Osiedle Albertyńskie


Osiedle Albertyńskie, które w początkowych latach swego istnienia znane było jako osiedle Bieńczyce E, a do roku 1991 funkcjonowało pod nazwą osiedla XX-lecia PRL, jest jednym z interesujących miejsc na mapie Krakowa. Obecnie osiedle to wchodzi w składDzielnicy XVI Bieńczyce, jednak nie jest klasyfikowane jako jednostka pomocnicza niższego rzędu w obrębie tej dzielnicy.

Jego historia oraz rozwój odzwierciedlają zmiany zachodzące w Krakowie na przestrzeni lat, a także wpływ, jaki wywierały na nie różne aspekty polityczne i społeczne.

Historia

Osiedle Albertyńskie jest integralną częścią Bieńczyc Nowych, będącego ambitnym projektem z zakresu architektury oraz urbanistyki, który miał na celu rozwój dzielnicy Nowa Huta w kierunku północno-zachodnim. W 1959 roku, po przeprowadzeniu konkursu na odpowiednią koncepcję, jury zdecydowało się na projekt opracowany przez warszawską architekt Jadwigę Guzicką i jej zespół. W skład grupy, która przygotowywała ten projekt, weszli: Anna Basista i Jan Lewandowski odpowiedzialni za planowanie urbanistyczne oraz architekci Kazimierz Chodorowski, Stefan Golonka i konstruktor dr inż. Tadeusz Kantarek. Zgodnie z założeniami, plan przewidywał stworzenie przestrzeni dla około 30 tys. mieszkańców, z przeznaczeniem 5,5 tys. mieszkań dla jednego osiedla.

Cechą charakterystyczną osiedla jest swobodna zabudowa budynkami wolnostojącymi, z przeważającą ilością budowli pięciokondygnacyjnych oraz jedenastokondygnacyjnych. Główną oś urbanistyczną stanowi park, Planty Bieńczyckie, które są wzorowane na Plantach Krakowskich. Park ten jest kluczowym elementem, który scala poszczególne osiedla w jedną, harmonijną całość.

Wzdłuż parku zaplanowano miejsca użyteczności publicznej, takie jak szkoły, przedszkola, a także domy handlowe, kultury oraz biblioteki. Oprócz Osiedla Albertyńskiego, w skład Bieńczyc Nowych wchodzą również inne osiedla, takie jak Strusia, Kalinowe, Na Lotnisku, Wysokie, Kazimierzowskie, Jagiellońskie, Przy Arce, Niepodległości oraz Złotej Jesieni. Cały kompleks urbanistyczny został zrealizowany w latach 1962-1979.

To właśnie w tym okresie powstało pierwsze osiedle, które wybudowane zostało za linią ulicy Kocmyrzowskiej, na jej zachodniej stronie, daleko od tzw. „starego” terenu Nowej Huty. Warto zaznaczyć, że wcześniej zaczęto tworzyć inne osiedla na Wzgórzach Krzesławickich. Budowę Albertyńskiego zainaugurowano w 1962 roku, w odległości około 1 kilometra od dzisiejszego Ronda Kocmyrzowskiego. Pomiędzy świeżo powstałym osiedlem a osiedlem Spółdzielczym ulokowane były wówczas bazy firm budowlanych. Projekt udało się zakończyć w 1967 roku.

Usytuowanie

Osiedle Albertyńskie jest dobrze usytuowane, otoczone różnymi sąsiednimi dzielnicami. Na północy graniczy z os. Kazimierzowskim oraz al. gen. Andersa.

Proszę zwrócić uwagę, że na wschodzie osiedle sąsiaduje z os. Niepodległości, które dodaje do lokalnych atutów. Południowa granica osiedla styka się z nowo powstałym osiedlem City Towers Czyżyny, tworząc nowoczesną przestrzeń mieszkalną.

Z kolei zachodnia część wiąże się z osiedlami Dywizjonu 303 oraz Kościuszkowskim wzdłuż ulicy Dąbrowskiej, co tworzy spójną architekturę miejską.

Warto też wspomnieć, że na terenie osiedla znajdują się istotne placówki edukacyjne, takie jak Szkoła Podstawowa nr 100 im. Adama Mickiewicza, oraz dwa przedszkola, przychodnia zdrowia i hotel, które wzbogacają jego ofertę dla mieszkańców.

Przypisy

  1. a b c d Bieńczyce osiedla mieszkaniowe i Planty Bieńczyckie. [w:] Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków [on-line]. [dostęp 02.05.2020 r.]
  2. Bieńczyce - założenie urbanistyczne. [w:] Krakowski Szlak Modernizmu [on-line]. [dostęp 28.06.2019 r.]
  3. Nowa Huta Architektoniczny portret miasta drugiej połowy XX wieku. Kraków: Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida, 2018, s. 124. ISBN 978-83-948244-3-3.
  4. Nowa Huta Architektoniczny portret miasta drugiej połowy XX wieku. Kraków: Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida, 2018, s. 107, 110. ISBN 978-83-948244-3-3.

Oceń: Osiedle Albertyńskie

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:18