Edward Ochab


Edward Mieczysław Ochab, znany również pod wieloma pseudonimami, takimi jak „Feliks”, „Łukasz”, „Paweł”, „Ludwik”, „Adam”, „Wicek” oraz „Karol”, to postać, która znacząco wpłynęła na historię Polski. Urodził się 16 sierpnia 1906 roku w Krakowie, a zmarł 1 maja 1989 roku w Warszawie. Był nie tylko politykiem, ale także działaczem społecznym i jednym z przedstawicieli ruchu komunistycznego w Polsce.

W 1944 roku został członkiem tajnego Centralnego Biura Komunistów Polski, które działało przy Komitecie Centralnym WKP(b). W swojej karierze wojskowej osiągnął stopień generała brygady Wojska Polskiego. W 1956 roku objął stanowisko I sekretarza KC PZPR, a w latach 1964–1968 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Państwa.

Edward Ochab był również posłem do Krajowej Rady Narodowej oraz zasiadał w Sejmie Ustawodawczym, jak również w Sejmie PRL przez cztery kadencje: I, II, III i IV. Od maja 1949 roku był członkiem Komisji Wojskowej Biura Politycznego KC PZPR, która nadzorowała ludowe Wojsko Polskie.

W działalności publicznej zajmował się również nadzorowaniem prac Komitetu Słowiańskiego w Polsce. Pełnił funkcję przewodniczącego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej w latach 1950–1952 oraz przewodniczył Ogólnopolskiemu Komitetowi Frontu Jedności Narodu od 1965 do 1968 roku. W ten sposób stał się jednym z budowniczych Polski Ludowej, mając znaczący wpływ na kształtowanie jej polityki i struktur społecznych.

Życiorys

Edward Ochab urodził się w rodzinie, w której jego ojciec, Józef, był urzędnikiem w biurze meldunkowym Dyrekcji Policji w Krakowie. Matka, Maria z domu Muller, przed małżeństwem pracowała jako robotnica rolna, a po nim zajmowała się domem oraz wychowywaniem sześciorga dzieci. Niestety zmarła na gruźlicę już w 1918 roku.

W roku 1912 Ochab rozpoczął naukę w ośmioletniej Szkole Wydziałowej w Krakowie, co dało mu podstawowe wykształcenie. Od stycznia do września 1921 roku podejmował pracę jako robotnik w drukarni oraz warsztatach powroźniczych. Następnie przez cztery lata kształcił się w Akademii Handlowej w Krakowie, utrzymując się z udzielania korepetycji. Po uzyskaniu matury, w wrześniu 1925 roku rozpoczął pracę jako buchalter w Składnicy Kółek Rolniczych w Wieliczce. W roku akademickim 1926/1927 zaliczył roczny wyższy naukowy kurs spółdzielczy przy Wydziale RolniczymUniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zdobył znakomite oceny.

W tym samym roku przyznano mu wojskową kategorię „B”, a po rocznym odroczeniu, 15 czerwca 1928 roku, uzyskał kategorię „A”. 1 sierpnia 1928 roku został skierowany do Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zaleszczykach, gdzie jednak z powodu swoich komunistycznych sympatii został usunięty w październiku. Od stycznia 1928 roku Ochab pracował w organizacjach spółdzielczych Społem, a w marcu tego samego roku został kierownikiem Robotniczej Spółdzielni Spożywców „Naprzód” w Radomiu.

Latem 1929 roku przystąpił do Komunistycznej Partii Polski, a jego działalność wiązała się z aktywnością w ruchu partyjnym. W trakcie swojej działalności został pięciokrotnie aresztowany, co łącznie przyniosło mu sześć i pół roku w więzieniu. Pełnił również ważne funkcje jako sekretarz w komitetach okręgowych KPP w Radomiu, Krakowie, Łodzi, na Śląsku oraz na Pomorzu. Po aresztowaniach w Poznaniu pracował nad odbudową tamtejszych struktur partyjnych.

