Kolegium Filozoficzno-Teologiczne Polskiej Prowincji Dominikanów


Kolegium Filozoficzno-Teologiczne Polskiej Prowincji Dominikanów jest instytucją edukacyjną o charakterze seminarium duchownego, które funkcjonuje jako integralna część Polskiej Prowincji Dominikanów.

To znaczące miejsce w kontekście formacji duchowej i teologicznej, które ma na celu przygotowanie przyszłych kapłanów i liderów Kościoła. Kolegium stanowi część Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, co podkreśla jego akademicką wymowę oraz wysokie standardy edukacyjne.

Status prawny

Kolegium Filozoficzno-Teologiczne, z siedzibą w Krakowie, funkcjonuje jako Wyższe Seminarium Duchowne, które jest pod opieką Polskiej Prowincji Ojców Dominikanów. Jego status prawny został uregulowany umową, którą podpisano pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Konferencją Episkopatu Polski. Umowa ta dotyczy szkół wyższych, które są zakładane i prowadzone przez Kościół katolicki, a jej datą jest 1 lipca 1999 roku (publikacja w Dzienniku Ustaw Nr 63, Poz. 727).

W wyniku powyższej umowy, Kolegium uzyskało status „kościelnej szkoły wyższej”. W odniesieniu do tego statusu, Ministerstwo Edukacji Narodowej, na podstawie decyzji z dnia 14 kwietnia 2000 roku (DNS-3/4170/K-165/00), dodało Kolegium do oficjalnego wykazu szkół wyższych w Polsce.

Warto dodać, że Kolegium prowadzi współpracę naukową z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Ta szczególna relacja oznacza, że Wydział Teologiczny UPJPII uznaje program podstawowych studiów teologicznych Kolegium za równorzędny z własnym programem, co umożliwia absolwentom Kolegium uzyskanie tytułu magistra teologii. Tytuł ten jest nadawany przez Radę Wydziału Teologicznego UPJPII w Krakowie.

Co więcej, wykładowcy Kolegium, zgodnie z obowiązującymi zasadami na UPJPII, mają możliwość ubiegania się o nominację do tytułu profesora nadzwyczajnego lub zwyczajnego tej uczelni. Współpraca między Kolegium a Wydziałem Teologicznym została odnowiona na kolejne dziesięć lat 7 marca 2012 roku.

Program oraz zasady studiów w Kolegium są regulowane przez dokumenty takie jak Ratio Studiorum Particularis oraz Statut Studiów Polskiej Prowincji Dominikanów.

Przypisy

  1. Nowy Rektor Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów. [dostęp 15.11.2024 r.]
  2. Statystyka (zeszyt 4). W: Sławomir Wilewski: Posłani w pokoju Chrystusa. Tydzień modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego (8–12 maja 2022). Radom: Krajowe Centrum Powołaniowe • Wydawnictwo Diecezji Radomskiej AVE, 2022 r., s. 6. ISBN 978-83-67205-01-6.
  3. a b c O kolegium [online], www.kolegium.dominikanie.pl.
  4. Maciej Zdanek, Szkoły i studia dominikanów krakowskich w średniowieczu, Warszawa 2005 r., s. 106-111.

Oceń: Kolegium Filozoficzno-Teologiczne Polskiej Prowincji Dominikanów

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:6