Kościół św. Barbary to wyjątkowy przykład architektury gotyckiej, który mieści się w sercu Krakowa, pomiędzy placem Mariackim a Małym Rynkiem. Jest to historyczny kościół rzymskokatolicki, który posiada bogatą historię oraz znaczenie w kontekście miejskim. Znajduje się nieopodal znanego kościoła Mariackiego, co dodaje mu szczególnego uroku.
Warto zwrócić uwagę, że od strony południowej do świątyni przylega widowiskowy budynek kurii prowincjalnej Prowincji Polski Południowej Jezuitów. Z kolei z drugiej strony ulokowany jest Dom Nad Bramką, który charakteryzuje się malowniczym arkadowym przejściem w przyziemiu, tworząc niepowtarzalny klimat tej części miasta.
Podczas wizyty w Krakowie z pewnością warto poświęcić chwilę, aby podziwiać jego architekturę oraz otaczające go zabytki na Starym Mieście. Kościół św. Barbary stanowi nie tylko punkt na mapie turystycznej, lecz także ważne miejsce kultu i historycznej refleksji.
Historia
Kościół św. Barbary, znajdujący się w Krakowie, został wzniesiony w latach 1338–1402. Pierwotnie jego przeznaczenie związane było z pełnieniem funkcji kościoła cmentarnego, jako że teren przed kościołem, czyli plac Mariacki, był przez długi czas cmentarzem parafialnym.
W 1583 roku kościół przeszedł w ręce jezuitów, a jednym z najbardziej znamienitych kaznodziejów, którzy wygłaszali kazania w tym miejscu, był o. Piotr Skarga. Po kasacie jezuitów w 1773 roku, kościół stał się własnością Krakowskiej Kongregacji Kupiecka, a następnie, w 1796 roku, przeszedł pod zarząd bożogrobców. Po dłuższym okresie, w 1874 roku, znów został przekazany jezuitom.
Budynek klasztoru jezuitów, przylegający do kościoła, był wzniesiony w XVI i XVII wieku. Oprócz funkcji klasztornych, spełniał także inne zadania; w czasie nieobecności jezuitów mieścił m.in. szpital, liceum oraz bursę. Budynek przeszedł przebudowę w latach 1908–1909, zrealizowaną przez Józefa Pokutyńskiego.
Pod kościołem spoczywa o. Jakub Wujek, który był pierwszym tłumaczem Biblii na język polski. Ten zabytek wchodzi w skład tzw. Małopolskiego Szlaku Bożogrobców, stanowiąc ważny element historyczny i kulturowy regionu.
Architektura
Kościół św. Barbary w Krakowie to imponująca gotycka budowla ceglana, charakteryzująca się jednonawową strukturą oraz apsydą usytuowaną od wschodniej strony, kierując się w stronę Małego Rynku. Budowla została uwieńczona dwuspadowym dachem, na którym wyróżnia się barokowa wieżyczka na sygnaturkę, przypisywana architektowi Franciszkowi Placidi, datowana na rok 1763.
Fasada świątyni usytuowana jest od strony placu Mariackiego, a jej konstrukcja jest bezwieżowa, ozdobiona szkarpą umiejscowioną na osi, a całość wieńczy trójkątny szczyt. Przed frontem kościoła znajduje się tzw. Ogrojec, czyli kaplica cmentarna, która połączona jest z kruchtą. Z zewnątrz zdobi ją piękna dekoracja rzeźbiarska, a wewnątrz widać ołtarz z rzeźbionym przedstawieniem Modlitwy w Ogrojcu, które prawdopodobnie stworzył Wit Stwosz lub jego warsztat. Wizualne piękno kaplicy dopełniają polichromie wykonane przez nieznanego mistrza.
Na zewnętrznych ścianach kościoła umieszczone są epitafia, w tym renesansowe epitafium Anny i Jerzego Pipanów, datowane na około połowę XVI wieku. Wnętrze kościoła doznało barokizacji w latach 1688–1692, a jego całe wyposażenie powstało w latach 1700–1767. Ołtarz główny z lat 1760–1764 zawiera gotycki krucyfiks z około 1420 roku, który jest istotnym elementem artystycznym świątyni.
Wnętrze, bogate w późnogotyckie malowidła, wzbogacone jest o pełnoplastyczną grupę rzeźbiarską przedstawiającą Modlitwę w Ogrójcu, którą przypisuje się kręgowi Wita Stwosza z XV wieku. Po lewej stronie kaplicy-wnęki zauważamy gotycką, kamienną rzeźbę Piety, datowaną na ostatnią dekadę XIV wieku, prawdopodobnie stworzoną przez Mistrza Pięknej Madonny Toruńskiej.
W kaplicy Matki Boskiej Bolesnej, ufundowanej przez Katarzynę Kotlicką i Kaspra Paulego w 1609 roku, początkowo służącej jako kruchta, a następnie do 1731 roku pod wezwaniem św. Anny, wisi obraz Matki Boskiej Jurowickiej, który uważany jest przez wiernych za cudowny. Obraz ten był czczony w Jurowiczach na Polesiu, a w 1886 roku został ofiarowany krakowskim jezuitom. Nad kaplicą w 1913 roku zbudowano piękną pseudorenesansową kopułę z latarnią, a sama świątynia posiada 16-głosowe organy, które dodają jej charakteru.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
- Małopolski Szlak Bożogrobców. visitmalopolska.pl. [dostęp 16.08.2023 r.]
- Polska Akademia Umieje̜tności / Komisja Historii Sztuki; Polska Akademia Nauk / Oddział / Komisja Teorii i Historii Sztuki: Folia Historiae Artium (5.1968) [online], digi.ub.uni-heidelberg.de [dostęp 27.12.2019 r.] (niem.).
- Deutschsprachige Gemeinde bei den Jesuiten w Krakowie.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół św. Benedykta w Krakowie | Kościół św. Brata Alberta w Krakowie (os. Dywizjonu 303) | Kościół św. Floriana w Krakowie | Kościół św. Franciszka Salezego w Krakowie | Kościół św. Jadwigi Królowej w Krakowie (Kliny Borkowskie) | Kościół św. Jana Kantego w Krakowie | Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty w Krakowie | Kościół św. Marcina w Krakowie | Kościół św. Marii Magdaleny w Krakowie (ul. Dożynkowa) | Kościół św. Wincentego à Paulo w Krakowie | Kościół św. Józefa w Krakowie (Podgórze) | Kościół św. Anny w Krakowie | Kościół Przemienienia Pańskiego w Krakowie (ul. Pijarska) | Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie (ul. Wrony) | Kościół Opieki św. Józefa w Krakowie | Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Krakowie (ul. Smoleńsk) | Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie (ul. Rakowicka) | Kościół Nawrócenia św. Pawła w Krakowie | Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie (ul. Wyszyńskiego) | Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie (nowy)Oceń: Kościół św. Barbary w Krakowie