II wojna światowa

W chwili wybuchu II wojny światowej, Ochab był w areszcie na ul. Daniłowiczowskiej w Warszawie, gdzie pełnił funkcję starosty komuny więziennej. Uwolniony 7 września 1939 roku, po ucieczce strażników, udał się do Garwolina, ale już 11 września powrócił do Warszawy, wstępując do 2 Robotniczego Pułku Obrony Warszawy. Po kapitulacji stolicy przeszedł na teren okupacji sowieckiej, gdzie pracował jako kierownik Spółdzielni Technik we Lwowie. W maju 1940 roku do ataku III Rzeszy na ZSRR 22 czerwca 1941 roku pełnił rolę głównego księgowego w 15. Fabryce Poligraficznej we Lwowie.

W lutym 1941 roku po spotkaniu z Alfredem Lampem oraz innymi byłymi członkami KPP, wystosowali oni list z prośbą o przyjęcie ich do WKP(b). Chociaż Ochab zgłosił się jako ochotnik do Armii Czerwonej, nie przyjęto go do służby czynnej, a jedynie skierowano do formacji pomocniczych. Od czerwca 1941 roku do lutego 1942 roku był dowódcą drużyny w 750. Batalionie Roboczym, aż do momentu, gdy zachorował na gruźlicę i został skierowany do szpitala.

Po powrocie do zdrowia podjął pracę jako redaktor kontrolny w polskiej sekcji Wydawnictwa Literatury w Językach Obcych, gdzie pozostał do maja 1943 roku. Współorganizował także Związek Patriotów Polskich oraz 1 Armię Wojska Polskiego w ZSRR, do której był skierowany przez Wszechzwiązkową Komunistyczną Partię. Pełniąc funkcję wykładowcy i kierownika szkoły dla podoficerów politycznych 2 Pułku Piechoty, uczestniczył w bitwie pod Lenino, a jego działania były odnotowane w raportach o sytuacji wśród żołnierzy.

Działalność w Polsce Ludowej

Aż do 23 listopada, kiedy to objął kierownictwo resortu administracji publicznej PKWN, Ochab był jednym z kluczowych graczy w polityce komunistycznej powojennej Polski. Po powołaniu Rządu Tymczasowego 31 grudnia 1944 roku, został wiceministrem, a w latach 1946-1948 kierował Wydziałem Propagandy KC PPR, łącząc te działania z funkcją pełnomocnika generalnego rządu na Ziemie Zachodnie i Północne. Ponadto pełnił również kluczową rolę na Śląsku jako I sekretarz PPR w Katowicach.

W czerwcu 1948 roku objął stanowisko prezesa Centralnego Związku Spółdzielczego, co zapewniło mu nadzór nad niezależnymi dotąd ruchami spółdzielczymi. Po wielu reformach i manipulacjach politycznych, stał się jednym z najbardziej zaufanych urzędników Bolesława Bieruta. Był widoczny na arenie politycznej także w latach 50., będąc jednym z sekretarzy Komitetu Centralnego PZPR, a nawet I sekretarzem partii od marca do października 1956 roku.

Jednak jego kadencja rządów nie była wolna od krytyki i kontrowersji, a po wydarzeniach marcowych w 1968 roku, jego rezygnacja z funkcji państwowych i partyjnych była nieunikniona. Jego życie i działalność są świadectwem skomplikowanej historii Polski w XX wieku.

Pogrzeb

Pogrzeb Edwarda Ochaba miał miejsce 8 maja 1989 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Uroczystość zgromadziła liczne grono uczestników, w tym prominentnych działaczy politycznych. Wśród nich znalazł się m.in. Kazimierz Barcikowski, członek Biura Politycznego KC PZPR, który wygłosił przemówienie pożegnalne. Ponadto obecni byli: Stanisław Ciosek, Józef Czyrek, Zbigniew Michałek oraz Marian Orzechowski, także członkowie Biura Politycznego KC PZPR.

