Osiedle Na Lotnisku


Osiedle Na Lotnisku to interesujący kompleks mieszkaniowy zlokalizowany w pięknym Krakowie. To osiedle, mimo swojej specyficznej lokalizacji, nie jest jednostką pomocniczą w ramach administracyjnej struktury Dzielnicy XVI, znanej jako Dzielnica XVI Bieńczyce.

Znajduje się ono w malowniczej okolicy, co sprawia, że jest atrakcyjne zarówno dla rodzin, jak i osób szukających spokoju w dynamicznie rozwijającym się mieście.

Historia

Osiedle Na Lotnisku jest interesującym fragmentem architektoniczno-urbanistycznym Bieńczyc Nowych. Stanowi ono element szerszego projektu, które miało na celu rozwój współczesnej dzielnicy Nowa Huta w kierunku północno-zachodnim. W 1959 roku ogłoszono konkurs na projekt tej przestrzeni, w którym zdecydowano się na koncepcję stworzoną przez warszawską architekt Jadwigę Guzicką. W projekcie uczestniczyli również Anna Basista oraz Jan Lewandowski, którzy współpracowali przy planowaniu urbanistycznym, a w zakresie architektury zespół tworzyli Kazimierz Chodorowski, Stefan Golonka oraz konstruktor dr inż. Tadeusz Kantarek.

Cała koncepcja miała na celu pomieszczenie około 30 tysięcy mieszkańców, a każde osiedle miało być przeznaczone dla około 5,5 tysiąca osób. Jednym z głównych atutów tej inwestycji było przemyślane rozmieszczenie budynków wolnostojących, charakteryzujących się niską i średnią kondygnacją, przede wszystkim pięcioma oraz jedenastoma poziomami. Głównym punktem zespołu urbanistycznego jest park, czyli Planty Bieńczyckie, które zostały zainspirowane Plantami Krakowskimi. Park ten stanowi spójną część osiedli, integrując je w jedną funkcjonalną całość.

Wzdłuż owej parkowej osi, architekci zapewnili miejsca przeznaczone dla obiektów służących mieszkańcom, takich jak szkoły, przedszkola, domy handlowe, domy kultury oraz biblioteki. Oprócz Osiedla Na Lotnisku, w skład Bieńczyc Nowych wchodzą także inne osiedla, takie jak Strusia, Kalinowe, Wysokie, Kazimierzowskie, Jagiellońskie, Przy Arce, Niepodległości, Albertyńskie oraz Złotej Jesieni. Proces realizacji całego zespołu urbanistycznego trwał od 1962 do 1979 roku.

Nazwa

Nazwa osiedla wyróżnia się swoją historią i lokalizacją. Pochodzi od dawnego lotniska, które znajduje się nieopodal na południu osiedla w Czyżynach. Inną możliwością wyjaśnienia pochodzenia nazwy jest odniesienie do lotniska polowego, jakie miało miejsce na plantach mieszczących się pomiędzy osiedlem wysokim a osiedlem na lotnisku.

Usytuowanie i rozplanowanie

Osiedle jest otoczone przez ulice: z kierunku południowego – aleję gen. W. Andersa, na północy – Planty Bieńczyckie, od strony wschodniej – ulicę W. Broniewskiego, a na zachodzie – ulicę X. Dunikowskiego.

W skład osiedla wchodzą trzy wieżowce, każdy z dziesięcioma piętrami, oznaczone numerami 19, 20 oraz 21, a także siedem bloków mieszkalnych, które mają cztery kondygnacje – numery 16, 17, 18, 9, 8, 7 oraz 6. Na terenie osiedla, obok Domu Handlowego „Wanda”, w latach 2015–2017 powstał nowy blok mieszkalny również o dziesięciu piętrach. Powstał tam także sklep „Aldi” oraz Park Handlowy „Na Lotnisku”, który uzyskał nazwę od samego osiedla.

W zachodniej części kompleksu znajduje się Ogród Sielski, który jest jednym z tzw. „Ogrodów Krakowian – parków kieszonkowych”.

Infrastruktura

W infrastrukturze osiedla Na Lotnisku można znaleźć wiele istotnych punktów, które odpowiadają na potrzeby mieszkańców. Oto kluczowe obiekty:

  • Przedszkole Samorządowe nr 117 mieszczące się pod numerem 15,
  • Dom Handlowy „Wanda” zlokalizowany pod numerami 4 i 5,
  • Spółdzielnia Pracy im. 1 maja, znajdująca się pod numerem 14.

Przypisy

  1. a b c d Bieńczyce osiedla mieszkaniowe i Planty Bieńczyckie. [w:] Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków [on-line]. [dostęp 02.05.2020 r.]
  2. Bieńczyce - założenie urbanistyczne. [w:] Krakowski Szlak Modernizmu [on-line]. [dostęp 28.06.2019 r.]
  3. a b c d Nowa Huta Architektoniczny portret miasta drugiej połowy XX wieku. Kraków: Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida, 2018 r., s. 107, 110. ISBN 978-83-948244-3-3.

Oceń: Osiedle Na Lotnisku

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:23