Collegium Kołłątaja, znane także jako Collegium Phisicum im. Hugona Kołłątaja, to historyczny budynek należący do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obiekt ten znajduje się w centrum zabytkowej części Krakowa.
Usytuowany między ulicami: św. Anny, Jagiellońską oraz Gołębią, Collegium Kołłątaja jest częścią malowniczej scenerii krakowskiego Starego Miasta.
To miejsce ma nie tylko znaczenie akademickie, ale również kulturowe, będąc świadkiem wielu historycznych wydarzeń związanych z polskim szkolnictwem wyższym.
Historia
Budowla znana jako Collegium Physicum ma swoje korzenie na działce, na której w średniowieczu stały trzy domy mieszczan: narożna Kamienica Priamowska, Kamienica Arnołowska oraz Kamienica Pod Konikiem. W 1749 roku Kamienica Priamowska przeszła w ręce K. Pałaszowskiego, który w 1754 roku nabył również Kamienicę Arnołowską, a cztery lata później Kamienicę Pod Konikiem. W latach 60. XVIII wieku K. Pałaszowski podjął decyzję o budowie konwiktu szlacheckiego w tym miejscu, jednak proces ten szybko został wstrzymany.
Finalnie, Collegium Physicum wzniesiono w latach 1787-1791, wykorzystując pozostałości po nieukończonym konwikcie. Zainicjowana z myślą o instytucjach naukowych, obiekt miał służyć do prowadzenia badań z dziedziny nauk przyrodniczych, matematyki, mechaniki i hydrauliki. Na realizację projektu budowli wpływ miał Feliks Radwański.
W XIX i XX wieku budynek przeszedł liczne rozbudowy oraz przebudowy. W latach 1824–1826 przyległa od południa Bursa Śmieszkowska, a pomiędzy 1839 a 1840 rokiem wzniesiono skrzydło od strony ulicy Gołębiej, opierając się na planach Franciszka Lanciego. Przełom lat 1850–1852 to czas gruntownej przebudowy wnętrz, którą nadzorowali Karol Kremer oraz Tomasz Majewski; wówczas to przekształcono sień, dodano reprezentacyjną klatkę schodową oraz loggię filarową. W 1935 roku budynek zyskał nowe piętra loggi oraz okna drugiego piętra w wschodnim skrzydle, co stanowiło zwieńczenie wieloletnich prac budowlanych.
Architektura
Gmach Collegium Kołłątaja Uniwersytetu Jagiellońskiego wyróżnia się niezwykłą architekturą, składającą się z trzech skrzydeł. Obiekt posiada dwie pełne kondygnacje oraz półpiętro, co nadaje mu unikalny charakter. Fasada, która kieruje się na ulicę św. Anny, liczy dziewięć osi. W centralnej części tej elewacji znajduje się płytki ryzalit, szeroki na trzy osie, zwieńczony trójkątnym frontonem. W tympanonie frontonu umieszczona jest alegoryczna płaskorzeźba przedstawiająca „Polonię opiekunkę nauk”.
W centralnej osi fasady, na piątej pozycji, dostrzec można późnobarokowy portal, obok którego znajduje się tablica upamiętniająca znaczący moment w historii budynku, czyli skroplenie azotu i tlenu przez Karola Olszewskiego oraz Zygmunta Wróblewskiego w 1883 roku. Okna gmachu są ozdobione frontonami: trójkątnymi na pierwszym piętrze oraz półkolistymi w obrębie półpiętra.
Elewacja skierowana na ulicę Jagiellońską charakteryzuje się aż dwudziestoma dwiema osiami. W szczególności, w dwunastej osi parteru można zobaczyć zachowane oryginalne, XVII-wieczne okno Bursy Śmieszkowskiej, z wyjątkowym kamiennym obramieniem oraz gzymsem nadokiennym.
Natomiast elewacja od strony ulicy Gołębiej ma cztery osie, co również podkreśla różnorodność architektoniczną tej budowli. We wnętrzach gmachu przetrwała dekoracja malarska z drugiej połowy XIX wieku oraz część oryginalnego wyposażenia sal na piętrze frontowego skrzydła, w tym m.in. półki na minerały, które można znaleźć w dawnym gabinecie mineralogicznym.
Przypisy
- a b c d e Ryszard Burek (red. nacz.): Encyklopedia Krakowa. Kraków: PWN, 2000 r., s. 125.
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Collegium Minus Uniwersytetu Jagiellońskiego | Collegium Nowodworskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego | Gmach Główny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie | Instytut Teologiczny Księży Misjonarzy | Kolegium Filozoficzno-Teologiczne Polskiej Prowincji Dominikanów | Kolegium jezuitów w Krakowie (ul. Grodzka) | Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie | Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie | Wyższe Seminarium Duchowne Braci Mniejszych w Krakowie | Wyższe Seminarium Duchowne Karmelitów Bosych w Krakowie | Collegium Iuridicum Uniwersytetu Jagiellońskiego | Collegium Geologicum Uniwersytetu Jagiellońskiego | Collegium Broscianum Uniwersytetu Jagiellońskiego | Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego | Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie | Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie | Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie | Collegium Zoologicum Uniwersytetu Jagiellońskiego | Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej | Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w KrakowieOceń: Collegium Kołłątaja Uniwersytetu Jagiellońskiego