Andrzej Maria Gołaś, urodzony 30 września 1946 roku w Krakowie, to znana postać w polskim środowisku akademickim. Jest on naukowcem, którego specjalizacją jest sterowanie dźwiękiem oraz informatyka stosowana, co czyni go jednym z wybitnych ekspertów w tej dziedzinie.
Pełnił również funkcję profesora nauk technicznych, a jego dorobek naukowy zyskał uznanie w kraju i za granicą. W przeszłości był prorektorem w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, instytucji, która odgrywa kluczową rolę w kształceniu specjalistów z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Można zapoznać się z jej programami na stronie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
W latach 1998–2002, Andrzej Gołaś sprawował również urząd prezydenta Krakowa, pełniąc ważną rolę w zarządzaniu tym pięknym miastem. Dodatkowo, wchodził w skład senatu w VI kadencji, angażując się w sprawy ważne dla regionu.
Życiorys
Andrzej Gołaś, urodzony w 1946 roku, jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, gdzie zdał maturę w 1965 roku. Po ukończeniu liceum, w 1970 roku, obronił dyplom na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Swoją karierę zawodową rozpoczął w tej samej uczelni w 1973 roku. Już w 1974 roku uzyskał doktorat w zakresie nauk technicznych, a w 1985 roku habilitację. W 1995 roku został odznaczony tytułem profesora.
W latach 1996-1999 pełnił odpowiedzialną funkcję prorektora ds. ogólnych na AGH. Niezależnie od działalności akademickiej, Gołaś jest autorem wielu prac naukowych oraz ekspertyz i opracowań, które miały praktyczne zastosowanie w przemyśle. W szczególności był rzeczoznawcą dla Ministerstwa Ochrony Środowiska, zajmując się tematyką ochrony przed hałasem oraz drganiami.
W 1980 roku był jednym z współzałożycieli Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” na AGH. Jego zaangażowanie w działalność związkową doprowadziło do aresztowania w czasie stanu wojennego. Po zmianach politycznych w Polsce, w 1990 roku, Gołaś miał zaszczyt być szefem kampanii prezydenckiej Lecha Wałęsy w Małopolsce. Był również aktywnym członkiem Porozumienia Centrum, a następnie Koalicji Konserwatywnej i Ruchu Społecznego AWS, kończąc swoją polityczną podróż w Platformie Obywatelskiej.
W latach 1998-2002 pełnił zaszczytną funkcję prezydenta Krakowa, a także przewodniczył Unii Metropolii Polskich. Jego kariera polityczna objęła również rolę senatora VI kadencji, kiedy to w 2005 roku został wybrany z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu krakowskim. W Senacie uczestniczył w pracach Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska, jednak w przedterminowych wyborach w 2007 roku nie ubiegał się o reelekcję.
Andrzej Gołaś jest również członkiem Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej oraz Ligi Walki z Hałasem, a także amerykańskiego Audio Engineering Society. Jego wkład w naukę i politykę pozostaje nieoceniony.
Odznaczenia i wyróżnienia
W 2009 roku, Andrzej Gołaś został uhonorowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego za swoje znaczące osiągnięcia w dziedzinie pracy naukowo-badawczej oraz organizacyjnej, co zaowocowało nadaniem mu Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. W 2000 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Republiki Włoskiej, natomiast w 2001 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim I Klasy Odznaki Honorowej za Zasługi dla Republiki Austrii.
Prócz tego, Gołaś ma zaszczyt nosić tytuł honorowego obywatela Łańcuta, co jest dodatkowym dowodem na jego znaczącą rolę i wpływ w społeczności.
Życie prywatne
Andrzej Gołaś jest osobą szczęśliwie żonatą, z dwojgiem dzieci, co podkreśla jego rodzinne wartości. Obecnie mieszka w zabierzowie, gdzie prowadzi życie bliskie domowych i lokalnych tradycji.
Przypisy
- Prof. dr hab. inż. Andrzej Maria Gołaś, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 30.01.2023 r.]
- 10542/AB XXIV. GP – Anfragebeantwortung [online], parlament.gv.at, 23.04.2012 r. [dostęp 30.01.2023 r.]
- Honorary citizens [online], lancut.pl [dostęp 04.05.2022 r.]
- Commendatore Ordine al Merito della Repubblica Italiana [online], quirinale.it, 14.03.2000 r. [dostęp 23.09.2017 r.]
- a b Gołaś Andrzej Maria, [w:] WładysławW. Tyrański WładysławW., Kto jest kim w Krakowie. Lokalne władze, urzędy, instytucje, środowiska... Kraków: Krakowska Agencja Informacyjna, 2000, s. 97
- Gołaś Andrzej Maria, [w:] WładysławW. Tyrański WładysławW., Kto jest kim w Krakowie. Lokalne władze, urzędy, instytucje, środowiska... Kraków: Krakowska Agencja Informacyjna, 2000, s. 98
- „Znad Rudawy”, wrzesień 2014 r., s. 6
- M.P. z 2010 r. nr 28, poz. 325
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Kazimierz Zbigniew Sowa | Adam Krzyżanowski (ekonomista) | Maksymilian Wiśniowiecki | Stanisław Kochanowski (nauczyciel) | Jan Moszew | Tadeusz Świerz | Wawrzyniec Alfons Karyński | Józef Korpanty | Kazimierz Zakrzewski (historyk) | Jan Robel | Stanisław Dominik Kleczewski | Maksymilian Gumplowicz | Barbara Skucińska | Bronisław Janowski | Julian Bayer | Władysław Madyda | Władysław Karol Dobrucki | Jan Rostafiński | Jacek Osiewalski | Abraham BuchnerOceń: Andrzej Gołaś (ur. 1946)