawia, że jego historia staje się nieco tajemnicza. W spoczynku tym znajduje się rodzina Kazimierza Rogozińskiego, znanego z wybudowania eklektycznej willi, która przetrwała do dzisiejszych czasów i znajduje się przy ulicy Sieroszewskiego.

Tuż przy głównej alejce spoczywa zbiorowy grób ojców cystersów, przykryty kamienną płytą z wyrytym krzyżem, co podkreśla znaczenie tego miejsca.

W prawym rejonie cmentarza, w jego wschodniej części, można odnaleźć Cmentarz wojenny nr 390 – Mogiła, który zawiera groby 71 żołnierzy, w tym 70 z armii austro-węgierskiej oraz 1 z armii rosyjskiej, z okresu I wojny światowej. Cmentarz ten zaprojektował Hans Mayr, a jego centralnym punktem jest ściana pomnikowa ozdobiona krzyżem. Niestety, z czasem ogrodzenie uległo degradacji, a odlane z cementu rzymskiego czapki austriackich poruczników, umiejscowione na słupkach ogrodzenia, również nie przetrwały. Dodatkowo, w nieskoordynowany sposób powstały nowe grobowce, blisko granicy cmentarza wojennego.

Wzdłuż alejki spoczywa trzech proboszczów parafii pw. św. Bartłomieja: w 1895 roku ksiądz Leopold Siemiński, a w 1935 roku ksiądz prałat Wojciech Siedlecki. 18 maja 1960 roku obok swoich poprzedników złożono księdza Józefa Zastawniaka, który był fundatorem kościoła św. Judy Tadeusza w Czyżynach oraz jego pierwszym proboszczem. W 2010 roku także ksiądz prałat Jan Gwizdoń, kolejny z proboszczów parafii w Czyżynach, spoczął obok Zastawniaka.

Obok głównej alejki umiejscowiony jest pomnik nagrobny, który niegdyś należał do Karola Żabińskiego (1857-1911), właściciela jednego z mogilskich młynów; obecny napis na alabastrowej tablicy jest ledwo czytelny. Warto również wspomnieć postać Apolonii z Horów Dyniowej, zmarłej w 1954 roku, która spoczywa obok swojego tragicznie zmarłego syna Romualda, uzdolnionego artystycznie, który odszedł w 1925 roku. Na grobie Jana Zbroi, zmarłego w 1932 roku mieszkańca Czyżyn, znajduje się kamienna figura modlącego się Chrystusa, będąca jednym z nielicznych zachowanych przykładów rzeźby nagrobnej na tym cmentarzu.

Pochowani

W kontekście omawianego tematu, istnieje kategoria dotycząca osób pochowanych na cmentarzu Mogilskim w Krakowie.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 11.09.2024 r.]
  2. Gminna ewidencja zabytków Krakowa. Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa. [dostęp 05.09.2024 r.]

Oceń: Cmentarz Mogilski

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:19