Collegium Geologicum im. Mariana Książkiewicza to ważny budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego, który znajduje się w przepięknym Krakowie. Uniwersytet Jagielloński jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Polsce, przyciągającym studentów i naukowców z całego świata.
Budynek ten usytuowany jest przy ulicy Oleandry 2a, w sercu Krakowa, co sprawia, że jest to doskonałe miejsce do prowadzenia badań geologicznych oraz zajęć dydaktycznych. Collegium Geologicum pełni istotną rolę w kształceniu specjalistów z zakresu nauk o Ziemi, a jego lokalizacja podkreśla znaczenie nauk przyrodniczych w kontekście historycznym i kulturowym miasta.
Historia
Budynek Collegium Geologicum funkcjonuje jako symbol nowoczesnej architektury, którego powstanie miało miejsce w latach 1960–1962. Wzniesiony z inicjatywy profesora Mariana Książkiewicza, budynek jest częścią II Kampusu, który został zrealizowany ze środków przyznanych uczelni z okazji obchodów 600-lecia jej istnienia. Prace nad projektem wykonało państwowe przedsiębiorstwo Miastoprojekt, pod kierownictwem inżyniera Zbigniewa Olszakowskiego.
Obiekt ten stał się siedzibą dla Katedr: Geologii, Mineralogii i Paleontologii. W jego wnętrzach zlokalizowano również dwie obszerne sale – muzealną oraz biblioteczną, jak również przestrzenie magazynowe, służące do przechowywania istotnych zbiorów geologicznych.
Instytut Nauk Geologicznych oraz Muzeum Geologiczne funkcjonowały w tym budynku do 2015 roku, po czym zostały przeniesione do nowoczesnych gmachów na III Kampusie.
W okresie od 2017 do 2019 roku budynek przeszedł gruntowny remont, podczas którego został zaadaptowany na potrzeby Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego „Instytut Konfucjusza w Krakowie”. W trakcie prac remontowych wzmocniono stropy budynku, a także stworzono nową klatkę schodową oraz szyb windowy. Zmodernizowano także stolarkę oraz instalacje, a murowane ściany działowe zastąpiono ścianami z płyt gipsowo-kartonowych.
Przed Collegium Geologicum zaplanowano ogród w stylu chińskim, w którym zainstalowano pomnik Konfucjusza, dodając tym samym nowy, kulturowy akcent do całej przestrzeni.
Architektura
Budynek Collegium Geologicum Uniwersytetu Jagiellońskiego charakteryzuje się czterema kondygnacjami, co sprawia, że wyróżnia się na tle innych obiektów. Główne wejście do pawilonu prowadzi przez szerokie schody, które kończą się przeszkloną ścianą, tworzącą wyjątkowy wiatrołap w formie szklanego pudełka. To eleganckie rozwiązanie architektoniczne wstawione jest w przestrzeń hallu wejściowego, co dodaje nowoczesności całemu obiektowi.
W elewacjach budynku wyraźnie zaznaczone są horyzontalne pasy okien, które nadają mu lekkości i otwartości. Całość wieńczy lekko przełamany dach, który nie tylko spełnia funkcję estetyczną, ale także praktyczną, zapewniając odpowiedni spływ wody deszczowej.
Co istotne, budynek jest połączony z pawilonem muzealno–czytelniczym Collegium Zoologicum poprzez parterową przewiązkę, co sprzyja funkcjonalności i ułatwia dostępność między obiektami.
Przypisy
- Na Kampusie UJ powstał supernowoczesny i ekologiczny budynek. uj.edu.pl. [dostęp 11.09.2019 r.]
- Instytut Konfucjusza wkrótce w nowej siedzibie [WIZUALIZACJE]. uj.edu.pl. [dostęp 11.09.2019 r.]
- Rafał Unrug: Reaktywowanie studiów magisterskich w zakresie geologii. ing.uj.edu.pl. [dostęp 11.09.2019 r.]
- a b Małgorzata Włodarczyk: Architektura lat 60. w Krakowie. Kraków: Włodarczyk+Włodarczyk Architekci, 2014 r., s. 124–125. ISBN 978-83-64491-01-6.
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Collegium Iuridicum Uniwersytetu Jagiellońskiego | Collegium Kołłątaja Uniwersytetu Jagiellońskiego | Collegium Minus Uniwersytetu Jagiellońskiego | Collegium Nowodworskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego | Gmach Główny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie | Instytut Teologiczny Księży Misjonarzy | Kolegium Filozoficzno-Teologiczne Polskiej Prowincji Dominikanów | Kolegium jezuitów w Krakowie (ul. Grodzka) | Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie | Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie | Collegium Broscianum Uniwersytetu Jagiellońskiego | Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego | Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie | Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie | Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie | Collegium Zoologicum Uniwersytetu Jagiellońskiego | Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej | Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej | Wyższe Seminarium Duchowne Zakonu PaulinówOceń: Collegium Geologicum Uniwersytetu Jagiellońskiego