Bolesław Stolarski


Bolesław Stolarski, który przyszedł na świat 6 marca 1930 roku w Krakowie, był znanym polskim specjalistą w dziedzinie techniki samochodowej oraz bezpieczeństwa transportu. Jego osiągnięcia na polu naukowym sprawiły, że zdobył miano profesora zwyczajnego, a także doktora habilitowanego inżynierii.

Stolarski przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora w Instytucie Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych, który mieścił się w Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Jego wkład w rozwój techniki transportowej i bezpieczeństwa komunikacji był niezaprzeczalny, co czyni go jedną z kluczowych postaci w tej dziedzinie w Polsce. Zmarł 24 czerwca 2014 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w świecie nauki i edukacji.

Życie i działalność

W 1951 roku Bolesław Stolarski zakończył swoje studia inżynierskie na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a w latach 1951-1953 podejmował pracę w Fabryce Samochodów Osobowych w Warszawie. W 1954 roku uzyskał tytuł magistra na Politechnice Śląskiej, a następnie rozpoczął pracę na Politechnice Krakowskiej w 1954 roku.

W 1964 roku obronił pracę doktorską, zaś w 1969 roku został mianowany docentem. W 1989 roku uzyskał habilitację, a w 1992 roku zdobył tytuł profesora nauk technicznych. W trakcie swojej kariery naukowej pełnił różnorodne funkcje, w tym kierownicze stanowiska w Katedrze Technologii i Eksploatacji Samochodów i Ciągników oraz w Zakładzie Technologii Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych.

Stolarski był również zastępcą dyrektora oraz dyrektorem Instytutu Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych na Wydziale Mechanicznym tej uczelni. Po przejściu na emeryturę w 2000 roku, pozostawał aktywny w środowisku naukowym, gdzie pełnił rolę przewodniczącego Komisji Motoryzacji Krakowskiego Oddziału PAN oraz wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Naukowego Motoryzacji. Działał także jako przewodniczący i członek Rady Naukowej Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dr. Jana Sehna.

Bolesław Stolarski zmarł 24 czerwca 2014 roku i został pochowany na Cmentarzu Podgórskim w Krakowie (kwatera XLII-5-2).

Odznaczenia

Bolesław Stolarski, wyjątkowa postać w historii regionu, został uhonorowany licznymi odznaczeniami, które podkreślają jego wkład w rozwój lokalnej społeczności.

  • W 1969 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla województwa rzeszowskiego”,
  • Natomiast w 1974 roku zdobył odznakę „Zasłużony dla Sanockiej Fabryki Autobusów”.

Przypisy

  1. Bolesław Stolarski. nekrologi.net. [dostęp 12.09.2015 r.]
  2. Bolesław Stolarski. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 04.07.2014 r.]
  3. Obchody „Dnia metalowca”. „Gazeta Sanocka – Autosan”, s. 2, Nr 3 z 13.04.1974 r.
  4. W punkcie konsultacyjnym Politechniki Krakowskiej w Sanoku. „Nowiny”, s. 2, Nr 297 z 10.11.1969 r.

Oceń: Bolesław Stolarski

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:10