Na ceremonii obecny był również sekretarz KC PZPR Zygmunt Czarzasty, a także zastępcy przewodniczącego Rady Państwa – Zenon Komender i Tadeusz Szelachowski. Wicepremier Janusz Patorski i minister współpracy gospodarczej z zagranicą Dominik Jastrzębski również wzięli udział w tej smutnej chwili. W imieniu wszystkich przyjaciół i współpracowników Edwarda Ochaba pożegnał go były minister spraw zagranicznych Stefan Jędrychowski.

Życie prywatne

Edward Ochab znany był z opinii jako przewidujący koniunkturalista, a jego wybory polityczne były ukierunkowane na wspieranie najpotężniejszych w danym czasie. Istnieje jednak znamienny wyjątek w jego biografii: w 1968 roku dobrowolnie zrzekł się wszystkich zajmowanych stanowisk zarówno w strukturach państwowych, jak i partyjnych. Jego małżonką była Rozalia Ochab, z domu Rachela Silbiger (1907–1996), która spoczywa obok niego na cmentarzu (kwatera A4-tuje-1).

Edward miał dwóch braci: Stanisława, który był politykiem Stronnictwa Demokratycznego, oraz Jana, weterynarza. Z kolei jego córka, Anna, wyszła za Longina Pastusiaka. Druga córka, Zofia (1943–2011), ukończyła studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej i przez wiele lat była nauczycielką matematyki w warszawskich szkołach. Zofia znalazła swoje miejsce wiecznego spoczynku na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.

Edward miał jeszcze trzecią córkę, Marynę, która pracowała jako tłumaczka, oraz czwartą córkę Wandę, która skręciła swoją karierę w kierunku dziennikarstwa.

Warto również zauważyć, że Edward Ochab zyskał uznanie jako bohater wywiadu w książce Teresy Torańskiej „Oni”. Poniżej przytaczam fragment tej rozmowy, w której m.in. z dumą odnosił się do stalinowskiego okresu w polskiej historii:

Mimo wszystko uważam jednak ten okres 1944–55 za okres najważniejszy, historycznie doniosłego etapu rozwoju, rewolucyjnego, o przełomowym znaczeniu, nikt go z naszych dziejów nie wymaże. Jestem przekonany, że pozostanie w dziejach jako fundament nowej epoki, ludowej epoki, w marszu do społeczeństwa bezklasowego.

Ordery i odznaczenia

Edward Ochab był wybitną osobistością, która otrzymała liczne odznaczenia i ordery, które świadczą o jego zasługach i wkładzie w rozwój Polski oraz współpracę międzynarodową. Poniżej przedstawiamy szczegółową listę serdecznych wyróżnień, jakimi został uhonorowany:

  • Order Budowniczych Polski Ludowej (1961),
  • Order Sztandaru Pracy I klasy,
  • Order Krzyża Grunwaldu II i III klasy,
  • Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari,
  • Krzyż Walecznych,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Śląski Krzyż Powstańczy,
  • Medal za Warszawę 1939–1945 (17 stycznia 1946),
  • Medal 30-lecia Polski Ludowej,
  • Medal 40-lecia Polski Ludowej,
  • Medal 10-lecia Polski Ludowej,
  • Medal im. Ludwika Waryńskiego,
  • Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego (1966),
  • Złota Odznaka Zrzeszenia Prawników Polskich (1967),
  • Odznaka „Zasłużony Działacz Związku Zawodowego Pracowników Rolnych” (1966),
  • Odznaka honorowa „Za zasługi dla Gdańska” (1960),
  • Odznaka honorowa „Zasłużony dla Warmii i Mazur” (1960),
  • Złota odznaka honorowa „Za Zasługi dla Warszawy” (1965),
  • Złota odznaka „Zasłużonemu w rozwoju województwa katowickiego” (1960),
  • Odznaka Honorowa Miasta Poznania (1967),
  • Odznaka honorowa „Za zasługi w rozwoju województwa poznańskiego” (1967),
  • Odznaka „Zasłużonemu Opolszczyźnie” (1968),
  • Pamiątkowy Medal z okazji 40. rocznicy powstania Krajowej Rady Narodowej (1983),
  • Krzyż Czechosłowackiego Wojskowego Orderu Lwa Białego „Za zwycięstwo” (1949),
  • Order Czerwonej Gwiazdy (Związek Radziecki),
  • Medal jubileuszowy „W upamiętnieniu 100-lecia urodzin Władimira Iljicza Lenina” (Związek Radziecki),
  • Łańcuch Orderu Zasługi (Włochy, 1965),
  • Łańcuch Krzyża Wielkiego Orderu Białej Róży Finlandii (Finlandia, 1965),
  • Wielka Wstęga Orderu Nilu (1965),
  • Krzyż Wielki Orderu Legii Honorowej (Francja, odznaczony w 1967 przez prezydenta Charlesa de Gaulle’a),
  • Wielki Łańcuch Orderu Pahlaviego (1966),
  • Wielki Łańcuch Orderu Królowej Saby z Plakietą (Etiopia, odznaczony w 1964 przez Cesarza Hajle Syllasje I),
  • wiele innych odznaczeń państwowych, resortowych, regionalnych, organizacyjnych i zagranicznych.

