Kampus 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego


Kampus 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego to nowoczesna inwestycja, która zajmuje znaczną przestrzeń w obrębie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znany także jako III Kampus, ulokowany jest w bliskim sąsiedztwie Pychowic oraz Osiedla Ruczaj-Zaborze, w granicach dzielnicy VIII Dębniki.

Warto zaznaczyć, że kampus znajduje się w pobliżu specjalnej strefy ekonomicznej, której sercem jest Krakowski Park Technologiczny. Ten dynamicznie rozwijający się obszar staje się kluczowym miejscem dla innowacji oraz współpracy między nauką a przemysłem.

Budowa kampusu w dużej mierze jest możliwa dzięki wsparciu z budżetu państwa, co podkreśla istotność tego projektu dla rozwoju edukacji i technologii w Polsce.

Opis

Na terenie kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego zrealizowano szereg nowoczesnych budynków, które są świadectwem dynamicznego rozwoju oraz wzbogacania oferty edukacyjnej uczelni. Wśród najważniejszych obiektów, które już powstały, znajdują się:

  • Centrum Badań Przyrodniczych i Aparatury Naukowej, ul. Gronostajowa 3 (otwarty w 1999 roku; obecnie mieści m.in. Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego),
  • Kompleks Nauk Biologicznych, ul. Gronostajowa 7 (zbudowany w latach 2000-2005), w skład którego wchodzi dydaktyczno-biblioteczna część (Biblioteka Nauk Przyrodniczych), a także Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii oraz Instytuty Nauk o Środowisku (Wydział Biologii) i Geografii i Gospodarki Przestrzennej (Wydział Geografii i Geologii),
  • budynek Wydziału Matematyki i Informatyki, ul. Stanisława Łojasiewicza 6 (zrealizowany w 2008 roku),
  • budynek Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej, ul. Łojasiewicza 4 (otwarty w 2009 roku),
  • budynek Instytutu Zoologii, ul. Gronostajowa 9 (ukończony w 2011 roku),
  • budynek Małopolskiego Centrum Biotechnologii, ul. Gronostajowa 7A (otwarty w 2013 roku),
  • budynek Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, ul. Łojasiewicza 11 (powstał w 2014 roku),
  • budynek Centrum Edukacji Przyrodniczej, ul. Gronostajowa 5 (zrealizowany w 2014 roku),
  • budynek Wydziału Chemii, ul. Gronostajowa 2 (otwarty w 2017 roku),
  • budynek Instytutu Nauk Geologicznych, ul. Gronostajowa 3a (ukończony również w 2017 roku).

W perspektywie przyszłości przewidziano dalszy rozwój – plany obejmują powstanie obiektów sportowych oraz akademików. W pewnym oddaleniu od głównej części kampusu zrealizowano trzy budynki parku technologicznego, który nosi nazwę Life Science Park, a jego tworzenie było współfinansowane przez Jagiellońskie Centrum Innowacji.

Na terenie całego kampusu obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który został wprowadzony od 3 września 2005 roku. Dzięki nowej linii tramwajowej, uruchomionej w 2012 roku, oraz dogodnym połączeniom tramwajowym i autobusowym, kampus ma znakomity dostęp z centrum Krakowa.

Na wschód od kampusu rozciąga się piękny obszar Natura 2000, znany jako Dębnicko-Tyniecki obszar łąkowy, który stanowi część Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.


Oceń: Kampus 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:12