Pałacyk Mieroszewskich w Krakowie


Pałacyk Mieroszewskich, znany również jako Dom Ordynacji Mieroszewskich, to cenny zabytek architektury usytuowany w sercu Krakowa. Oferuje on wyjątkową możliwość zaznajomienia się z historią i bogatą tradycją regionu. Umiejscowiony jest w dzielnicy I Stare Miasto, przy ul. Krupniczej 11, w okolicy mającej ogromną wartość kulturową.

Dzięki swojemu usytuowaniu, pałacyk przyciąga wiele osób, które interesują się architekturą i historią Krakowa. Oferuje on także niepowtarzalną atmosferę, sprzyjającą refleksji nad lokalnym dziedzictwem.

Historia

„Pałacyk został zbudowany w roku 1864, a jego projektantem był Filip Pokutyński. Zleceniodawcą budowy był hrabia Jan Stanisław Mieroszewski. W trakcie II wojny światowej pałacyk doznał poważnych zniszczeń, szczególnie strop nad pomieszczeniami parterowymi, który uległ zniszczeniu. Dodatkowo, na klatce schodowej, między piętrami, usunięto tarczę herbową Mieroszewskich, która stanowiła ważny element dekoracyjny wnętrza.

Po zakończeniu wojny budynek przeszedł proces adaptacji, przekształcając go w siedzibę Okręgowego Urzędu Jakości i Miar w Krakowie. W wyniku tych zmian, przestronne wnętrza piętra zostały podzielone na mniejsze, bardziej funkcjonalne pomieszczenia biurowe, dostosowane do potrzeb nowego użytkownika.

Architektura

Budynek Mieroszewskich w Krakowie posiada niezwykle interesującą architekturę, która łączy w sobie elementy neorenesansu oraz funkcjonalne rozwiązania. Został zbudowany na planie wydłużonego prostokąta, co nadaje mu elegancki i harmonijny kształt.

Wznosi się on na dwóch kondygnacjach. Elementem przyciągającym wzrok jest fasada, która została wykończona w cegle i zdobiona w stylu neorenesansowym. Ta fasada składa się z trzech głównych części: centralnie umiejscowionej pięcioosiowej sekcji, w której znajduje się balkon w środkowej osi pierwszego piętra, oraz dwóch płytkich ryzalitów po bokach, mających jeden otwór okienny każdy.

W dolnej części elewacji można dostrzec cokół, wykonany z piaskowca, co podkreśla solidność budowli. W parterze prawego ryzalitu znajduje się elegancka prostokątna brama wjazdowa, której nadproże zdobi kartusz z herbem rodu Mieroszewskich, co nadaje budynkowi wyjątkowego charakteru.

Ozdobne okna, które można tu zobaczyć, wyróżniają się uszatymi obramieniami oraz gzymsami, co nadaje całości dodatkowego uroku. Całą budowlę wieńczy szeroki gzyms koronujący, który dodaje jej majestatyczności. Z tyłu budynku znajduje się wyraźnie wyeksponowany ryzalit, który stanowi część klatki schodowej prowadzącej do kuchni.

Wnętrza pałacu zostały zaprojektowane z myślą o funkcjonalności, stąd zastosowanie amfilady, co umożliwia efektywne wykorzystanie przestrzeni. Najważniejszym pomieszczeniem w całej budowli jest reprezentacyjny salon, usytuowany na parterze. Ozdobiony jest on piękną boazerią oraz dekoracjami stiukowymi, które przyciągają wzrok każdego gościa.

W narożach sufitu salonu znajdują się kryształowe lustra, które zostały elegancko obramowane w stiukowe ramy. Te ramy są dodatkowo ornamentowane stylizowanymi liśćmi oraz kwiatami, co podkreśla wyrafinowany gust architektów.

Na koniec warto wspomnieć o niewielkim ogrodzie, który znajduje się w podwórzu budowli, tworząc atmosferę spokoju i przytulności wokół pałacyku.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 12.10.2020 r.]
  2. Okręgowy Urząd Miar w Krakowie. urzadmiar.krakow.pl. [dostęp 04.10.2019 r.]
  3. a b c d Marek Żukow-Karczewski. Pałace Krakowa. Pałac Zieleniewskiego. „Echo Krakowa”, 1990.

Oceń: Pałacyk Mieroszewskich w Krakowie

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:20