Jego osiągnięcia i uznania są dowodem na niestrudzoną pracę oraz zaangażowanie w działania mające na celu rozwój kraju oraz współpracę międzynarodową. Edward Ochab pozostaje w pamięci jako osoba wyjątkowa, zasługująca na szczególne wyróżnienie.

Przypisy

  1. Kronika Miasta Poznania [online], poznan.pl [dostęp 31.01.2024 r.]
  2. Marcin Jurek: W polskiej Wandei. KPP w województwie poznańskim w czasach II RP, IPN 2021, ISBN978-83-8229-177-3, s. 258.
  3. a b c d e f Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL. katalog.bip.ipn.gov.pl. [dostęp 28.08.2020 r.]
  4. Suomen Valkoisen Ruusun ritarikunnan suurristin ketjujen ulkomaalaiset saajat. ritarikunnat.fi. [dostęp 24.04.2021 r.]
  5. Wizyta w Kairze, [w:] „Trybuna Robotnicza”, nr 283, 29.11.1965 r., s. 1–2.
  6. Delegacja prawników u Edwarda Ochaba, [w:] „Trybuna Robotnicza”, nr 285 (7414), 30.11.1967 r., s. 2.
  7. Edward Ochab przyjął delegację ZZ Pracowników Rolnictwa, [w:] „Trybuna Robotnicza”, nr 298, 16.12.1966 r., s. 1.
  8. Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie, nr 9, 20.09.1960 r., s. 1.
  9. Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku, nr 1, 10.02.1961 r., s. 6.
  10. Nadzwyczajna sesja Sejmu, [w:] „Trybuna Robotnicza”, nr 172, 22.07.1966 r., s. 1.
  11. Uhonorowani pamiątkowymi medalami, [w:] „Trybuna Robotnicza”, nr 307, 30.12.1983 r., s. 3.
  12. Marzena Lipska: Aparat administracyjny PKWN, [w:] Czasy Nowożytne 18–19, 2005 r.
  13. Cenckiewicz 2011, s. 73.
  14. Eisler 2014, s. 103.
  15. Eisler 2014, s. 105.
  16. „Życie Warszawy”, nr 306 (1808), 06.11.1949 r., s. 1.
  17. „Trybuna Robotnicza”, nr 108, 09.05.1989 r., s. 1–2.
  18. Andrzej Szwarc, Marek Urbański, Paweł Wieczorkiewicz: Kto rządził Polską?, Warszawa 2007.
  19. Odznaczenia generałów i oficerów WP orderami Republiki Czechosłowackiej, [w:] „Dziennik Zachodni”, nr 57, 27.02.1949 r., s. 2.
  20. Odznaczenia włoskie dla przywódców polskich. „Dziennik Polski”, nr 246, 16.10.1965 r.
  21. Uroczysta dekoracja w Belwederze odznaczeniami polskimi i włoskimi. „Dziennik Polski”, nr 246, 16.10.1965 r.
  22. Zbigniew Osiński: Nauczanie historii w szkołach podstawowych w Polsce w latach 1944–1989, Lublin 2010, s. 89.

Oceń: Edward Ochab

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:16