UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Pawilon Wyspiańskiego


Pawilon Wyspiańskiego to niezwykle istotny obiekt w kontekście kultury i sztuki Krakowa. Znajduje się w malowniczym otoczeniu, na krakowskim Starym Mieście, u zbiegu ulicy Grodzkiej oraz placu Wszystkich Świętych. Obiekt został wzniesiony na wąskiej działce, która wcześniej była zajmowana przez kamienicę "Pod Lipką", wyburzoną w 1939 roku.

Networking w okolicy Pawilonu Wyspiańskiego również ma swoje znaczenie, gdyż sąsiaduje on z Pałacem Wielopolskich, obecnie siedzibą Urzędu Miasta Krakowa. W 1992 roku w wyniku konkursu architektonicznego, projekt na budowę tego obiektu stworzył Koreańczyk Nonchi Hwafong Wang.

Idea powstania pawilonu została zaprezentowana przez wybitnego reżysera Andrzeja Wajdę w ramach Festiwalu Kraków 2000, w roku 1998. Wajda zaproponował również, aby wbudować w elewację frontową pawilonu trzy witraże autorstwa Stanisława Wyspiańskiego, które pozostawały przez długi czas niezrealizowane.

Wkomponowaną wizję pawilonu zrealizował architekt Krzysztof Ingarden. Prace budowlane rozpoczęły się w 2005 roku i objęły wstępne badania archeologiczne, które były finansowane przez Fundację "Wyspiański 2000". Realizacja budowy miała miejsce w połowie 2006 roku, zaś całkowity koszt inwestycji wyniósł 10,7 mln zł, z czego 3 mln zł zostały przekazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczyste otwarcie pawilonu miało miejsce 2 czerwca 2007 roku, a z tej okazji był obecny prezydent miasta, Jacek Majchrowski. Konstrukcja budynku charakteryzuje się wyjątkową fasadą, która wykorzystuje dekoracyjne ceglaste płytki umocowane na metalowych prętach. Umożliwia to dostosowanie oświetlenia wnętrza—a z lewej strony budynku, w której eksponowane są witraże, panuje półmrok, natomiast prawa strona jest jasno oświetlona.

Wspomniane witraże zostały wykonane przez Piotra Ostrowskiego w Krakowskim Zakładzie Witrażów S.G. Żeleński na podstawie pierwotnych projektów Stanisława Wyspiańskiego dla katedry wawelskiej, gdzie ich realizacja nie została zaakceptowana. Witraże przedstawiają postacie św. Stanisława, Kazimierza Wielkiego oraz Henryka Pobożnego.

Od 31 maja 2007 roku do 31 sierpnia 2022 roku pawilonem zarządzało Krakowskie Biuro Festiwalowe. Następnie, od 1 września 2022 roku, zarządzanie obiektem przejęła spółka Kraków5020. W Pawilonie Wyspiańskiego można znaleźć jeden z punktów Sieci Informacji Miejskiej InfoKraków oraz Kraków Story, które służą jako miejsce spotkań z lokalną kulturą oraz concept store. W pawilonie organizowane są też różne warsztaty oraz spotkania dla mieszkańców, co współczesnym Krakowianom umożliwia aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym miasta.

Przypisy

  1. Andrzej i Krystyna: późne obowiązki / Witold Bereś, Krzysztof Burnetko, Kraków 2017 r., s. 255-262.

Oceń: Pawilon Wyspiańskiego

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:20