Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego (IBiDW UJ) jest ważną jednostką w ramach Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Prowadzi on studia I stopnia, które obejmują różnorodne kierunki, takie jak studia nad Chinami, Japonią, Koreą oraz bliskowschodnie i afrykańskie, a także na poziomie II stopnia, oferując program na temat studiów strategicznych nad Azją.
Do roku akademickiego 2012/13 instytut ten zajmował się również kulturoznawstwem, które koncentrowało się na specjalnościach związanych z Bliskim i Dalekim Wschodem. Początkowo siedziba instytutu usytuowana była przy III Kampusie UJ, w pobliżu Ruczaju. Od 18 lutego 2019 roku instytut przeniósł się do nowej lokalizacji przy ul. Oleandry 2a.
Inicjatywa powstania Instytutu miała miejsce 1 października 2010 roku, kiedy to przekształcono Samodzielną Katedrę Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Katedrę tę zapoczątkował w 2000 roku profesor Andrzej Kapiszewski, a jego następcą był profesor Adam Jelonek, który doprowadził do uzyskania samodzielności w 2009 roku. W okresie od 2010 do 2012 roku Instytutem zarządzał dr hab. Leszek Korporowicz, a w latach 2012-2016 kierownikiem był ks. prof. Krzysztof Kościelniak. Najdłużej, bo od 2016 do 2023 roku, na czoło instytutu powrócił prof. dr hab. Adam Jelonek, a obecnie w tej roli sprawuje funkcję dr hab. Łukasz Fyderek.
W ramach oferowanych studiów uczniowie mają możliwość nauki wielu języków, takich jak arabski, hebrajski, chiński, japoński, koreański, swahili oraz hindi. Instytut rozwija także intensywne współprace międzynarodowe z uniwersytetami w Chinach, szczególnie z Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych, a także z Tajwanem, Japonią, Koreą, Malezją, Filipinami, Pakistanem, Indiami, Indonezją, Izraelem, Syrią, Algierią i Kuwejtem. Dodatkowo, uczestniczy w europejskim programie Erasmus oraz współpracuje blisko z Instytutem Konfucjusza w Krakowie, który powstał z inicjatywy Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu.
W struktury instytutu wchodzą dwie katedry: Katedra Bliskiego Wschodu oraz Katedra Azji Wschodniej i Południowej, a także zakłady poświęcone Chinami oraz Izraelowi i Lewantowi. Dodatkowo funkcjonują Centrum Studiów Tajwańskich, Centrum Studiów Pakistańskich oraz Centrum Egzaminacyjne Języka Koreańskiego TOPIK.
Instytut jest miejscem, gdzie prowadzone są badania naukowe o charakterze interdyscyplinarnym i regionalnym, łącząc metody zgodne z praktykami stosowanymi w socjologii, antropologii, etnologii, politologii oraz ekonomii. Obszar zainteresowań obejmuje współczesne realia krajów z kręgu tematów badawczych instytutu.
Wykładowcy
W instytucie, który znany jest z bogatej kadry wykładowców, mamy przyjemność współpracować z wieloma uznanymi osobistościami. Samodzielni pracownicy naukowi instytutu to:
- ks. prof. dr hab. Krzysztof Kościelniak,
- prof. dr hab. Hubert Królikowski,
- prof. dr hab. Bogusław Pacek,
- prof. dr hab. Jan Tkaczyński,
- dr hab. Renata Czekalska,
- dr hab. Joanna Bar,
- dr hab. Joanna Dyduch,
- dr hab. Łukasz Fyderek(inne języki),
- dr hab. Łukasz Gacek,
- dr hab. Krzysztof Jakubczak,
- dr hab. Piotr Kletowski,
- dr hab. Agnieszka Kuczkiewicz-Fraś,
- dr hab. Agnieszka Kuszewska-Bohnert(inne języki),
- dr hab. Michał Lubina,
- dr hab. Wojciech Maciejowski(inne języki),
- dr hab. Marek Świstak(inne języki),
- dr hab. Ewa Trojnar,
- dr hab. Krzysztof Trzciński(inne języki),
- dr hab. Przemysław Turek.
Instytucje partnerskie
W kontekście współpracy i wymiany kulturalnej, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego nawiązał relacje z różnorodnymi instytucjami. Poniżej przedstawiamy kluczowych partnerów:
- Instytut Konfucjusza w Krakowie,
- Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”,
- Stowarzyszenie Closer to Asia.
Przypisy
- Instytut Bliskiego i Dalekiego WschoduI.B.D.W. UJ, Nowy dyrektor IBiDW, dr hab. Łukasz Fyderek, uroczyście otworzył rok akademicki 2023/2024 w Instytucie! [online], Facebook.com, 02.10.2023 r. [dostęp 05.12.2023 r.]
- Władze i struktura [online], Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu [dostęp 05.12.2023 r.]
- Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu w bazie instytucji naukowych portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 05.12.2023 r.]
- Pracownicy [online], Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ [dostęp 12.01.2024 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej | Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „Apeiron” w Krakowie | Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie | Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów w Krakowie | Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie | Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie | Uniwersytet Jagielloński | Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie | Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego | Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | Wyższa Szkoła Ubezpieczeń w Krakowie | Collegium Witkowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego | Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego | Kampus 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego | Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej | Wyższe Seminarium Duchowne Karmelitów Bosych w Krakowie | Wyższe Seminarium Duchowne Braci Mniejszych w Krakowie | Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie | Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w KrakowieOceń: Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego